дома Македонија Нови балкански мафијаши со македонски пасоши кои Спасовски не ги уапсил

Нови балкански мафијаши со македонски пасоши кои Спасовски не ги уапсил

Шест месеци откако МВР според министерот Спасовски почнало истрага шеф на албански нарко картел кого го барале повеќе европски служби се сликал во македонска полициска станица, добил пасош и заминал во трета земја.

Пратеникот Александар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, денеска откри дека полициски службеници во МВР им издале македонски пасоши со лажен идентитет и на водачот на познат нарко-картел од Албанија, Флоријан Мусаи, и на егзекуторот на црногорскиот мафијашки клан Калачи, Стеван Ѓулиќ.

Според Николоски, Мусаи со македонски пасош патувал во Јужна Америка, а Ѓулиќ со патна исправа издадена од македонските фалсификатори извршил обид за атентат во украина.

“На 17 јули 2019 МВР издало пасош со број Ц1265083 на шефот Флоријан Мусаи, со име Наум Фила како позајмен идентитет. Во октомври 2019 пристигнал во Јужна Америка со македонски пасош, најверојатно патувал низ повеќе држави на Европа и Јужќна Америка, а познат е по тоа што организирал трговија на 91 килограм Кокаин во вредност од 20 милиони евра. Стеван Ѓулиќ се гони за обид за обид за убуство како платен убиец на калашкиот клан, под променето име како Каче Ѓерѓи” рече Николоски на денешната прес-конференција.

Пратеникот прашува зошто ова беше премолкувано до отворањето на аферата.„Мафија“, односно до полицската акција „Двојник“.

На прес конференцијата Николовски ја демантираше еден од уапсените полициски фалсификатори имал секојдневна комуникација со лидеорт на ВМРО-ДПОМНЕ, Христијан Мицкоски, како што денеска тврдеше министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Мицкоски: Не може сите луѓе на Заев да се до гуша во сомнежи за криминал, а тој да е чесен

Потсетувајќи што сè има кажано премиерот Зоран Заев во врска со поранешниот генерален секретар Драги Рашковски и сомнителната набавка на неговиот софтвер, претседателот на...

Пешевска: Бараме продолжување на породилното отсуство од 9 на 12 месеци, да не дозволиме родилките да станат социјални случаи

Како претседателка на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ во неколку наврати се обратив на темата колку статистички жените се најпогодени во пандемијава: семејното насилство...

Петрушевски: Седат Пекер алијас Џеладин Ахмедовски имал двоен матичен број, тој бил во зградата на влада, Заев да каже со кого се среќавал?

Според нашите информации постојат личности во Македонија со двојни матични броеви, од кои што поголемиот број се фиктивни. Се сомневаме дека околу 20.000 граѓани...

На овој остров во Норвешка е ЗАБРАНЕТО да се УМРЕ?!

Иако Лонгјир на прв поглед изгледа како сосема обичен град во Норвешка, сè друго не е едноставно вообичаено. Од 2.368 жители што ги имаше...

Слични вести

Кинезите би сакале да ја оживеат оригиналнана „Buba“, но со 4 врати и електромотор (ФОТО)

Новата верзија има ретро дизајн и веројатно ќе се продава само во Кина. Кинеската автомобилска марка ORA ја запознавме минатата година, кога беше претставен интересен...

Пешевска: Бараме продолжување на породилното отсуство од 9 на 12 месеци, да не дозволиме родилките да станат социјални случаи

Како претседателка на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ во неколку наврати се обратив на темата колку статистички жените се најпогодени во пандемијава: семејното насилство...

Петрушевски: Седат Пекер алијас Џеладин Ахмедовски имал двоен матичен број, тој бил во зградата на влада, Заев да каже со кого се среќавал?

Според нашите информации постојат личности во Македонија со двојни матични броеви, од кои што поголемиот број се фиктивни. Се сомневаме дека околу 20.000 граѓани...

На овој остров во Норвешка е ЗАБРАНЕТО да се УМРЕ?!

Иако Лонгјир на прв поглед изгледа како сосема обичен град во Норвешка, сè друго не е едноставно вообичаено. Од 2.368 жители што ги имаше...

Мицкоски: Не може сите луѓе на Заев да се до гуша во сомнежи за криминал, а тој да е чесен

Потсетувајќи што сè има кажано премиерот Зоран Заев во врска со поранешниот генерален секретар Драги Рашковски и сомнителната набавка на неговиот софтвер, претседателот на...