дома Македонија Го славиме чудото на Светиот Архангел Михаил: Еве што е ВАЖНО да...

Го славиме чудото на Светиот Архангел Михаил: Еве што е ВАЖНО да се направи денес

На овој ден, верниците се сеќаваат на чудата на изворот во Лаодикеја, што се случија околу 300 година. Според легендата, еден паган имал глувонема ќерка, но, и покрај фактот дека тој не бил христијанин, архангелот Михаил му се појавил во сон и му рекол дека ќерка му треба да се измие на тој извор.

Тој го сторил тоа, па по молитвата ја измил својата ќерка, која веднаш се излечила. После тоа чудо, тој и неговата ќерка се покрстиле и на тоа место ја изградил црквата Свети Архангел Михаил, која постои и денес.

Постои уште едно чудо што се прераскажува и денес – по долго чекање, едно семејство добило наследник глувонем, а покрај тоа, тој заостанувал и во развојот.

Сите ги советувале да се откажат од него, но неговите родители решиле да се иселат од родниот град и да се населат во село близу Минск. Во близина на куќата се наоѓал поток во кој додека одел со неговиот татко, паднало момчето.

Таткото брзо го извлекол, а детето плачело. Таткото се шокирал и брзо го однел кај жената, за да може да се увери во чудото. Родителите му го дале на детето името Михаил, во чест на архангелот, верувајќи дека тоа ќе му обезбеди заштита. Подоцна, тие дознале дека потокот се викал Михаилов во чест на Архангел Михаил.

Според црковната традиција, ангелот Михаил бил првиот кој се борел против злиот дух, а според црковното толкување, тоа име значи „оној што е како Бог“.

На грчки јазик, зборот „архи“ значи главен, а „ангелос“ значи гласник, ангел. Архангел Михаил е водач на армијата на ангели кои учествувале во создавањето на светот и го бранеле човештвото од паднатите ангели.

На овој ден, веруваат луѓето, потребно е да се молат за исцелување, но и да им се простат гревовите на сите неверници, а потоа ќе им се исполни најголемата желба – тие и нивните најблиски ќе бидат здрави.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Нуркачи бараа интересни сцени на дното на водата, и откриле ГРОБИШТА и тоа какви! (ВИДЕО)

Шпански нуркачи влегоа во водите во близина на Палма за да најдат нови пејзажи и можеби видови риби на дното. Сепак, по дваесетина метри нуркање...

Апacиев: Бугapи ли ќe нe пишeтe мaмy ви иб*м пpeдавничко и одpoдено

На лидерот на Левица и пратник во македонското Собрание му пукна филмот откако реномираниот бриселски „Политико“ објави дека е постигнат компромис помеѓу Македонија и...

АКТУАЛНА закана: Дали знаете што е „долг Ковид“ и кој е под најголем ризик? Сите заболени имаат еден заеднички симптом

Претходните симптоми и староста го зголемуваат ризикот од "долг ковид 19" Секое дваесетто лице доживува симптоми на Ковид-19 најмалку осум недели, покажа новата студија од...

Девојче имало откажување на бубрезите и црниот дроб затоа што била на строга диета

Седумнаесетгодишната Медисон Фолкнер од Белфаст минатата година тежеше само 40 килограми по една година строга диета за која сама изготви план за исхрана. Се состоеше...

Слични вести

Ѕидот на надежта исполни повеќе од 5000 пораки: Трогателен доказ за тоа колку се смени нашиот живот во пандемијата; „Кога ова ќе заврши“

Желба за патување, желба повторно да се види некој близок, израз на сексуална желба, сето тоа најде место на плочите каде што секое парче...

Апacиев: Бугapи ли ќe нe пишeтe мaмy ви иб*м пpeдавничко и одpoдено

На лидерот на Левица и пратник во македонското Собрание му пукна филмот откако реномираниот бриселски „Политико“ објави дека е постигнат компромис помеѓу Македонија и...

АКТУАЛНА закана: Дали знаете што е „долг Ковид“ и кој е под најголем ризик? Сите заболени имаат еден заеднички симптом

Претходните симптоми и староста го зголемуваат ризикот од "долг ковид 19" Секое дваесетто лице доживува симптоми на Ковид-19 најмалку осум недели, покажа новата студија од...

Девојче имало откажување на бубрезите и црниот дроб затоа што била на строга диета

Седумнаесетгодишната Медисон Фолкнер од Белфаст минатата година тежеше само 40 килограми по една година строга диета за која сама изготви план за исхрана. Се состоеше...

Познати мистерии скриени во Которскиот залив

Пред Пераст има два острови - Св.Ѓeорѓи и Пресвета Богородица на Скрпела. Во првата половина на 17 век се случиле две разорни работи: прво...