дома Планета Америка и природа: мистериозен метален предмет пронајден во пустината на американската држава...

Америка и природа: мистериозен метален предмет пронајден во пустината на американската држава Јута

Ренџер забележал „необичен“ предмет од хеликоптер додека броел овци за време на рутински лет.

Откривањето на необичен метален предмет во пустината, во американската држава Јута, ги шокираше локалните власти. Ренџер го забележал од хеликоптер, за време на рутински лет, додека броел овци во овој зафрлен дел на Јута. Објектот е поставена во земјата, а околу неа се издигнуваат препознатливи црвени карпи. Засега нема информации кој можел да го постави правоаголниот објект, висок околу 3,5 метри.

„Тоа е најнеобичното нешто што го сретнав во текот на сите овие години работа“, рече пилотот Брет Хачинс во интервју за локалната телевизиска станица КСЛТВ. Тој наведува дека неговиот колега биологот, задолжен за броење на овците, бил првиот што го забележал мистериозниот предмет. Хачинс претпоставува дека објектот е дело на „некој современ уметник“, кој веројатно е обожавател на филмот „2001: Вселенска одисеја“ во режија на Стенли Кјубрик. Во тој филм се појавуваат вонземјани кои поставуваат црни метални конструкции, а тој е создаден според идејата на писателот Артур Ц. Кларк.

Државниот завод за јавна безбедност во Јута минатата недела на својата веб-страница објави фотографии од објектот, со известување дека се очекува одлука „дали е потребна понатамошна истрага“. „Не е легално да се поставуваат уметнички скулптури без дозвола на федералните власти, од која планета и да доаѓате“, посочуваат тие од канцеларијата. Тие не ја кажаа точната локација на објектот, плашејќи се дека некој може да се обиде да го најде и да „заглави во пустината“. Досега никој не презеде одговорност за поставувањето на скулптурата.

Официјални лица во Јута, во обид да најдат одговори, им се обратија на граѓаните преку социјалните мрежи. “Се прашуваме што е тоа по ѓаволите. Дали некој има идеја?”, Прашаа на Инстаграм. Многумина што ја виделе фотографијата претпоставуваат дека станува збор за скулптура, а некои наведуваат дека потсетува на делата на починатиот минималистички уметник Џон МекКрекен. Сепак, некои се сомневаат дека прстите биле вклучени во целата работа од страна на вонземјаните.

„Требаше едноставно да го оставиме тој објект сам и да ги гледаме нашите работи. Оваа година, што е најлоша во нашите животи, уште треба само да повикаме и демони или вонземјани“.„Мислам дека се вонземјани“, напиша еден корисник на Твитер.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

РУСКОТО ГЕНЕРАЛНО ОБВИНИТЕЛСТВО: Германија ги крие вистинските факти за труењето на Навални (ВИДЕО)

Германија не понуди ништо што би ја расветлило ситуацијата со наводното труење на рускиот опозициски блогер Алексеј Навални, изјави денеска за „ТАЅ Ѕ“ портпарол...

„КОКАИНСКИ НИЛСКИ КОЊИ“ ЈА ТЕРОРИЗИРААТ КОЛОМБИЈА: Нив ги донесе Пабло Ескобар, локалните власти речиси немоќни

Колумбиските екологисти подигаа аларм за зголемената популација на „кокаински нилски коњи“, предупредувајќи дека забрзаното размножување на животните мора да се запре пред тие да...

НЕЗАВИСНАТА КОМИСИЈА ЗА COVID ПАНДЕМИЈАТА: Делумно вината е на Кина, а делумно во Светската здравствена организација

Независниот одбор денес соопшти дека кинеските власти во јануари 2020 година можеле поригорозно да ги применат јавните здравствени мерки за спречување на почетната епидемија...

БРКАЛЕ КРИУМЧАРИ НАШЛЕ МУЗЕЈ НА ТРЕТИОТ РАЈХ: Шпанската полиција се шокираше кога упадна во станот на германски државјанин!

Шпанската жандармерија беше изненадена од неочекувано откритие откако упадна во илегален магацин за оружје на црниот пазар. Иако очекуваа стотици огнено оружје и муниција,...

Слични вести

РУСКОТО ГЕНЕРАЛНО ОБВИНИТЕЛСТВО: Германија ги крие вистинските факти за труењето на Навални (ВИДЕО)

Германија не понуди ништо што би ја расветлило ситуацијата со наводното труење на рускиот опозициски блогер Алексеј Навални, изјави денеска за „ТАЅ Ѕ“ портпарол...

„КОКАИНСКИ НИЛСКИ КОЊИ“ ЈА ТЕРОРИЗИРААТ КОЛОМБИЈА: Нив ги донесе Пабло Ескобар, локалните власти речиси немоќни

Колумбиските екологисти подигаа аларм за зголемената популација на „кокаински нилски коњи“, предупредувајќи дека забрзаното размножување на животните мора да се запре пред тие да...

НЕЗАВИСНАТА КОМИСИЈА ЗА COVID ПАНДЕМИЈАТА: Делумно вината е на Кина, а делумно во Светската здравствена организација

Независниот одбор денес соопшти дека кинеските власти во јануари 2020 година можеле поригорозно да ги применат јавните здравствени мерки за спречување на почетната епидемија...

БРКАЛЕ КРИУМЧАРИ НАШЛЕ МУЗЕЈ НА ТРЕТИОТ РАЈХ: Шпанската полиција се шокираше кога упадна во станот на германски државјанин!

Шпанската жандармерија беше изненадена од неочекувано откритие откако упадна во илегален магацин за оружје на црниот пазар. Иако очекуваа стотици огнено оружје и муниција,...

ОВА Е КИНЕСКИОТ СУПЕР БРЗ ВОЗ: Прототип на најбрзото копнено возило во светот

Прототипот на супербрзиот воз, наречен „супер куршум воз маглев“, кој развива максимална брзина од 620 километри на час, се спушти од производствената линија во...