дома Македонија ПО 50 ДЕНА ВО БОЛНИЦА ВО БИТКА СО КОВИД И СИМНАТИ 20...

ПО 50 ДЕНА ВО БОЛНИЦА ВО БИТКА СО КОВИД И СИМНАТИ 20 КИЛОГРАМИ – Рамиз Мерко ја напушти Инфективна

Откако пред 50 дена беше хоспитализиран на Инфективната клиника поради симптомни на Ковид 19, јавноста потоа не доби подетални информации за тоа каква е здравствената состојба на струшкиот градоначалник Рамиз Мерко.

Вчера тој, по речиси двомесечна голгота со болеста, ја напушти Инфективната клиника, а сторијата за неговото излегување и за тоа како ги поминал болничките денови, ја објави Канал 5 телевизија.

„Во 50 дена поминати во Инфективната клиника, секое ново утро ми беше среќа и радост што сум го дочекал“, вака градоначалникот на Струга Рамиз Мерко го раскажа седумнеделното лекување на клиниката од Ковид 19, во изјава за телевизијата

„Енергија немам доволно но постепено се опоравувам. Тоа не е еден ден. Тоа не е две недели, сигурно ќе трае еден месец, два или три месеци, но јас сум оптимист дека помина добро и се враќам во нормала“, рече Мерко.

Притоа, за време на изминатиот период на леквање тој ослабел 20 килограми. За него најтежок момент било почетокот на болеста. Или, имал 110 килограми, а сега има нешто повеќе од 80.

„Најтежок момент беше почетокот кога ме ставија на апарат, маска со вакум дишење, тоа беше најтешко. Не знам од што и како заболев, дали бев на некоја свадба или од средбите со граѓаните. Да се носи задолжително маска, држење дистанца, никако групирање, никако дружење во поголеми групи“, рече Мерко.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

СЗО: Не препорачуваме употреба на Ремдесивир кај заразени лица

Светската здравствена организација вчера официјално објави и им соопшти на лекарите дека не го препорачува Ремдесивир на „Gilead“ за третман на хоспитализирани пациенти заразени...

Короната ја опустоши Европа долго ПРЕД да започне пандемијата!? Тврдењата на д-р Габриела го тресат светот

Колку точно е новиот вирус корона меѓу нас? 17 ноември е официјална информација за првата регистрирана инфекција, но докторката од Италија, Габриела Сози, со...

Бил Гејтс зборува за чипови и вакцини: Лесно е да се каже дека зад пандемијата се крие некое зло

Еден од основачите на компанијата „Мајкрософт“, Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда вложија стотици милиони долари во истражување на вирусот корона, а неодамна беше...

ГЕРМАНЦИТЕ ПРАВАТ СПЕЦИЈАЛНИ ФРИЖИДЕРИ ЗА СМЕСТУВАЊЕ НА К0РОНА ВАКЦИНИ НА -80: Тие имаат посебна изолација и работат дури и ако нема струја

Бидејќи светот чека за развој на првите вакцини за коронавирус, мора да се разгледа соодветно складирање на милиони дози. Германската компанија Биндер започна со производство...

Слични вести

„Имам 52 години и сакам да шетам гола – но моите деца го мразат тоа …“

Инстаграмот на Лизи Канди е полн со провокативни фотографии што ги објави за време на пандемијата. Косење трева во костим за капење и долна...

Короната ја опустоши Европа долго ПРЕД да започне пандемијата!? Тврдењата на д-р Габриела го тресат светот

Колку точно е новиот вирус корона меѓу нас? 17 ноември е официјална информација за првата регистрирана инфекција, но докторката од Италија, Габриела Сози, со...

Бил Гејтс зборува за чипови и вакцини: Лесно е да се каже дека зад пандемијата се крие некое зло

Еден од основачите на компанијата „Мајкрософт“, Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда вложија стотици милиони долари во истражување на вирусот корона, а неодамна беше...

ГЕРМАНЦИТЕ ПРАВАТ СПЕЦИЈАЛНИ ФРИЖИДЕРИ ЗА СМЕСТУВАЊЕ НА К0РОНА ВАКЦИНИ НА -80: Тие имаат посебна изолација и работат дури и ако нема струја

Бидејќи светот чека за развој на првите вакцини за коронавирус, мора да се разгледа соодветно складирање на милиони дози. Германската компанија Биндер започна со производство...

Принцот Вилијам ја поздрави истрагата за интервјуто на Дајана

Британскиот принц Вилијам ја поздрави независната истрага за околностите околу интервјуто дадено за Би-Би-Си во 1995 година од неговата мајка принцезата Дајана. Вилијам во изјавата...