дома Македонија НОВАТА ВЛАДА ЌЕ МОРА ДА СТАВИ КРАЈ НА ОВАА БРУКА!!! Владините функционери...

НОВАТА ВЛАДА ЌЕ МОРА ДА СТАВИ КРАЈ НА ОВАА БРУКА!!! Владините функционери јаделе и пиеле за 1,6 милиони евра

Владините функционери на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и останатите коалициони партнери во периодот од 2008 па заклучно до мај годинава јаделе и пиеле за 1.649.041 евра. Оваа сума може да се добие доколку се соберат сите набавки за месо, преработки од месо, млеко и млечни производи, апетисани, кафе, пијалоци и овошје, во последните 12 години, објавува Антропол.

Убедливо најголем издаток по основ на прехрамбени производи и пијалоци е направен во 2018 година кога за оваа цел биле потрошени 312.345 евра. И минатата, 2019 година Владата за оваа намена потрошила 170.306 евра додека само за првите пет месеци годинава склучени се договори за набавка на месо и месни преработки во висина од 88.262 евра.

Најмалку пак, Владата потрошила во 2014 година и тоа 46.908 евра.

Треба да се напомене дека во овој износ не влегуваат трошоците направени по основ на користење надворешни кетеринг услуги и други ресторански услуги.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ВОЗЕЛА КАМИОН И ГО ПРОПАТУВАЛА СКОРО ЦЕЛ СВЕТ БЕЗ ПАСОШ! Ова е жената на која сите и се поклонуваат!

Иако денес е роденден на кралицата Елизабета Втора, ако ситуацијата со вирусот корона дозволи, таа ќе го прослави само на крајот на мај или...

ЛОЦИРАНА ИСЧЕЗНАТАТА ПОДМОРНИЦА: Авиони откриле дамка од нафтата на местото каде ѝ се губи трагата (ВИДЕО)

Авиони кои трагаат по исчезната подморница во Индонезија открија дамка од нафта на местото каде се верува дека исчезна. Армијата испрати два брода со сонар...

ЛУЃЕТО ШОКИРАНИ ОД ТОА ШТО ГО ВИДЕЛЕ: Гол маж во Берлин бркал дива свиња на плажа затоа што му ја украла торбата со скапоцености!

Во Берлин, се случил помал инцидент во место за излети на нудисти, кога дива свиња со две младенчиња украла најлонска кеса во која имало...

Најдобрите свекрви се родени во овие три знаци

  Семејниот мир е камен-темелник на добриот брак, па затоа е важно добро да се согласувате со родителите на вашиот партнер. Лошите односи меѓу снаата...

Слични вести

Кејт Мидлтон во шопинг со децата! Продавачи во шок: Принцот Џорџ и принцезата Шарлот, како возрасни, сами бираа и си платија од своите џебови

По погребот на принцот Филип, кралското семејство се свртува кон нивните секојдневни обврски. Па сега, децата на принцот Вилијам и војвотката од Кембриџ се враќаат...

ЛОЦИРАНА ИСЧЕЗНАТАТА ПОДМОРНИЦА: Авиони откриле дамка од нафтата на местото каде ѝ се губи трагата (ВИДЕО)

Авиони кои трагаат по исчезната подморница во Индонезија открија дамка од нафта на местото каде се верува дека исчезна. Армијата испрати два брода со сонар...

ЛУЃЕТО ШОКИРАНИ ОД ТОА ШТО ГО ВИДЕЛЕ: Гол маж во Берлин бркал дива свиња на плажа затоа што му ја украла торбата со скапоцености!

Во Берлин, се случил помал инцидент во место за излети на нудисти, кога дива свиња со две младенчиња украла најлонска кеса во која имало...

Најдобрите свекрви се родени во овие три знаци

  Семејниот мир е камен-темелник на добриот брак, па затоа е важно добро да се согласувате со родителите на вашиот партнер. Лошите односи меѓу снаата...

Од паметни телефони до четири тркала – Huawei го претстави својот прв автомобил (ФОТО)

Кинескиот технолошки гигант ги проширува своите деловни активности во автомобилската индустрија. Првиот модел на Huawei беше претставен на салонот во Шангај под називот SF5. Станува збор...