На социјалните мрежи се погласни се шпекулациите дека Ванг која е поранешна стјуардеса, сега е професионален преведувач и повремено работи за Фондацијата Гејтс е во врска со основачот на „Мајкрософт“. Мелинда наводно поднела барање за развод поради неа.

Не е познато точно како започнале гласините за љубовната врска помеѓу милијардерот и Ванг, но се претпоставува дека тоа се случило откако таа објави фотографија на социјалните мрежи во понеделникот од конференција на која преведуваше за фондацијата „Гејтс“.

Досега не се знаеше ништо за Ванг. Сепак, како што започнаа гласините за нејзината врска со четвртиот најбогат човек на планетата, американските медиуми ја објавија нејзината детална биографија.

Така, се дозна дека Ванг е родена во кинескиот град Гвангжу, а подоцна емигрирала во САД. Од 2006 до 2008 година, таа водеше ресторан во Прово, Јута. Таа присуствуваше на Универзитетот Бригам Јанг и во 2007 година дипломираше на Катедрата за бизнис и економски менаџмент. Бидејќи течно зборува мандарински и кантонски, или традиционален кинески јазик, таа исто така дипломирала на Факултетот за преведувачи на Меѓународниот институт Монтереј, каде што работела во 2012 година. Специјализирала превод во технологија, забава и дизајн, а со тоа добила работа во фондацијата Бил и Мелинда Гејтс, за која сè уште работи повремено.

Во меѓувреме, таа работела и како стјуардеса во американската компанија „Делта ерлајнс“, а пред пандемијата, таа обично летала од САД за Шангај.

Откако нејзината биографија беше објавена во медиумите и откако гласините за нејзината врска со Бил Гејтс добија неверојатни размери, Ванг ги затвори сите свои профили на социјалните мрежи. Пред тоа, таа негираше дека имала афера со милијардерот.

“Мислев дека овие поразителни коментари ќе поминат затоа што не беа засновани на факти. Не очекував да се крене многу прашина за тоа. Колку книги можете да прочитате за време на првомајските празници? Зошто да трошите време на гласини? сите вие ​​за вашите приватни пораки, особено вашите пријатели. кои се обидоа да објаснат дека сите се само гласини “, рече Ванг за кинески мандарински јазик.