дома Македонија ШТО МИСЛИТЕ? КОЈ Е НАЈКОРУМПИРАН ВО ЕУ, А Е ОД НАШИОТ РЕГИОН!?

ШТО МИСЛИТЕ? КОЈ Е НАЈКОРУМПИРАН ВО ЕУ, А Е ОД НАШИОТ РЕГИОН!?

Од Европјаните 71 процент веруваат дека корупцијата е широко распространета во нивната земја, покажува најновото истражување на Евробарометар.

Меѓу испитаниците, најмногу Хрватите (97 проценти) потврдуваат постоење корупција во нивната земја, а најмалку се Финците (22 проценти), кои се загрижени за состојбата со корупцијата во земјата.

Анкетата на Евробарометар беше спроведена во последните шест месеци на подрачјето на ЕУ, а резултатите покажуваат зголемување на перцепцијата за корупција кај граѓаните во однос на претходното истражување од 2017 година, кога 68 отсто од испитаниците укажуваа на постоење корупција во нивните земји.

Евростат објаснува дека перцепцијата за корупција се зголемила од претходното истражување во дури 18 земји-членки, претежно во Малта, Австрија и Хрватска.

Меѓу земјите членки на ЕУ, најголема перцепција за корупција има во Хрватска (97отсто), Грција и Кипар (95 отсто), Шпанија и Португалија (94 отсто).

Според гласовите на испитаниците, корупцијата најмалку е застапена во Финска, Данска, Шведска и Холандија.

Речиси 70 проценти од Европјаните сметаат дека корупцијата постои во националните јавни институции, а 53 проценти дека таа постои меѓу политичките партии и политичарите.

Европската комисија потенцира дека природата и обемот на корупцијата се разликува од држава до држава, но оценува дека корупцијата и штети на ЕУ во целина.

Комисијата наведува дека борбата против корупцијата се засилува на ниво на ЕУ, што вклучува нови закони за заштита на финансиските интереси на ЕУ од измама и корупција и формирање Европско јавно обвинителство.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ОПШТ ХАОС ВО АВИОН! ЖЕНИ СЕ СТЕПАА ПОРАДИ БАГАЖ: Се влечеа за коса, па потоа полетаа и БОКСОВИ, а пилотот СИ ГО ДОБИ НИ...

Неколку жени се степаа пред авионот да полета на релација Истанбул-Тунис. Причината за тепачката била тоа што патниците чекале тројца патнички и патници повеќе од...

Погледнете ја сликата и утврдете што прво го привлече вашето внимание – лисица, птица или женско лице?

Овој тест со оптичка илузија открива кој е вашиот агол на набљудување на одредени работи во животот, но исто така и дали сте склони...

БЕШЕ СТРАШНО СЛАДОК! Познатата актерка даде шокантно признание! Таа излегувала со маж осуден за брутално силување и убиство!

Одговарајќи на прашања на обожавателите на Twitter, актерката Патриша Аркет (53) откри како излегла на состанок со маж осуден за брутално силување и убиство...

ОПШТ ХАОС ВО АВИОН! ЖЕНИ СЕ СТЕПАА ПОРАДИ БАГАЖ: Се влечеа за коса, па потоа полетаа и БОКСОВИ, а пилотот СИ ГО ДОБИ НИ...

Неколку жени се степаа пред авионот да полета на релација Истанбул-Тунис. Причината за тепачката била тоа што патниците чекале тројца патнички и патници повеќе од...

Слични вести

ВРЕЛ СЕКСИ ТАНЦ НА КРАЛСКАТА МОРНАРИЦА: Австралија потресена од скандал со твертирање на воена церемонија! (ВИДЕО)

Според реакциите, видеото на кое танчерите танцуваат во „жешки панталони“ на воена церемонија во Австралија ја сврте земјата наопаку. https://twitter.com/Telegraph/status/1382757852335505414?s=20 Оценето како несоодветно, бизарно и навредливо,...

Погледнете ја сликата и утврдете што прво го привлече вашето внимание – лисица, птица или женско лице?

Овој тест со оптичка илузија открива кој е вашиот агол на набљудување на одредени работи во животот, но исто така и дали сте склони...

БЕШЕ СТРАШНО СЛАДОК! Познатата актерка даде шокантно признание! Таа излегувала со маж осуден за брутално силување и убиство!

Одговарајќи на прашања на обожавателите на Twitter, актерката Патриша Аркет (53) откри како излегла на состанок со маж осуден за брутално силување и убиство...

ОПШТ ХАОС ВО АВИОН! ЖЕНИ СЕ СТЕПАА ПОРАДИ БАГАЖ: Се влечеа за коса, па потоа полетаа и БОКСОВИ, а пилотот СИ ГО ДОБИ НИ...

Неколку жени се степаа пред авионот да полета на релација Истанбул-Тунис. Причината за тепачката била тоа што патниците чекале тројца патнички и патници повеќе од...

Познатиот милијардер ѝ забранил на својата поранешна да се појавува во јавност со друг маж по разводот!

Италијанскиот мултимилионер Флавио Бриаторе (70), кој деновиве ќе го прослави својот 71 роденден, ја забавува светската јавност со својот приватен љубовен живот долги години...