дома Македонија Холанѓанец ѝ одговара на албанска новинарка, која објаснува зошто Албанците не ја...

Холанѓанец ѝ одговара на албанска новинарка, која објаснува зошто Албанците не ја пејат македонската химна

Холандскиот експерт за Западен Балкан, Ханс ван ден Берг, ѝ реплицира на новинарката Фатјона Мејдини од Албанија, на која ѝ било тажно и објаснува зошто Албанците не ја пејат химната на Македонија.

„И покрај сите концесии кон соседите на Македонија и внатрешните отстапки, плус инклузивната влада (додека Македонија мораше да ги смени знамето, Уставот, историјата, својот идентитет и сл.), македонските етнички малцинства не се признаваат + има одбивање да се плаќаат даноци, повик за Илирида итн.“, одговара Ван ден Берг на објавата на Твитер од фриленсерот Мејдини од Тирана: „Толку тажно што оваа приказна продолжува да се повторува одново и одново! Албанците од Северна Македонија не ја пејат нејзината химна, бидејќи текстот се смета за неинклузивен и не ги претставува сите етницитети што ја сочинуваат оваа земја“.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

(ВИДЕО) Прес-конфренција на Мицкоски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одржа прес-конференција, во просториите на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ. Истата во живо можше да се проследи на официјалната страна...

Регистрирани нови 54 случаи на kорона вирус – нема починати

Нови 54 случаи на коронавирус биле регистрирани во полседните 24 часа соопшти Министерството за здравство. Биле направени 3.764 тестирања, а регистрираните се од: Скопје – 16, Тетово...

Теренската вакцинација утре, 30.07.2021( петок)

Теренската вакцинација за петок 30.07.2021 ќе се одвива во следните населени места: Тетово – Челопек, Блаце, Милетино, Новиот Челопек Гостивар – Симница, Џеновица, Сушица Струмица – Владевци Кочани...

НАЈКРВАВИОТ СПОРТ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ: Укинат по една година. Бил рекламиран како „аристократска“ дисциплина

Спортисти од 28 земји учествувале на Олимписките игри во Париз во 1900 година (од кои МОК сега признава 24 земји), со 997 натпреварувачи, од...

Слични вести

ВИСТИНСКО РЕМЕК ДЕЛО : Единствената опсерваторија на античкиот свет на листата на светско наследство на УНЕСКО

Најстарата соларна опсерваторија на американскиот континент доби статус на светско наследство на УНЕСКО и беше прогласена за „ремек -дело на човечката креативна генијалност“. Локалитетот Канкуило...

Регистрирани нови 54 случаи на kорона вирус – нема починати

Нови 54 случаи на коронавирус биле регистрирани во полседните 24 часа соопшти Министерството за здравство. Биле направени 3.764 тестирања, а регистрираните се од: Скопје – 16, Тетово...

Теренската вакцинација утре, 30.07.2021( петок)

Теренската вакцинација за петок 30.07.2021 ќе се одвива во следните населени места: Тетово – Челопек, Блаце, Милетино, Новиот Челопек Гостивар – Симница, Џеновица, Сушица Струмица – Владевци Кочани...

НАЈКРВАВИОТ СПОРТ НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ: Укинат по една година. Бил рекламиран како „аристократска“ дисциплина

Спортисти од 28 земји учествувале на Олимписките игри во Париз во 1900 година (од кои МОК сега признава 24 земји), со 997 натпреварувачи, од...

Георгиевски: Овој успех не е само за мене, туку за цела Македонија!

Олимпиецот Дејан Георгиевски попладнево слета на скопскиот Аеродром каде беше дочекан од директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски и стотици навивачи,...