дома Планета „Аmazon“ купува „мртви“ трговски центри - во што ќе ги претвори?

„Аmazon“ купува „мртви“ трговски центри – во што ќе ги претвори?

Amazon, кој и самиот влијаеше на падот на трговските центри во САД, сега направи целосен круг со купување трговски центри и претворање на истите во дистрибутивни центри за својата растечка империја за е-трговија.

Имено, NBC објави дека Amazon започнал серија на набавки во трговски центар во последните неколку месеци. Минатиот месец малопродажниот гигант со седиште во Сиетл доби одобрение да претвори трговски центар во Батон Руж, Луизијана, во дистрибутивен центар од 3,4 милиони квадратни метри. Истиот месец, Amazon доби слично одобрување да го претвори трговскиот центар во Ноксвил (Тенеси) во дистрибутивен центар, со површина од 220.000 квадратни метри.

Овие деловни договори следеа по одлуката на локалниот комитет за планирање во Ворчестер, Масачусетс, да им се овозможи на Amazon да го претвори трговскиот центар Гриндејл во центар за дистрибуција од 121 000 квадратни метри.

Анализата на Coresight Research откри дека помеѓу 2016 и 2019 година, АAmazonмазон претвори околу 25 трговски центри во дистрибутивни објекти. Тоа темпо треба да се забрза среде новонастанатата ситуација во малопродажното опкружување, кое не само што се соочи со постојан раст на купувањето преку Интернет, туку беше речиси десеткувано од COVID пандемијата. Ова ги стави сопствениците на трговски центри во позиција да бараат начини за заработка на средства што опаѓаат со застрашувачка стапка.

Wallstreet Journal минатото лето објави дека Simon Property Group“, најголемиот сопственик на трговски центар во земјата, е во преговори со Amazon за да ги претвори стоковните продавници на Simon во дистрибутивни центри на Amazon.

ие разговори, наводно, биле насочени кон пренамена на продавниците претходно или моментално окупирани од JCPenney“ и „Sears Holding“, два бренда кои поднесоа барање за заштита од банкрот и најавија планови за затворање на десетици продавници низ целата земја.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

УЕФА ГИ МЕНУВА ПРАВИЛАТА! Промена во вредноста на ГОЛ ВО ГОСТИ!

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе размисли за промена на правилата за голови во гости, објавија денес италијанските медиуми. Како што се наведува, веќе имало официјални...

СИГУРНО НЕ го знаевте ОВА! Ова е причината зошто хаските имаат сини очи

Кај повеќето кучиња, бојата на очите е поврзана со бојата на косата. Но, тоа не е случај со сибирските Хаски. Истражувачите од Бостон, Одделот за...

РОЗЕВАТА СУПЕРМЕСЕЧИНА НОСИ ПРЕСВРТ ВО ЉУБОВТА! Моќен астро период пристигнува НА КРАЈОТ НА АПРИЛ – еве што треба да направите

Супермесечината не чека на 27 април и ќе не осветли и со својата брилијантност и со неверојатната енергија. Супермесечината е поим што значи полна...

СЕ ОГЛАСИ КРЕМЉ! Русија подготви низа мерки што ќе ја разнишаат Америка од нејзините темели

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков на средбата со американскиот амбасадор во Москва Џон Саливан, кој беше поканет во руското Министерство за...

Слични вести

УЕФА ГИ МЕНУВА ПРАВИЛАТА! Промена во вредноста на ГОЛ ВО ГОСТИ!

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе размисли за промена на правилата за голови во гости, објавија денес италијанските медиуми. Како што се наведува, веќе имало официјални...

СИГУРНО НЕ го знаевте ОВА! Ова е причината зошто хаските имаат сини очи

Кај повеќето кучиња, бојата на очите е поврзана со бојата на косата. Но, тоа не е случај со сибирските Хаски. Истражувачите од Бостон, Одделот за...

РОЗЕВАТА СУПЕРМЕСЕЧИНА НОСИ ПРЕСВРТ ВО ЉУБОВТА! Моќен астро период пристигнува НА КРАЈОТ НА АПРИЛ – еве што треба да направите

Супермесечината не чека на 27 април и ќе не осветли и со својата брилијантност и со неверојатната енергија. Супермесечината е поим што значи полна...

СЕ ОГЛАСИ КРЕМЉ! Русија подготви низа мерки што ќе ја разнишаат Америка од нејзините темели

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков на средбата со американскиот амбасадор во Москва Џон Саливан, кој беше поканет во руското Министерство за...

СЕВЕРИНА ПО 17 ГОДИНИ ПРОГОВОРИ ЗА ИНТИМЕНО ВИДЕО КОЕ ГО ЗАПАЛИ РЕГИОНОТ: Не излегував од дома 6 месеци, тоа беше ШОК! МЕ ОСУДИЈА!

Пејачката Северина Којиќ се најде среде медиумско внимание во 2004 година, кога се појави нејзиното интимно видео. Никогаш не барав да се појави мојата...