дома Македонија Каде има НАЈБРЗ ИНТЕРНЕТ во светот: На кое место е МАКЕДОНИЈА?

Каде има НАЈБРЗ ИНТЕРНЕТ во светот: На кое место е МАКЕДОНИЈА?

Најновото истражување за широкопојасен интернет во 221 земја и територија на планетата покажа неколку интересни резултати.

Како е соседството?

Кога станува збор за соседството, Србија е рангирана на 65-то, Хрватска на 25-то, Романија на 26-то, Бугарија на 36-та и Црна Гора на 63-то. Најлош интернет нормално има во Македонија (109) и лоша е и Босна и Херцеговина (88).

Најбрзиот интернет во даночните краеви

Кнежевството на Лихтенштајн е рангирано на прво место според брзината, во кое ќе го преземете филмот за помалку од три минути, а просечната брзина е 229,98 Mbps.

На самиот врв се неколку други мали држави како Џерси и Гибралтар. Покрај брзината на интернетот и неговата мала област, овие земји се познати и како даночни раеви. Во првите десет се и Луксембург и Монако.

Глобалната табела на брзини на Интернет за 2020 година покажува дека Западна Европа доминира, бидејќи осум од десетте најбрзи земји во светот со широкопојасна мрежа се наоѓаат во тој дел на континентот.

Унгарија (99,74 Mbps) и Хонг Конг (105,32 Mbps) влегоа во првите десет земји и територии надвор од Западна Европа каде што се нуди најбрзиот широкопојасен интернет во Европа и светот.

Очекувано најбавниот интернет во Африка, но што се случува во Кина?

Најбавниот интернет е во најсиромашните земји во Африка – во просек од само 3,80 мегабити во секунда. Филм се симнува за повеќе од четири часа во овој регион, а во Јужен Судан ќе ви требаше скоро цел ден.

Дури и технолошки сè понапредната Кина, со своите 5Г градови, не е во многу позавидна положба, покажуваат резултатите од истражувањето. Во просек, има прилично бавен интернет и потребни се пет и пол часа за да се преземе филм.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

ОВА Е ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА СУЛТАНОТ: Еве како Ердоган успева да војува со целиот свет и да продолжи да биде недопирлив!

Обединетите нации посредуваа во договорот меѓу двете главни завојувани фракции на Либија за прекин на огнот во Женева на 23 октомври. Стефани Т. Вилијамс,...

ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: НАД 411 ИЛЈАДИ ЕВРА ПРОНЕВЕРНИ ВО НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЕВРОПСКО ОБРАЗОВАНИЕ

Над 411 илјади евра се проценети како штета која ја направила  директорката на Националната Агенција Лидија Димова и нејзини соработници. Финансиската полиција ги стокми...

‘НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ’: Има дури пет жени и 24 деца, а сега им покажа на сите како изгледа животот во полигамијата

Во нивните домови има строг распоред затоа што тој мора да помине еднаква количина на време со секоја од неговите жени Животот на овој човек...

Ѕидот на надежта исполни повеќе од 5000 пораки: Трогателен доказ за тоа колку се смени нашиот живот во пандемијата; „Кога ова ќе заврши“

Желба за патување, желба повторно да се види некој близок, израз на сексуална желба, сето тоа најде место на плочите каде што секое парче...

Слични вести

Симболична временска облека

Во повеќето случаи, водителите за временска прогноза ја одржуваат својата професионалност по начинот на облекување за време на ТВ-преносот. Сепак, големото внимание на светските медиуми...

ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: НАД 411 ИЛЈАДИ ЕВРА ПРОНЕВЕРНИ ВО НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЕВРОПСКО ОБРАЗОВАНИЕ

Над 411 илјади евра се проценети како штета која ја направила  директорката на Националната Агенција Лидија Димова и нејзини соработници. Финансиската полиција ги стокми...

‘НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ’: Има дури пет жени и 24 деца, а сега им покажа на сите како изгледа животот во полигамијата

Во нивните домови има строг распоред затоа што тој мора да помине еднаква количина на време со секоја од неговите жени Животот на овој човек...

Ѕидот на надежта исполни повеќе од 5000 пораки: Трогателен доказ за тоа колку се смени нашиот живот во пандемијата; „Кога ова ќе заврши“

Желба за патување, желба повторно да се види некој близок, израз на сексуална желба, сето тоа најде место на плочите каде што секое парче...

Апacиев: Бугapи ли ќe нe пишeтe мaмy ви иб*м пpeдавничко и одpoдено

На лидерот на Левица и пратник во македонското Собрание му пукна филмот откако реномираниот бриселски „Политико“ објави дека е постигнат компромис помеѓу Македонија и...