дома Македонија Nordic Monitor: Во Македонија шпионирани десетици домашни и странски државјани

Nordic Monitor: Во Македонија шпионирани десетици домашни и странски државјани

Нордиската мрежа за истражување и мониторинг објавува документи според кои само до 2018 година од една земја во Македонија биле шпионирани 78 луѓе од различни региони и професии од страна на странски служби и дипломати.

Документите на турската влада објавени од „Нордик монитор“ укажуваат дека македонски и турски граѓани биле шпионирани од страна на турските дипломати во Скопје.

Документите испратени дома од турски дипломати довеле до истрага за тероризам на спроведена од турски обвинител, се вели во извештајот на НМ според кој документите, вметнати во кривична постапка, укажуваат дека биле собирани информации за турски и македонски граѓани за кои се верува дека се поврзани со движењето Ѓулен / Хизмет.

Според извештајот турски просветни работници, претставници на локални здруженија, бизнисмените и членовите на нивните семејства кои живеат во земјата биле профилирани од турски дипломати, објави Нордик Монитор.

Информациите пријавени во Министерството за надворешни работи во Анкара подоцна биле искористени во кривичен процес за обвинение за тероризам од страна на турскиот обвинител Адем Акинџи.

Според одлуката на Акинџи од 24 декември 2018 година, Главниот јавен обвинител во Анкара започнал посебна истрага (досие бр. 2018/28529) за 78 лица кои беа наведени во досиејата испратени од Скопје. Тие биле обвинети за „членство во терористичка група“ од страна на Акинџи, објави скандинавска истражувачка мрежа Nordic Monitor.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Мајка изградила мостови до училиштето за нејзиниот син (ВИДЕО)

Грижлива мајка во кинеската провинција Хенан потрошила повеќе од милион јуани или околу 154 000 американски долари за да изгради два метални моста за...

Елен Деџенерис по 19 сезони објави збогување со публиката

Познатата водителка Елен Дегенерис одлучи претстојната 19-та сезона на нејзиното ток-шоу „The Ellen Degeneres Show“ да биде последна. Презентерката ја разгледуваше оваа одлука неколку...

АРАП ПРЕТЕПАН ВО СВОЈАТА ЗГРАДА: Израелската полиција бега од зградата, а потоа започнува ВРИСОК на станарите! (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

На YouTube-каналот „News Arab“ е направено застрашувачко видео. Човекот лежи на скалите на подот, најверојатно израелски арап (палестинец). Израелските полицајци во униформа и со...

ХОРОСКОП ЗА 13 МАЈ: Овенот го чека промена на партнер, Близнаците мора да се грижат за нивното здравје, а од Лав се очекува голема...

ОВЕН РАБОТА: Можно е да имате некои ситни проблеми и сопирачки во текот на целиот ден, но нема да има сериозни последици за вашата работа....

Слични вести

ПОРАКА ВО ШИШЕ ОД ТИТАНИК! После 105 години, пронајдено е писмо од девојче (12), истражувачите во шок (ВИДЕО)

Пораката во шишето што беше фрлена во морето од палубата на британскиот патнички брод Титаник неколку часа пред потонувањето на овој брод, ги остави...

Елен Деџенерис по 19 сезони објави збогување со публиката

Познатата водителка Елен Дегенерис одлучи претстојната 19-та сезона на нејзиното ток-шоу „The Ellen Degeneres Show“ да биде последна. Презентерката ја разгледуваше оваа одлука неколку...

АРАП ПРЕТЕПАН ВО СВОЈАТА ЗГРАДА: Израелската полиција бега од зградата, а потоа започнува ВРИСОК на станарите! (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

На YouTube-каналот „News Arab“ е направено застрашувачко видео. Човекот лежи на скалите на подот, најверојатно израелски арап (палестинец). Израелските полицајци во униформа и со...

ХОРОСКОП ЗА 13 МАЈ: Овенот го чека промена на партнер, Близнаците мора да се грижат за нивното здравје, а од Лав се очекува голема...

ОВЕН РАБОТА: Можно е да имате некои ситни проблеми и сопирачки во текот на целиот ден, но нема да има сериозни последици за вашата работа....

Шефот на Goldman Sachs собрал цело богатство на dodgecoin, па се пензионирал од фирмата?

Генералниот директор на американскиот банкарски гигант „Goldman Sachs“ ја напушти инвестициската банка откако наводно заработил милиони инвестирајќи во криптовалутата dodgecoin. Портпарол на „Goldman Sachs“ потврди...