дома Македонија ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: НАД 411 ИЛЈАДИ ЕВРА ПРОНЕВЕРНИ ВО НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЕВРОПСКО...

ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: НАД 411 ИЛЈАДИ ЕВРА ПРОНЕВЕРНИ ВО НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЕВРОПСКО ОБРАЗОВАНИЕ

Над 411 илјади евра се проценети како штета која ја направила  директорката на Националната Агенција Лидија Димова и нејзини соработници. Финансиската полиција ги стокми кривичните пријави до обвинителството.

Опфатен е и сопственикот на фризерницата Зоран Златковски, еден надворешен советник и  благајникот во Агенцијата. Причиниле штета од големи размери на средства доверени од Европската заедница, велат од Финансиската полиција.

Телоп- Финансиска полиција- Се товарат за кривични дела„злоупотреба на службената положба и овластување“, „измама на штета на средства на европската заедница“, „соизвршителство“ и „несовесно работење“.

Паралелно барањето за нејзино разрешување  денеска е стокмено на Илинденска бр.2 и испратено до членовите на Управниот одбор.

Но тие  не можат да ја разрешат Лидија Димова од директорската функција во НА само поради препораката на Владата дека го прекршила Етичкиот кодекс. Тоа не може да биде единствен аргумент за носење одлука, вели претседателката на одборот Сања Манасијевиќ Манчева и најави дека чекаат  ревизија од финансиското работење во институцијата, бидејќи законот за НА не предвидува разрешување од функција поради неетичко однесување.

Телоп Сања Манасијевиќ Манчева- Ги разгледуваме сите законски можности. Формално правно го добивме заклучокот од Владата и сега ќе анализираме за да донесеме одлука. Чекаме одредени наоди за финансиско работење од некои институции.

Петтемина членови на Управниот одбор кои се именувани од Владата ќе се состанат следната недела и се очекува да се комплетира целото досие за Лидија Димова. Законски(член 17 од Закон за НА) Димова може да биде разрешена ако сама побара, ако е корисник на некоја од програмите и доколку ревизијата утврди сериозни неправилности во финансиското работење.

Фотелјата на Димова се тресе по аферата Фризерница и информациите за сомнително трошење на европски пари за образование. Во едниот случај  270 илјади евра се одобрени за ВЕЗ Трејд на Златковски, за проекти од образование.  Во другиот, според информации на ТВ24 15 илјади евра се сомнително потрошени на патувања, зад кои стои потписот на Димова. Случајот го следи и Европската комисија.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Како стресот влијае на сексуалниот живот и што да правиме во врска со тоа

Луѓето кои имаат стресен живот понекогаш доживуваат дека нивните секојдневни проблеми се прелеваат во кревет и ја уништуваат сексуалната желба. Кога подолго време страдаме...

ОБЕЗБЕДУВАЊЕ ВО МАРКЕТ ВО БРАЗИЛ ПРЕТЕПА ЧОВЕК ДО СМРТ: Протести избиле низ целата земја! (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Протести избувнаа во Бразил по грозоморниот инцидент во кој обезбедувањето на еден супермаркет претепа до смрт црномурест човек во пресрет на Денот посветен на...

ПУКАЊЕ ВО ВИСКОНСИН: Најмалку 6-мина ранети во трговски центар! Напаѓачот во бегство! Луѓе во паника се кријат во продавниците! (ВИДЕО)

Неколку лица се повредени во пукањето во трговскиот центар Мејфер во градот Вавато во американската сојузна држава Висконсин, пренесуваат американските медиуми. Како што изјави градоначалникот...

19 ПРОЦЕНТИ ОД СЛОВЕНЦИТЕ ОДАТ ДА РАБОТАТ СО КОРОНА СИМПТОМИ: Многумина можат да работат од дома, но нивните шефови не им дозволуваат

Скоро две третини од Словенците отишле на работа минатата недела, а 19 проценти од нив имале барем еден од симптомите на вирусот корона, покажува...

Слични вести

Невиден пресврт, нуди вистина која НИКОЈ не ја кажува: Погледнете ја рекламата за „короната“ за која зборува светот (ВИДЕО)

Како што се приближуваме кон крајот на страшната 2020 година, се повеќе луѓе зборуваат за следната, за која целиот свет верува дека ќе биде...

ОБЕЗБЕДУВАЊЕ ВО МАРКЕТ ВО БРАЗИЛ ПРЕТЕПА ЧОВЕК ДО СМРТ: Протести избиле низ целата земја! (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Протести избувнаа во Бразил по грозоморниот инцидент во кој обезбедувањето на еден супермаркет претепа до смрт црномурест човек во пресрет на Денот посветен на...

ПУКАЊЕ ВО ВИСКОНСИН: Најмалку 6-мина ранети во трговски центар! Напаѓачот во бегство! Луѓе во паника се кријат во продавниците! (ВИДЕО)

Неколку лица се повредени во пукањето во трговскиот центар Мејфер во градот Вавато во американската сојузна држава Висконсин, пренесуваат американските медиуми. Како што изјави градоначалникот...

19 ПРОЦЕНТИ ОД СЛОВЕНЦИТЕ ОДАТ ДА РАБОТАТ СО КОРОНА СИМПТОМИ: Многумина можат да работат од дома, но нивните шефови не им дозволуваат

Скоро две третини од Словенците отишле на работа минатата недела, а 19 проценти од нив имале барем еден од симптомите на вирусот корона, покажува...

ТАЈСОН ФУРИ едвај се спаси од сериозна повреда: Славниот боксер со молскавична брзина избегна нокаут! (ВИДЕО)

Познатиот боксер Тајсон Фјури (32) за малку ќе настрадаше за време на домашен тренинг. Британскиот боксер и шампион во ВБЦ верзија чека ривал да го...