дома Македонија МОНТАЖНАТА БОЛНИЦА СЕ НАПОЛНИ, БОЛНИ СО КОВИД ЌЕ СЕ ПРИМААТ НА КОЖНА...

МОНТАЖНАТА БОЛНИЦА СЕ НАПОЛНИ, БОЛНИ СО КОВИД ЌЕ СЕ ПРИМААТ НА КОЖНА КЛИНИКА И НЕВРОЛОГИЈА

Монтажната болница до Инфективната клиника е скоро полна со болни, па сега новите пациенти ќе се примаат на Клиниката за неврологија и Кожна клиника, а дополнителни болнички легла треба да обезбедат и интерните клиники. Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека по зголемениот број на нови позитивни случаи, граѓаните можат да бидат спокојни, болнички кревети има сосема доволно, а целиот Клинички центар е во ситуација на мобилизација и никој нема да остане без здравствена нега.

„Утрово имав состанок со директорите на сите интерни клиники, на списокот на лекари и медицински сестри се сите вработени од клиниките и по потреба ќе работат во дополнителните капацитети. Со оглед на тоа што модуларната болница е скоро исполнета, на располагање се става Институтот за белодробни заболувања, Клиниката за неврологија и Клиниката за дерматологија а дополнителни болнички легла ќе има во рамките на повеќе интерни клиники. Во рамките на другите болници секаде се ослободени интерните одделенија и целосно е ставен кадарот на располагање. Дополнителни легла се спремни и во болницата ‚8 Септември‘. Значи и болнички легла има доволно и кадарот е спремен да работи со пациенти со ковид“, рече Филипче по завршување на состанокот на Советот за безбедност во претседателската вила Водно, на кој се разговараше за состојбата со коронавирусот.

Филипче кажа дека 56 интернисти од приватното здравство се спремни да учествуваат во работата во клиниките и болните не само во Скопје туку и низ државата.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Што ПОМАЛ, толку подобро! Научниците тврдат дека големината на гениталиите може да влијаат на висината на платата

За сите оние кои тврдат дека големината е важна, имаме добри вести, но само ако имаат помалку „гордост“. Имено, најновото истражување даде крајно неочекувани резултати. Се...

Хали Бери: Првиот оргазам го имав кога имав 11 години

Хале Бери откри дека првиот оргазам го доживеала на 11-годишна возраст. Одговарајќи на прашања од обожавателите на Инстаграм во живо, на кои присуствуваше и нејзината...

Го украси целото тело со тетоважи во последните 5 години: Посреќна е од кога било

КЕРСТИН ТРИСТАН, 55-годишна жена од Лајпциг, Германија, во последните пет години, наводно, потрошила околу 30 000 евра за да го покрие целото тело со...

Прославија уште една годишнина од венчавката: Кралицата Елизабета и принцот Филип објавија симпатична фотографија!

Принцот Филип и кралицата Елизабета и покрај лошата состојба во земјата поради вирусот корона, денес имаат огромна причина да бидат среќни, бидејќи слават 73...

Слични вести

СКАНДАЛ ВО ПАРЛАМЕНТОТ НА КОСОВО! Дискутираа за исчезнати лица, а потоа физички се нападнаа едни со други

Неколку членови на косовското собрание се судрија денес, при крајот на седницата на која се разговараше за исчезнатите лица. Вербалниот судир се претвори во...

Хали Бери: Првиот оргазам го имав кога имав 11 години

Хале Бери откри дека првиот оргазам го доживеала на 11-годишна возраст. Одговарајќи на прашања од обожавателите на Инстаграм во живо, на кои присуствуваше и нејзината...

Го украси целото тело со тетоважи во последните 5 години: Посреќна е од кога било

КЕРСТИН ТРИСТАН, 55-годишна жена од Лајпциг, Германија, во последните пет години, наводно, потрошила околу 30 000 евра за да го покрие целото тело со...

Прославија уште една годишнина од венчавката: Кралицата Елизабета и принцот Филип објавија симпатична фотографија!

Принцот Филип и кралицата Елизабета и покрај лошата состојба во земјата поради вирусот корона, денес имаат огромна причина да бидат среќни, бидејќи слават 73...

Необична деловна идеја: Хрват продава чист островски воздух во конзерви!

Во денешно време, се повеќе земји имаат проблем со загадувањето на воздухот, а дишењето е уште потешко со маските што ги носиме секој ден...