дома Македонија Снегот во април има многу моќна симболика: Еве што треба да направите...

Снегот во април има многу моќна симболика: Еве што треба да направите за среќа и благосостојба

Се верува дека ненадејниот пресврт во времето е предупредување за природата луѓето да го следат своето однесување, но и да ги решат дилемите што ги мачеле подолго време.

Тоа не се случува толку често на нашите простори да паѓа снег во април, но има многу силна симболика.

Иако, според статистичките податоци, снегулките повремено се појавуваат во главниот град секоја петта година во четвртиот календарски месец, тие се претежно од привремена природа, но тие предупредуваат дека „опашката“ на Баба Марта може да се протега подолго отколку што се надевавме.

Според популарното верување, ова трае од крајот на март до средината на април. Тогаш може да се случи да дуваат студени ветрови и напади на лапавици.

Бидејќи пролетта е олицетворение на ново будење на природата, преродба и постигнување хармонија, ако тоа не се случи, природата нè предупредува да обрнеме внимание на однесувањето и да започнеме да живееме во хармонија со природата, едни со други, но и со нас самите.

Според верувањето снегот во април нè потсетува да го решиме она што не сме го направиле претходните месеци, што нè блокирало да продолжиме понатаму. Ако го направите тоа, среќата и просперитетот ќе ве следат во следните месеци.

Исто така, добро време е да започнете нешто ново, бидејќи тоа ќе вроди со плод.

Значи, ако ве „мачеа“ некои дилеми во претходниот период, сега е вистинско време да ги решите и да ги отфрлите верувањата што не ви беа корисни.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

„Тие се глобална закана“ – дозволи ширење на вирусот, обвинети за хуманитарна катастрофа (ФОТО)

„Лекари без граници“ ја критикуваа бразилската влада за нејзиниот невнимателен пристап во борбата против коронавирусот. Организацијата ја обвини владата дека ја ставила земјата во хуманитарна...

СЕВЕРИНА ПО 17 ГОДИНИ ПРОГОВОРИ ЗА ИНТИМЕНО ВИДЕО КОЕ ГО ЗАПАЛИ РЕГИОНОТ: Не излегував од дома 6 месеци, тоа беше ШОК! МЕ ОСУДИЈА!

Пејачката Северина Којиќ се најде среде медиумско внимание во 2004 година, кога се појави нејзиното интимно видео. Никогаш не барав да се појави мојата...

„Тие се глобална закана“ – дозволи ширење на вирусот, обвинети за хуманитарна катастрофа (ФОТО)

„Лекари без граници“ ја критикуваа бразилската влада за нејзиниот невнимателен пристап во борбата против коронавирусот. Организацијата ја обвини владата дека ја ставила земјата во хуманитарна...

ЕЛИЗАБЕТА НАРЕДИ ПРЕКРШУВАЊЕ НА ТРАДИЦИЈАТА НА ПОГРЕБОТ НА СВОЈОТ СОПРУГ: Таа се реши на ОВА заради внукот во бегство и посрамотениот син!

Принцот Филип ќе биде погребан во сабота, на поинаков начин отколку што е вообичаено во кралското семејство. Традицијата според која членовите на кралското семејство носат...

Слични вести

СЕ ОГЛАСИ КРЕМЉ! Русија подготви низа мерки што ќе ја разнишаат Америка од нејзините темели

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков на средбата со американскиот амбасадор во Москва Џон Саливан, кој беше поканет во руското Министерство за...

СЕВЕРИНА ПО 17 ГОДИНИ ПРОГОВОРИ ЗА ИНТИМЕНО ВИДЕО КОЕ ГО ЗАПАЛИ РЕГИОНОТ: Не излегував од дома 6 месеци, тоа беше ШОК! МЕ ОСУДИЈА!

Пејачката Северина Којиќ се најде среде медиумско внимание во 2004 година, кога се појави нејзиното интимно видео. Никогаш не барав да се појави мојата...

„Тие се глобална закана“ – дозволи ширење на вирусот, обвинети за хуманитарна катастрофа (ФОТО)

„Лекари без граници“ ја критикуваа бразилската влада за нејзиниот невнимателен пристап во борбата против коронавирусот. Организацијата ја обвини владата дека ја ставила земјата во хуманитарна...

ЕЛИЗАБЕТА НАРЕДИ ПРЕКРШУВАЊЕ НА ТРАДИЦИЈАТА НА ПОГРЕБОТ НА СВОЈОТ СОПРУГ: Таа се реши на ОВА заради внукот во бегство и посрамотениот син!

Принцот Филип ќе биде погребан во сабота, на поинаков начин отколку што е вообичаено во кралското семејство. Традицијата според која членовите на кралското семејство носат...

Ужас! Му забраниле да ја тепа својата девојка, па од бес ја претепал убава сосетка до смрт (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Бразилецот Вашингтон Андраде де Хесус (36) беше уапсен откако до смрт ја претепал својата сосетка Алина дос Сантос Виана (32). Мајка на тригодишно и 7...