дома Планета „Бебе што спие“ е туристичка атракција среде пустина, а оваа статуа крие...

„Бебе што спие“ е туристичка атракција среде пустина, а оваа статуа крие необична приказна

Огромна скулптура на бебе што спие се наоѓа во пустината во Гуангжу, провинцијата Гансу во северозападна Кина. Необичната туристичка атракција на статуата „Заспано бебе“ крие интересна приказна.

Цврсто спиејќи во пустината Гоби, џиновската статуа на бебе во Гансу во северозападна Кина, позната како „дете на земјата“, носи желба да ја заштити својата мајка природа, бидејќи сите луѓе се деца на земјата. Дете што спие, според мароканското и пошироко народно верување во Магреб, е фетус кој е успиен со црна или бела магија и на крајот може да се разбуди и да се роди по нормален период на бременост. Ова верување, поткрепено со концептот дека Божјата волја контролира сè и дека ниту еден настан не смее да се смета за вистински невозможен, се користи од локалните заедници за справување со повремена бременост кај жени со отсутни мажи, што е вообичаена ситуација во модерната ера поради големиот број на мажи кои работат како имигрантска сила во Европа. Ова популарно верување се користи за отфрлање на обвинението за прељуба и последиците што би ги донело таквото обвинување.

Традиционалното исламско право во Мароко го признава ова верување и сè уште го дава како објаснување од некои разведени или разделени жени кои очекуваат нивните поранешни сопрузи да го признаат татковството на дете родено до дванаесет месеци по разделбата. Член 154 од сегашниот закон на Мадакан во Мудавана предвидува дека таткото на дете родено една година по разводот се смета за поранешен сопруг на мајката на детето.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Интерпелација за министерот Оливер Спасовски

Интерпелација за министер за внатрешни работи деенеска, на предлог на коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива, е на дневен ред во Собранието. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави...

Кејт Мидлтон во шопинг со децата! Продавачи во шок: Принцот Џорџ и принцезата Шарлот, како возрасни, сами бираа и си платија од своите џебови

По погребот на принцот Филип, кралското семејство се свртува кон нивните секојдневни обврски. Па сега, децата на принцот Вилијам и војвотката од Кембриџ се враќаат...

ЛОЦИРАНА ИСЧЕЗНАТАТА ПОДМОРНИЦА: Авиони откриле дамка од нафтата на местото каде ѝ се губи трагата (ВИДЕО)

Авиони кои трагаат по исчезната подморница во Индонезија открија дамка од нафта на местото каде се верува дека исчезна. Армијата испрати два брода со сонар...

ЛУЃЕТО ШОКИРАНИ ОД ТОА ШТО ГО ВИДЕЛЕ: Гол маж во Берлин бркал дива свиња на плажа затоа што му ја украла торбата со скапоцености!

Во Берлин, се случил помал инцидент во место за излети на нудисти, кога дива свиња со две младенчиња украла најлонска кеса во која имало...

Слични вести

ХАОС ВО ГЕРМАНИЈА! Навивачите сакаа да ги ЛИНЧУВААТ своите играчи: Ги бркаа околу стадионот!

Германскиот великан Шалке испадна од Бундеслигата по 30 години. Очајната сезона на славниот клуб од Гелзекирхен беше крунисана со пораз од Арминија во Билефелд со...

Кејт Мидлтон во шопинг со децата! Продавачи во шок: Принцот Џорџ и принцезата Шарлот, како возрасни, сами бираа и си платија од своите џебови

По погребот на принцот Филип, кралското семејство се свртува кон нивните секојдневни обврски. Па сега, децата на принцот Вилијам и војвотката од Кембриџ се враќаат...

ЛОЦИРАНА ИСЧЕЗНАТАТА ПОДМОРНИЦА: Авиони откриле дамка од нафтата на местото каде ѝ се губи трагата (ВИДЕО)

Авиони кои трагаат по исчезната подморница во Индонезија открија дамка од нафта на местото каде се верува дека исчезна. Армијата испрати два брода со сонар...

ЛУЃЕТО ШОКИРАНИ ОД ТОА ШТО ГО ВИДЕЛЕ: Гол маж во Берлин бркал дива свиња на плажа затоа што му ја украла торбата со скапоцености!

Во Берлин, се случил помал инцидент во место за излети на нудисти, кога дива свиња со две младенчиња украла најлонска кеса во која имало...

Најдобрите свекрви се родени во овие три знаци

  Семејниот мир е камен-темелник на добриот брак, па затоа е важно добро да се согласувате со родителите на вашиот партнер. Лошите односи меѓу снаата...