дома Македонија За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија.

„Не е прифатливо“, изречно рече Заев одговарајќи на новинарско прашање дали може да се прифати тврдењето на Бугарија дека македонскиот јазик и идентитет извираат од бугарскиот.

„Факт е дека имаме заедничка историја, тоа го има во учебниците. Низ вековите сме имале заедничка историја и тоа е убава можност која можеме да ја искористиме во иднината“, рече Заев.

Премиерот денеска присуствуваше на седницата на Советот на безбедност, кој беше свикан од претседателот Стево Пендаровски.

Пендаровски рече дека до него воопшто не стигнала информацијата за која беше прашан од новинарите дека во Брисел бил постигнат договор за компримис меѓу Македонија и Бугарија.

„Преговори за македонскиот идентитет и јазик никогаш немало и нема да има“, изјави Пендаровски.

Тој вели дека со зачувувањето на црвените линии на двете земји е возможен договор.

„Ќе се најде компромис, исто како што се најде со Грците“, рече Пендаровски.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

ВО ДЕКЕМВРИ ЌЕ СЕ СЛУЧУВАТ СИЛНИ ПРОМЕНИ НА НЕБОТО: По 400 години, влегуваме во големото доба на Водолијата и ништо повеќе нема да биде...

„Ерата на Водолија“ е пред почеток. Овој феномен се јавува скоро по 400 години, и се јавува поради порамнувањето на Сатурн и Јупитер. Сатурн влегува...

СОВЕТ ОД ИНФЕКТОЛОЗИТЕ кои НЕ СМЕЕТЕ да ги заборавите: Заштитните маски треба да се чуваат на овој начин кога не ги користиме!

Во пандемијата на коронавирус, маските станаа предмет што ќе го проверите за да видите кога ќе излезете од дома. Со клучевите, мобилниот и паричникот...

Сурова одмазда на Кремљ! Русија ја пресекува главата на хидрата, удар врз најболната точка на западниот свет!

Санкциите ги загрозуваат ресурсите на Интернет кои ги цензурираат руските граѓани и руските медиуми врз основа на националност, професија и религија или што го...

ШЕСТ МЕСЕЦИ ЈА ЧЕКАШЕ ПРЕД ХОТЕЛОТ! Тој „се вљуби“, далечината не ги спречи да бидат заедно засекогаш

Во неговиот ум сè беше многу повеќе од само познаник и неверојатно, дури и ако Оливија леташе во различни периоди во текот на следните...

Слични вести

По 400 години, влегуваме во големото доба на Водолија и ништо повеќе нема да биде исто! Еве како тоа ќе влијае на вашиот знак

„Ерата на Водолија“ е пред почеток. Овој феномен се јавува скоро по 400 години, и се јавува поради порамнувањето на Сатурн и Јупитер. Сатурн влегува...

СОВЕТ ОД ИНФЕКТОЛОЗИТЕ кои НЕ СМЕЕТЕ да ги заборавите: Заштитните маски треба да се чуваат на овој начин кога не ги користиме!

Во пандемијата на коронавирус, маските станаа предмет што ќе го проверите за да видите кога ќе излезете од дома. Со клучевите, мобилниот и паричникот...

Сурова одмазда на Кремљ! Русија ја пресекува главата на хидрата, удар врз најболната точка на западниот свет!

Санкциите ги загрозуваат ресурсите на Интернет кои ги цензурираат руските граѓани и руските медиуми врз основа на националност, професија и религија или што го...

ШЕСТ МЕСЕЦИ ЈА ЧЕКАШЕ ПРЕД ХОТЕЛОТ! Тој „се вљуби“, далечината не ги спречи да бидат заедно засекогаш

Во неговиот ум сè беше многу повеќе од само познаник и неверојатно, дури и ако Оливија леташе во различни периоди во текот на следните...

Се збогати преку ноќ: Милион и пол евра буквално му паднаа од небото!

Индонезиецот Џошуа Хутагалунг стана милионер откако метеорит вреден скоро два милиони долари паднал врз неговата куќа, го пробил покривот и потонал во земјата. Триесет и...