дома Македонија Хронично болните револтирани – додека функционерите се токмат да работат онлајн, ние...

Хронично болните револтирани – додека функционерите се токмат да работат онлајн, ние мораме да одиме на работа

“Ние сме обични смртници, а некои затоа што се појавиле два или три случаи на заболени бара да работи онлајн. Како да не бидеме револтирани ?”со овие зборови Милован Матовиќ кој со години се бори со тешка болест на белите дробови ја криткува идеата министрите и пратениците да држат седници онлајн, додека тој е приморан да оди на работа.

Ковид19 како да е страшен само по здравјето на привилигираните функционери. Додека владата и собранието се токмат да работат онлајн – хронично болните “фрлени во оган” во време кога Македонија брои и повеќе од 500 заразени дневно.

“Отидов една недела на работа и нормално моравме со маски да бидеме на работа. Повторно ми се влоши состојбата и завршив на Пулмологија. Ми направија преглед и се што треба ми дадоа еден куп нови лекарства.”изјави Матовиќ.

Матовиќ кој работи административец во општина Кисела Вода е незадоволен за условите во кои работи. Дополнително вели, загрижува и тоа што хронично болните се приморани да се клацкаат во преполни автобуси.

“Не враќаат хронично болните на работа. Гледаме како се автобуските линии во јавниот превоз автобусите се пренатрупани…а не секој може да оди со сопствено возило на работа. Тие и плус добиваат додатни парични средства за патни трошкови а хронично болните на работа со автобус.”- изјави Милован Матовиќ, лице со хронична болест.

Филипче уверуваше дека нема да се создаде хаос во здравствениот систем поради закажувањето на термини за преглед кај специјалист за да хронично болните добијат потврда, но за жал сликата е поинаква. Повеќе здруженија побараа од МЗ да објави листа кои најчести хронични заболувања ги имале починатите од компликации од ковид, и алармираа ако граѓаните имаат некоја од тие дијагнози и понатаму да бидат ослободени од работа.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Пратеничка рапуваше во српското Собрание/ВИДЕО

Пратеничката на СПС, Јелена Михајловиќ изведе музички перформанс во српскиот парламент, рапувајќи на крајот од своето излагање. „Многу работи ми вријат во главата и ги...

Открила дека цртањето на лице ѝ oди добро, па започнала да ги трансформира луѓето во ужасни убијци (ВИДЕО)

Мери-Кејт Харди е една од оние филмски уметници кои изгубија неколку важни ангажмани во кариерата поради епидемијата на коронавирусот. Со други зборови, скоро цела 2020...

Раде Шербеџија и неговата сопруга должат БРДО ПАРИ?! Поради тоа не се враќаат во Америка?

Актерот Раде Шербеџија и неговата сопруга, наводно, должат многу пари, поради што можеби дури и не се враќа во САД, каде живее многу години. Според...

Нуркачи бараа интересни сцени на дното на водата, и откриле ГРОБИШТА и тоа какви! (ВИДЕО)

Шпански нуркачи влегоа во водите во близина на Палма за да најдат нови пејзажи и можеби видови риби на дното. Сепак, по дваесетина метри нуркање...

Слични вести

Борба против короната: Сакал да ја заштити својата ќерка, па измислил уред за целиот свет (ВИДЕО)

Падот на девојче на ескалаторот во 2014 година предизвика низа настани што можат да спречат ширење на инфекција со корона во светот. Чаи Ни е...

Открила дека цртањето на лице ѝ oди добро, па започнала да ги трансформира луѓето во ужасни убијци (ВИДЕО)

Мери-Кејт Харди е една од оние филмски уметници кои изгубија неколку важни ангажмани во кариерата поради епидемијата на коронавирусот. Со други зборови, скоро цела 2020...

Раде Шербеџија и неговата сопруга должат БРДО ПАРИ?! Поради тоа не се враќаат во Америка?

Актерот Раде Шербеџија и неговата сопруга, наводно, должат многу пари, поради што можеби дури и не се враќа во САД, каде живее многу години. Според...

Нуркачи бараа интересни сцени на дното на водата, и откриле ГРОБИШТА и тоа какви! (ВИДЕО)

Шпански нуркачи влегоа во водите во близина на Палма за да најдат нови пејзажи и можеби видови риби на дното. Сепак, по дваесетина метри нуркање...

За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече Заев одговарајќи на новинарско прашање...