дома Планета АМЕРИ, МАРШ ОД ФУДБАЛОТ! Англиската револуција поради која за малку не падна...

АМЕРИ, МАРШ ОД ФУДБАЛОТ! Англиската револуција поради која за малку не падна крв! Тие ја гледаат топката, а всушност гледаат долари … А за резултатите, баш им е гајле!

Глејзерс не се заинтересирани за резултатите на терен, туку само за кесето.

Американизација на фудбалот, гледање на топката низ призмата на доларот, профит, профит, профит, помфрит, хамбургер и забава. Па, малку забава. Резултатот, тимот, конкуренцијата? Без оглед на сè, единственото што е важно е парите да се множат.

Да, но тоа во Америка. Тешко во Европа. На крајот на краиштата, крв речиси падна заради сето погоре, но застана на следново:

  • Натпреварот Манчестер Јунајтед – Ливерпул е одложен поради безбедносни причини.
    Сцените од Олд Трафорд го обиколија светот. Факели, упад во стадион, закани, потера по Глејзерси …

Што се крие зад сето тоа? Навивачите на Јунајтед се револтирани од американските сопственици на клубот од повеќе причини. Прво и најважно – нема резултати. Ако Манчестер беше таму каде што беше пред 2005 година кога беше преземен од Глејзерови, веројатно никој не би започнал востание, но … Успехот не е на повидок, ниту пак ќе бидат во континуитет затоа што шефовите се заинтересирани само за профит. Дали тимот ќе биде 1-ви или 5-ти, не е толку важно колку што е важно касата да се прелее. Навивачите не го простуваат тоа. За нив теренот е свет. Дресот на Манчестер вреди за нив повеќе од 80 фунти, што е во преден план за Глејзерови.

Згора на сето тоа, капката што се прелеа чашата е – Европската Супер лига. Американците веќе заработија стотици милиони во Јунајтед, па обидот уште повеќе да се зголеми тој профит беше прст во око за навивачите.

Се има граница, а Глејзерови ја поминаа црвената линија. На симпатизерите на Јунајтед веројатно ќе им се исполнат половина од желбите. Американците наскоро ќе го напуштат клубот, но ќе биде тешко да се достигне германскиот модел на сопственост – 50 проценти плус еден. Тоа би бил бројот на акции на навивачите, што во превод значи дека би биле прашани за сите одлуки на клубот.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Поради совет на TikTok, си го изобличи лицето, и останаа лузни: „Иглите ги бутнав длабоко во кожата“ (ФОТО)

Тили Витфелд, учесничка на австралискиот „Big Brother“, го покри лицето со рани и лузни, а последица од тоа е советот од доменот на убавицата...

Поради совет на TikTok, си го изобличи лицето, и останаа лузни: „Иглите ги бутнав длабоко во кожата“ (ФОТО)

Тили Витфелд, учесничка на австралискиот „Big Brother“, го покри лицето со рани и лузни, а последица од тоа е советот од доменот на убавицата...

Корона вирус и туризам со вакцини: „Немав шанса да се вакцинирам дома“

И додека многумина во својата земја се соочуваат со премногу бавна програма за вакцинирање, оние што можат да си го дозволат тоа бараат дестинации...

ПОРАКА ВО ШИШЕ ОД ТИТАНИК! После 105 години, пронајдено е писмо од девојче (12), истражувачите во шок (ВИДЕО)

Пораката во шишето што беше фрлена во морето од палубата на британскиот патнички брод Титаник неколку часа пред потонувањето на овој брод, ги остави...

Слични вести

Чудо по 40 години: Исплива црква во Мексико

Древната црква „Virgen de los Dolores“ во Мексико се појави над површината на водата откако сушата го намали нивото на езерото во кое беше...

Поради совет на TikTok, си го изобличи лицето, и останаа лузни: „Иглите ги бутнав длабоко во кожата“ (ФОТО)

Тили Витфелд, учесничка на австралискиот „Big Brother“, го покри лицето со рани и лузни, а последица од тоа е советот од доменот на убавицата...

Корона вирус и туризам со вакцини: „Немав шанса да се вакцинирам дома“

И додека многумина во својата земја се соочуваат со премногу бавна програма за вакцинирање, оние што можат да си го дозволат тоа бараат дестинации...

ПОРАКА ВО ШИШЕ ОД ТИТАНИК! После 105 години, пронајдено е писмо од девојче (12), истражувачите во шок (ВИДЕО)

Пораката во шишето што беше фрлена во морето од палубата на британскиот патнички брод Титаник неколку часа пред потонувањето на овој брод, ги остави...

Елен Деџенерис по 19 сезони објави збогување со публиката

Познатата водителка Елен Дегенерис одлучи претстојната 19-та сезона на нејзиното ток-шоу „The Ellen Degeneres Show“ да биде последна. Презентерката ја разгледуваше оваа одлука неколку...