дома Македонија Професор: Џабе маски, вирусот е насекаде…

Професор: Џабе маски, вирусот е насекаде…

„Со толку раширена циркулација на вирусот, повеќе не помагаат ни маски во затворени простории. Не помага ни одржувањето растојание, концентрацијата на вируси во воздухот е преголема и доволна е за инфекција дури и преку маски“, предупредува на Фејсбук професорот по теоретска механика на битолскиот универзитет „Свети Климент Охридски“ Дејан Трајковски. Тој ги повикува здравствените власти веднаш да спроведат целосно затворање, за да се намали бројот на заразени од ковид-19.

„Не е исто дали во просторијата има еден или десет заразени, со десет пати повеќе заразени и концентрацијата на вируси е десет пати поголема. Зар мислат дека сите што се заразиле се заразиле само поради лично невнимание?

Секое влегување во јавна затворена просторија веќе претставува ризик по здравјето и животот, затоа бараме да нé заштитат со тоа што ќе ги соборат бројките преку итен тотален локдаун, макар краткотраен.

Самите повеќе не можеме да се заштитиме, колку и да сакаме“, порача професорот Дејан Трајковски.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ЦИА ВО ПАНИКА, СЕ ШИРИ СИНДРОМОТ ХАВАНА: Кој ги замолкна разузнавачите кои беа нападнати од мистериозна болест? (ВИДЕО)

Повеќе од десетина службеници на ЦИА кои служат на повеќе прекуокеански локации се вратија во Соединетите Држави за да побараат помош оваа година, откако...

НЕВИДЕН СКАНДАЛ ДО СЕГА! ФБИ БАРА КИМ КАРДАШИЈАН ДА ГО ВРАТИ УКРАДЕНИОТ ПРЕДМЕТ: Во прашање е СТАТУА од 1 век н.е.!

Американската влада бара од Ким Кардашијан да се откаже од античката римска скулптура, која илегално била прошверцувана од Италија. Имено, Кардашијан купила статуа од варовник,...

ЕК: Одвојување на Скопје и Тирана е можно сценарио!?

Портпаролката на Европската Комисија за проширување, Ана Писонеро, потврди дека изјавата на еврокомесарот Оливер Вархеји за одвојување на Скопје и Тирана е можно сценарио,...

КОРОНАТА НЕ Е РЕСПИРАТОРНА, ТУКУ ВАСКУЛАРНА БОЛЕСТ? Најновата студија на американски научници

Членовите на студискиот тим од американскиот универзитет во Сан Диего тврдат дека имаат доказ дека COVID-19 не е респираторна, туку васкуларна болест, пренесува „EuroNews“. Ова,...

Слични вести

МОМЧЕ НАПРАВИ УРЕД ЗА КОМУНИКАЦИЈА СО НЕГОВАТА БАБА КОЈ НЕ КОРИСТИ МОБИЛЕН: Целиот свет е воодушевен од неговиот потег!

Мануел Лусио Далио, млад инженер за софтвер, реши да создаде специјален уред за комуникација и го воодушеви Интернетот кога откри за кого е наменет. Имено,...

НЕВИДЕН СКАНДАЛ ДО СЕГА! ФБИ БАРА КИМ КАРДАШИЈАН ДА ГО ВРАТИ УКРАДЕНИОТ ПРЕДМЕТ: Во прашање е СТАТУА од 1 век н.е.!

Американската влада бара од Ким Кардашијан да се откаже од античката римска скулптура, која илегално била прошверцувана од Италија. Имено, Кардашијан купила статуа од варовник,...

ЕК: Одвојување на Скопје и Тирана е можно сценарио!?

Портпаролката на Европската Комисија за проширување, Ана Писонеро, потврди дека изјавата на еврокомесарот Оливер Вархеји за одвојување на Скопје и Тирана е можно сценарио,...

КОРОНАТА НЕ Е РЕСПИРАТОРНА, ТУКУ ВАСКУЛАРНА БОЛЕСТ? Најновата студија на американски научници

Членовите на студискиот тим од американскиот универзитет во Сан Диего тврдат дека имаат доказ дека COVID-19 не е респираторна, туку васкуларна болест, пренесува „EuroNews“. Ова,...

НОВ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ ХОЛИВУД! Ѕвездата од серијата „Пријатели“ праќал НЕПРИЈАТНИ ПОРАКИ НА ТИНЕЈЏЕРКА!

Кејт Харалсон, 20-годишна лична асистентка, одлучи во интервју за сајтот „PageSix“ да ја разоткрие холивудските sвезди кои, како што тврди, на апликацијата за запознавање...