дома Македонија Тасева за „пасошите за мафијаши“: Македонија сега е ставена на посебна листа...

Тасева за „пасошите за мафијаши“: Македонија сега е ставена на посебна листа на држави

Претседателката на „Транспаренси интернешенел–Македонија“, Слаѓана Тасева во разговор за „Независен“ вели дека околу фалсификуваните патни исправи давани на криминалци потребна е независна и меѓународна комисија да го истражи криминалот во МВР.

Таа оценува дека „како реперкусија овој случај ќе го видиме во сите наредни извештаи на меѓународните организации. Ова ни е втор или којзнае кој скандал во работењето на МВР, кое треба да биде предводник во борбата против овој криминал“, посочува Тасева потсетувајќи дека со децении укажувале дека корупцијата во МВР е фактор за нискиот степен на откривање на криминалот.

„Македонија сега е ставена на посебна листа на држави, бидејќи никој не може да знае дали биле издадени само 200 или 300, 500 и повеќе патни исправи на криминалци“, вели Тасева.

Целиот разговор на следниот ЛИНК

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Регистриран 31 смртен случај и 908 новозаразени од ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.616 тестирања, а регистрирани се 908 нови случаи на ковид-19 во: Скопје...

Грамофоните проработеа повторно: Подгответе се за 500 ексклузивни винили

Продажбата на винил плочите во САД во текот на 2013 година порасна за 32 проценти. Нафталин… Во 2021 година, Велика Британија не остана ниту...

Концертот на Џеј Ло и Селена Гомез собира вакцини за сиромашните

„Global Citizen“ најавува прекрасна и амбициозна кампања за да им помогне на здравствените работници и на најсиромашните земји во светот брзо да ја примаат...

КУРЦ ИСПРАЌАЛ БАКНЕЖИ НА СЕКРЕТАРОТ, ВО НЕГОВИОТ ТЕЛЕФОН ОТКРИЕНИ МНОГУ ЕКСПЛИЦИТНИ ФОТОГРАФИИ (ФОТО)

„СМС-аферата“ не престанува да ја тресе Австрија. Имено, медиумите добија голем број пораки кои канцеларот Себастијан Курц наводно ги разменил со поранешниот секретар во Министерството...

Слични вести

Меркел, Макрон и Зеленски ја повикаа Русија: Повлечете ја војската

Лидерите на Германија, Франција и Украина ја повикаа Русија денес да ги повлече дополнителните воени сили што ги распореди во близина на украинската граница,...

Грамофоните проработеа повторно: Подгответе се за 500 ексклузивни винили

Продажбата на винил плочите во САД во текот на 2013 година порасна за 32 проценти. Нафталин… Во 2021 година, Велика Британија не остана ниту...

Концертот на Џеј Ло и Селена Гомез собира вакцини за сиромашните

„Global Citizen“ најавува прекрасна и амбициозна кампања за да им помогне на здравствените работници и на најсиромашните земји во светот брзо да ја примаат...

КУРЦ ИСПРАЌАЛ БАКНЕЖИ НА СЕКРЕТАРОТ, ВО НЕГОВИОТ ТЕЛЕФОН ОТКРИЕНИ МНОГУ ЕКСПЛИЦИТНИ ФОТОГРАФИИ (ФОТО)

„СМС-аферата“ не престанува да ја тресе Австрија. Имено, медиумите добија голем број пораки кои канцеларот Себастијан Курц наводно ги разменил со поранешниот секретар во Министерството...

Twitter го блокираше откако ја разоткри лагата на CNN: Овој пат мрежата отиде предалеку затоа што основачот на Veritas се закани со тужба (ВИДЕО)

Џејмс Окиф, основачот на истражувачката новинарска организација „Project Veritas“, беше трајно ставен на црната листа на Twitter, откако неговата организација објави тајни снимки на...