дома Македонија Маска мора секаде освен во кола ако сте сами или со лица...

Маска мора секаде освен во кола ако сте сами или со лица со кои живеете

Носењето на лична заштита на лицето станува задолжително за граѓаните со новите измените на Законот за заштита на населението од заразни болест што Собраните вчера вечер ги усвои. Оваа мерка ќе важи за движење на јавни места и површини од отворен и затворен тип, на пазари, во јавен превоз и при влез во затворени простори како државни институции, маркети, продавници, банки, пошти, чекални, здравствени установи и слично. Граѓаните ќе треба да носат респираторна маска, хируршка маска за еднократна употреба, текстилна маска за повеќекратна употреба, свилена марама или шал, памучна марама или шал, бандана и слично.
Мерката нема да важи при спортување на отворен простор или на затворено со почитување на специфичните протоколи за заштита, при возење во приватно патничко моторно возило ако возачот е сам или со лица со кои заедно живее, при престојување во двор на семејна куќа или во угостителски објект со почитување на протоколите за заштита. Мерките за носење на маска не важат за лица помлади од шест годишна возраст и за лица со посебни потреби и пречки во развој.
За неносење на маска на отворено предвидена е парична казна од 20 евра.
Министерството за здравство апелира до сите граѓани да се почитуваат мерките за заштита од ковид-19. Носењето на заштита маска, одржувањето на физичка дистанца и миењето на раце се единствените мерки кои можат да го спречат ширењето на вирусот. Да бидеме одговорни и совесни, да го зачуваме нашето здравје, но и здравјето на нашите најблиски.
- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

НОВ НАПАД СО НОЖ ВО ГЕРМАНИЈА: Четворица повредени! Напаѓачот уапсен, и исто така повреден! Префрлен на интензивна нега!

Нов напад со нож се случи во Германија вечерва, при што беа повредени неколку лица. Според локалните медиуми, напаѓачот е уапсен, а неколку лица се...

Милошоски: Името на трите кризи што ги имаме е Заев, Филипче и Димитров (ВИДЕО)

Пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, денеска пред Влада побара оставки од премиерот Зоран Заев, министерот Венко Филипче и вицепремиерот Никола...

Професор: Џабе маски, вирусот е насекаде…

„Со толку раширена циркулација на вирусот, повеќе не помагаат ни маски во затворени простории. Не помага ни одржувањето растојание, концентрацијата на вируси во воздухот...

ВО БЕЛГИЈА ЗАСВЕТЕА „БОЖИЌНИ ПЕНИСИ“: Граѓаните се побунија против сомнителните украси за празници

Градоначалникот на Оуденбург во Белгија денес изјави дека направиле грешка и дека градот несакајќи бил украсен со украси на фалус пред Божиќ. Декоративните божиќни светла,...

Слични вести

СПЕКТАКУЛАРНО: Рус избегна страшна смрт! ДВА ТОНИ бетонски ѕид паднаа врз неговиот автомобил од врвот на зградата! (ВИДЕО)

Русинот Александар од Владивосток за чудо се спаси од страшна смрт кога огромно парче бетон се распадна од врвот на зграда висока повеќе од...

Милошоски: Името на трите кризи што ги имаме е Заев, Филипче и Димитров (ВИДЕО)

Пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, денеска пред Влада побара оставки од премиерот Зоран Заев, министерот Венко Филипче и вицепремиерот Никола...

Професор: Џабе маски, вирусот е насекаде…

„Со толку раширена циркулација на вирусот, повеќе не помагаат ни маски во затворени простории. Не помага ни одржувањето растојание, концентрацијата на вируси во воздухот...

ВО БЕЛГИЈА ЗАСВЕТЕА „БОЖИЌНИ ПЕНИСИ“: Граѓаните се побунија против сомнителните украси за празници

Градоначалникот на Оуденбург во Белгија денес изјави дека направиле грешка и дека градот несакајќи бил украсен со украси на фалус пред Божиќ. Декоративните божиќни светла,...

Захариева, многу се навредувате кога ве пцујат непостоечки луѓе на непостоечки јазик

Значи замолувам да ѝ помогнеме малку на државата. Бидете одговорни како и јас сега, повикува Богдан Илиевски на Фејсбук. Завариева, ти благодарам затоа што не...