дома Македонија 35 починати за 24 часа, дали Филипче се уште смета дека состојбата...

35 починати за 24 часа, дали Филипче се уште смета дека состојбата е под контрола

Во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 174
-Куманово 17
-Штип 19
-Прилеп 12
-Тетово 26
-Велес 12
-Битола 20
-Охрид 1
-Кавадарци 3
-Гостивар 56
-Гевгелија 1
-Струмица 6
-Крива Паланка 4
-Радовиш 1
-Крушево 3
-Кочани 4
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 1
-Берово 1
-Валандово 2
-Виница 1
-Делчево 7
-Свети Николе 7
-Кичево 3
-Неготино 4

Починати се 35 лица, десет пациенти од Скопје (46, 68, 79, 76, 76, 73, 48, 66, 71 и 66г ), тројца од Куманово (67, 82 и 79г), еден од Штип (79г), двајца од Прилеп (68 и 69г), еден од Тетово (84г), еден од Велес (73г), двајца од Битола (88 и 77г), еден пациент од Охрид (82г), еден од Кавадарци (73г), четири пациенти од Гостивар (75, 73, 50 и 43г), еден од Дојран – ПЕ Гевгелија (65г), двајца од Струмица (48 и 75г), еден од Радовиш (76г), еден од Кочани (67г), двајца од Берово (70 и 53г) и двајца пациенти од Кичево (54 и 70г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 528 оздравени пациенти од:
-Скопје 210
-Куманово 35
-Дебар 8
-Штип 25
-Прилеп 53
-Тетово 38
-Велес 26
-Битола 3
-Кавадарци 14
-Гостивар 18
-Гевгелија 5
-Струмица 19
-Крива Паланка 6
-Радовиш 3
-Крушево 2
-Кочани 12
-Пробиштип 4
-Македонски Брод 2
-Берово 4
-Валандово 3
-Делчево 8
-Кратово 6
-Свети Николе 18
-Неготино 6
Досега во земјата се направени вкупно 313.519 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 55127, бројката на оздравени пациенти е 32894, на починати е 1546, а бројот на активни случаи изнесува 20687.

Од вчера се евидентираат три контрони теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 24109, активни 9837

• Куманово 3444, активни 940

• Дебар 430, активни 87

• Штип 2439, активни 531

• Прилеп 2608, активни 965

• Тетово 3550, активни 989

• Струга 1283, активни 419

• Велес 1752, активни 770

• Битола 1722, активни 863

• Охрид 1399, активни 590

• Кавадарци 1059, активни 440

• Гостивар 2163, активни 793

• Гевгелија 658, активни 226 (49 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 118 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1556, активни 598

• Крива Паланка 393, активни 126

• Радовиш 388, активни 124

• Крушево 113, активни 71

• Кочани 1159, активни 324

• Пробиштип 322, активни 76

• Демир Хисар 173, активни 75

• Македонски Брод 145, активни 31

• Пехчево 95, активни 24

• Берово 335, активни 96

• Валандово 191, активни 72

• Виница 345, активни 182

• Делчево 400, активни 176 (108 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 144, активни 70

• Свети Николе 748, активни 222

• Кичево 1129, активни 518

• Ресен 402, активни 165

• Неготино 473, активни 287 (46 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1176 теста се преку: ИЈЗ-595, ЦЈЗ Скопје-31, Авицена-0, Биотек-32, МАНУ -91, Жан Митрев (Филип Втори)-156, Систина со PCR метода -222, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-27, Инфективна клиника-3, ГАК-1, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -18, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 313.519 тестирања на Ковид -19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 610

• Гази Баба – 1474

• Аеродром -1407

• Карпош – 1188

• Центар – 1180

• Кисела Вода – 1196

• Ѓорче Петров – 823

• Бутел – 552

• Шуто Оризари – 184

• Студеничани – 52

• Сарај – 151

• Арачиново -32

• Илинден – 244

• Сопиште – 66

• Чучер Сандево – 103

• Петровец –126

• Зелениково -73

• Странец – 173

• Нераспределен- 203

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Интраперсонална интелигенција: Ретки имаат високо ниво, дали сте меѓу нив?

Таквите индивидуи се разбираат себеси, другите луѓе и светот во кој живеат добро. Психолозите можат да кажат дека природната последица од прилагодувањето кон сопствените...

Дали земате витамин Ц секој ден? Еве што се случува во вашето тело

Постојат многу придобивки, но исто така и некои ризици ризик Витаминот Ц е природна состојка во одредена храна, тој се додава на некои и може...

Интраперсонална интелигенција: Ретки имаат високо ниво, дали сте меѓу нив?

Таквите индивидуи се разбираат себеси, другите луѓе и светот во кој живеат добро. Психолозите можат да кажат дека природната последица од прилагодувањето кон сопствените...

ТАЈНАТА НА БУНКЕРОТ НА ТИТО КОЈ ЧИНИ 4,6 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Излезот од засолништето го нема на картата, и еве каде води

Има повеќе од 100 спални со удобни кревети, две големи конференциски сали, пет оперативни центри со директни телефонски врски со претседателствата на сојузните републики...

Слични вести

ЏИМ КЕРИ НАПРАВИ КАРИКАТУРА НА МЕЛАНИЈА ТРАМП! Социјалните мрежи се полни со коментари, има и НЕГАТИВНИ!

Познатиот актер Џим Кери, кого публиката го памети од филмови како Глуп и поглуп, Маска, Шоуто на Труман, Човек на Месечината, Соник, во последните...

Дали земате витамин Ц секој ден? Еве што се случува во вашето тело

Постојат многу придобивки, но исто така и некои ризици ризик Витаминот Ц е природна состојка во одредена храна, тој се додава на некои и може...

Интраперсонална интелигенција: Ретки имаат високо ниво, дали сте меѓу нив?

Таквите индивидуи се разбираат себеси, другите луѓе и светот во кој живеат добро. Психолозите можат да кажат дека природната последица од прилагодувањето кон сопствените...

ТАЈНАТА НА БУНКЕРОТ НА ТИТО КОЈ ЧИНИ 4,6 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Излезот од засолништето го нема на картата, и еве каде води

Има повеќе од 100 спални со удобни кревети, две големи конференциски сали, пет оперативни центри со директни телефонски врски со претседателствата на сојузните републики...

Руски хемичар, автор на нервниот агенс Новичок, тврди дека има лек за КОВИД-19, но и на многу други болести

Според Ринк, Имофон запира инфекција со коронавирус, ги поправа оштетените клетки, но исто така лечи и низа други болести. Додека целиот свет со нетрпение чека...