дома Планета Баталете ја короната, поинакво цунами се заканува на светот: Драматично предупредување од...

Баталете ја короната, поинакво цунами се заканува на светот: Драматично предупредување од финансиски експерти!

Глобалниот долг се очекува да порасне до рекордни 277 трилиони долари до крајот на годината, додека владите и компаниите продолжуваат да трошат како одговор на пандемијата „Ковид“, соопшти Институтот за меѓународни финансии (IIF).

Според ИИФ, чии членови се над 400 банки и финансиски институции ширум светот, глобалниот долг е зголемен за 15 трилиони долари оваа година, на 272 трилиони долари од септември. „Постои значителна неизвесност за тоа како глобалната економија може да се исцрпи во иднина без значителни негативни импликации врз економската активност“, рече таа, предупредувајќи на „напад со цунами на должници“.

Извештајот посочува дека кај напредните земји, долгот се зголемил над 432 проценти од БДП во третиот квартал, што е зголемување за 50 проценти во споредба со 2019 година. Скоро половина од тој раст беше направен од Соединетите држави, кои спроведоа еден од најголемите стимулативни пакети во светот. Вкупниот долгот на САД е на пат да достигне 80 трилиони долари во 2020 година, во споредба со 71 трилион долари во 2019 година, соопшти МИФ.

Што се однесува до еврозоната, владините активности доведоа до зголемување на јавниот долг од 1,5 милијарди долари во истиот период, за да достигнат 53 трилиони долари. Тоа е сè уште под највисоките вредности во регионот од 55 милијарди долари забележани во вториот квартал на 2014 година, кога се соочија со кризата со државниот долг. Според истражувањето, нивото на долг на пазарите во развој се искачи на над 248 проценти од БДП, додека Либан, Кина, Малезија и Турција доживеаја најголем раст на долгот во нефинансискиот сектор.

„Темпото на глобална акумулација на долг е невидено од 2016 година, со зголемување од над 52 трилиони долари“, соопшти МИФ. „Иако околу 20 трилиони долари од овој пад беше забележан во 2020 година, меѓу пандемијата„ Ковид-19 “, акумулацијата на долг во последните четири години далеку го надмина растот од 6 трилиони американски долари во последните четири години“.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ГО ОДБИ РОНАЛДО БИДЕЈЌИ НЕ Е НЕЈЗИН ТИП! ОД НЕЈЗИНИТЕ ГОЛИ ФОТОГРАФИИ СРЦЕТО МОЖЕ ДА ВИ ЗАСТАНЕ: Русинка која го ЗАПАЛИ нетот!

Вики Одинцова, жешка Русинка која своите 5 милиони следбеници ги „почастува“ со провокативни фотографии речиси секој ден, уште еднаш направи вистински хаос на социјалните...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

Слични вести

ГО ОДБИ РОНАЛДО БИДЕЈЌИ НЕ Е НЕЈЗИН ТИП! ОД НЕЈЗИНИТЕ ГОЛИ ФОТОГРАФИИ СРЦЕТО МОЖЕ ДА ВИ ЗАСТАНЕ: Русинка која го ЗАПАЛИ нетот!

Вики Одинцова, жешка Русинка која своите 5 милиони следбеници ги „почастува“ со провокативни фотографии речиси секој ден, уште еднаш направи вистински хаос на социјалните...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

ЗАШТО И ТРЕБАШЕ ОВА: Ким Кардашијан експериментира со новиот изглед и не сите се возбудени! (ФОТО)

Ким Кардашијан (40) ги обожава модата и трендовите. Таа многу пати експериментирала со својот изглед, менувајќи го начинот на облекување, шминка, па дури и...