дома Планета Авиокомпанијата нуди забава на лет без допир

Авиокомпанијата нуди забава на лет без допир

Патниците што летаат со авионите „Airbus 350“ на „Qatar Airways“ наскоро ќе можат да имаат пристапа до наградуваниот систем за забава во лет „Oryx One“ преку неговите лични електронски уреди, намалувајќи го ризикот од COVID-19.

Наградуваната авиокомпанија ќе стане и прва авиокомпанија во Европа, Блискиот исток и Северна Африка што на патниците ќе им понуди можност да ги спарат своите лични Bluetooth слушалки со системот IFE на седиштето назад во сите кабини на авионите „Boeing 787“.

Исто така, „Qatar Airways“ е првата авиокомпанија во светот што неодамна доби оценка за безбедност со 5 sвезди за COVID-19 од Skytrax за мерките на претпазливост против вирусот Sars-CoV-2.

Qatar Airways“ е задоволен што наскоро стана првата авиокомпанија во светот што им нуди на патниците 100% технологија Zero-Touch (без допир) за својот наградуван систем за забава во лет. Оваа технологија ќе биде воведена во авионите А350 пред се како дел од најновите безбедносни мерки на компанијата против вирусот COVID19.

Zero-Touch технологијата, во партнерство со системот Thales AVANT IFE“, ќе им овозможи на патниците од A350 да ги спарат своите лични електронски уреди (PED) со нивниот IFE екран на задниот дел од седиштето со поврзување на Wi-Fi „Oryxcomms“ и едноставно скенирање на QR-кодот се прикажува на екранот. Ова ќе им овозможи на патниците да ги користат своите уреди за навигација и уживање во повеќе од 4000 опции понудени преку наградуваниот систем на авиокомпанијата, со што ќе се намали честото допирање на површината на екранот во самиот авион.

Qatar Airways“ исто така ќе стане првата авиокомпанија во регионот на Европа, Блискиот исток и Северна Африка што ќе им понуди на патниците за време на летот можност да ги спарат своите лични Bluetooth слушалки со вграден IFE систем во сите кабини на кабините на авионите „Boeing 787“.

Без допир“ технологија и највисоки стандарди за безбедност и хигиена

Извршниот директор на групацијата „Qatar Airways“, неговата екселенција г-дин Акбар Ал Бејкер, изјави:

  • Како лидер во индустријата во борбата против вирусот корона и како прва глобална авиокомпанија што неодамна постигна рејтинг со 5 ѕвездички во посакуваниот рејтинг за безбедност на Skytrax, „Qatar Airways“ е посветен на обезбедување на највисоки стандарди за безбедност и хигиена кај сите авиони.
  • Воведување на најсовремена технологија Zero-Touch и овозможување на патниците да ги користат своите лични Bluetooth слушалки во лет е важен чекор за преземање на нашите веќе ригорозни и ригорозни мерки на претпазливост за вируси на следно ниво, намалување на контактот со патниците и со тоа спречување на можни ширење на инфекција.
  • Се надеваме дека оваа технологија ќе обезбеди уште поголема безбедност во авиосообраќајот и дека ќе им обезбеди на патниците на летот зголемена самодоверба за да уживаат во најнапредното искуство на небото.

Qatar Airways“ неодамна стана првата авиокомпанија во светот што доби рејтинг за безбедност со 5 sвезди COVID-19 издаден од меѓународната организација за рангирање на летање „Skytrax“. Ова следеше по неодамнешниот успех на меѓународниот аеродром HIA како прв аеродром на Блискиот исток и Азија на кој Skytrax исто така му додели 5 ѕвезди за COVID-19 безбедносен рејтинг. Овие признанија им обезбедуваат на патниците ширум светот уверување дека здравствените и безбедносните стандарди на авиокомпанијата се предмет на највисоките можни стандарди за професионално, независно испитување и проценка. За детали за сите мерки преземени на летот и во рамките на аеродромот HIA, посетете ја qatarairways.com/safety.

Националниот превозник на државата Катар продолжува да ја обновува својата мрежа, која во моментов има над 130 дестинации. Со додавање на повеќе фреквенции на клучните дестинации, „Qatar Airways“ им нуди на патниците непречена поврзаност, што им го олеснува менувањето на датумот на патување или дестинацијата доколку се појави потреба.

 

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

„Бебе што спие“ е туристичка атракција среде пустина, а оваа статуа крие необична приказна

Огромна скулптура на бебе што спие се наоѓа во пустината во Гуангжу, провинцијата Гансу во северозападна Кина. Необичната туристичка атракција на статуата „Заспано бебе“...

ДЕКОРАЦИЈА НА ДОМОТ според ФЕНГ ШУИ: Важно е ова да биде првиот чекор

Штом започнете да го користите Фенг Шуи и ја разберете неговата предвидливост, ќе ви биде полесно да ги реализирате вашите желби поврзани со украсувањето...

Тој обожава хорор филмови, а потрошил повеќе од 120.000 динари за да изгледа како вампир

Во иднина планира да ги прави ушите да изгледаат како џуџиња, но и да продолжи да го тетовира своето тело. Многумина во својата младост биле...

ЏОРЏИНА СТРАГО МУ ГО ЗАБРАНИ ОВА НА РОНАЛДО: Нејзиниот збор се почитува, Кристијано не смее ни да помисли на тоа!

Можеби темпераментот е токму тој што го држеше Роналдо покрај убавата Џорџина. Знаевме дека е привлечна и дека сака да се слика провокативно, но на...

Слични вести

„Бебе што спие“ е туристичка атракција среде пустина, а оваа статуа крие необична приказна

Огромна скулптура на бебе што спие се наоѓа во пустината во Гуангжу, провинцијата Гансу во северозападна Кина. Необичната туристичка атракција на статуата „Заспано бебе“...

ДЕКОРАЦИЈА НА ДОМОТ според ФЕНГ ШУИ: Важно е ова да биде првиот чекор

Штом започнете да го користите Фенг Шуи и ја разберете неговата предвидливост, ќе ви биде полесно да ги реализирате вашите желби поврзани со украсувањето...

Тој обожава хорор филмови, а потрошил повеќе од 120.000 динари за да изгледа како вампир

Во иднина планира да ги прави ушите да изгледаат како џуџиња, но и да продолжи да го тетовира своето тело. Многумина во својата младост биле...

ЏОРЏИНА СТРАГО МУ ГО ЗАБРАНИ ОВА НА РОНАЛДО: Нејзиниот збор се почитува, Кристијано не смее ни да помисли на тоа!

Можеби темпераментот е токму тој што го држеше Роналдо покрај убавата Џорџина. Знаевме дека е привлечна и дека сака да се слика провокативно, но на...

ДНЕВЕН ХОРОСКОП: Близнаците не треба да ја пропуштаат можноста, Лавот спремен да освои, Шкорпијата ќе се радува, а вие?

Прочитајте го дневниот хороскоп за 3 март! Овен Вие сте одлично расположени. Лесно добивате резултати, но сепак треба малку повеќе да се фокусирате на приоритетите. На...