дома Македонија Заев контра Спасовски: Го брани ли премиерот несакајќи Мицкоски?

Заев контра Спасовски: Го брани ли премиерот несакајќи Мицкоски?

Различни ставови на премиерот Заев и министерот за внатрешни работи за луѓето кои што имале контакти со инволвираните во случајот “Пасоши за мафија”.

Додека Спасовски обвинува дека лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски ја саботирал акцијата за фалсификуваните пасоши кои МВР ги издавала на криминалци, премиерот Заец со спротивна теза.

Зборувајќи за неговите коалициски партнери кои имале контакти со еден од тие што добиле лажни пасоши Заев вели дека тие не се виновни затоа што не знаеле дека имаат работа за криминалец.

Со тоа несакајќи Заев го ослободува од вина и Мицкоски затоа што ако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ воопшто имал контакт со некој од фалсификаторите и тој не знаел дека се работи за лице инволвирани во криминал.

Спасовски со образложение дека не смее да открива детали од истрагата одбива да одговори на низа спорни прашања за скандалот но во јавноста излезе со информација дека Мицкоски имал контакти со еден од фалсификаторите што исто така треба да е дел од истрагата.

 

Три дена откако министерот побара Обвинителството да го гони Мицкоски за саботажа МВР нема поднесено кривична пријава за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Тоа укажува на можно спречување на истрага ако има докази за криминал кај Мицкоски или на манипулација на Спасовски кој поради политички причини обвинува без никакви докази.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

МЛАДИОТ ФАРМЕР ГО ЗБУНИ ЦЕЛИОТ СВЕТ: Објасни како ЈАЈЦАТА се ставаат во фрижидер за да останат свежи! Тоа сме го правеле ПОГРЕШНО цело време...

Младиот земјоделец Ноа Јанг го откри најдобриот начин за складирање на јајца. Тој тврди дека зашилениот дел од јајцето всушност треба да се стави...

ТРАГИЧЕН КРАЈ НА СТУДЕНТСКА ЗАБАВА ВО САД: Во двоспратна куќа собрал 500 луѓе , приземјето се сруши поради тежината во подрумот

Најмалку 25 лица беа повредени на забава кога се сруши подот на двокатна куќа во американската држава Џорџија. Полицијата од областа Атина-Кларк соопшти дека повеќе...

ТОАТАЛНО ЛУДИЛО! Само Кина може да го направи тоа – на овој воз не му треба машиновозач или екипаж! (ВИДЕО)

Автономна линија воз без возач и екипаж започна со работа во Кина. Линијата е отворена во Чонгкинг и е долга 15,4 километри. Како што објави...

Првиот станбен проект на Bentley како спектакуларна оаза на луксуз

И додека познатите брендови на автомобили оставија силен белег во светот на хорологијата и модата, тие сега се стремат кон сосема друга сфера од...

Слични вести

КИМ КАРДАШИЈАН ГО ПОГАЗИ СВОЈОТ ЗБОР: По грабежот во кој изгуби 10.000.000 долари, старлетата повторно носи СКАП НАКИТ! (ФОТО)

Ким Кардашијан направи хаос кога објави фотографија со накит вреден 150.000 долари, а не 40.000 долари како што првично се проценуваше. Ѓерданот е направен специјално...

ТРАГИЧЕН КРАЈ НА СТУДЕНТСКА ЗАБАВА ВО САД: Во двоспратна куќа собрал 500 луѓе , приземјето се сруши поради тежината во подрумот

Најмалку 25 лица беа повредени на забава кога се сруши подот на двокатна куќа во американската држава Џорџија. Полицијата од областа Атина-Кларк соопшти дека повеќе...

ТОАТАЛНО ЛУДИЛО! Само Кина може да го направи тоа – на овој воз не му треба машиновозач или екипаж! (ВИДЕО)

Автономна линија воз без возач и екипаж започна со работа во Кина. Линијата е отворена во Чонгкинг и е долга 15,4 километри. Како што објави...

Првиот станбен проект на Bentley како спектакуларна оаза на луксуз

И додека познатите брендови на автомобили оставија силен белег во светот на хорологијата и модата, тие сега се стремат кон сосема друга сфера од...

Родено е бело тигарче во зоолошка градина во Куба (ВИДЕО)

Четири бенгалски тигри се родени во кубанската национална зоолошка градина во Хавана, вклучително и редок бел тигар. Раѓањето на четири младенчиња во риги на 12...