дома Планета „Бев измамен“: Индонезиецот не стана милионер по продажбата на метеоритот

„Бев измамен“: Индонезиецот не стана милионер по продажбата на метеоритот

Индонезиец кој нашол метеорит откако го пробил неговиот покрив изјавил дека не станал милионер откако го продал овој камен. Тој тврди дека е излажан откако го продал каменот на Американец за 14.000 долари, објавија локалните медиуми.

Иако светските медиуми објавија дека Џошуа Хутагалунг станал милионер по оваа продажба, тој ги негира овие обвинувања. Џошуа за Џакарта Пост изјави дека е вознемирен откако дознал дека вселенскиот камен вреди 1,8 милиони долари. Хутагалунг рече дека му продал 1,8 килограми карпа од 2,2 килограми, проценета стара 4,5 милијарди години, на американскиот експерт за метеорит Џеред Колинс за 200 милиони рупии (14 000 американски долари).

„Ги потрошив сите 200 милиони рупии што ги добив продавајќи метеорит на Колинс за да им помогнам на семејствата и сираците, да изградам црква и да ги поправам гробовите на моите родители“, наводно рекол тој.

Откритието на Хутагалунг стана вирално откако тој го објави на Фејсбук. Тој рече дека првично одбивал да го продаде каменот, но попуштил откако Колинс понудил дополнителни 14 милиони рупии (992 американски долари) за да го поправи покривот што го оштетил метеоритот. Колинс го продал каменот на американски колекционер кој го оставил во Центарот за метеоритски студии на Државниот универзитет во Аризона, објави британски „Сан“. Хутагалунг рече дека ќе го задржи остатокот од каменот во семејството и дека нема да го продава и покрај неговата вредност.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

СПОНЗОРУША НАШЛА ВИСТИНСКА ЉУБОВ: Таа има 22, а тој 56 години и лудо се сакаат! Таа дури му покажала трикови во кревет! (ФОТО)

Алиса Гутиерез (22), која бараше спонзор, сега се скраси со човек кој е постар од нејзините родители. Питер (56) е професионален коцкар во спортот....

Голема афера ја тресе Хрватска: Скандалозно видео од КОВИД БОЛНИЦА, лекарите пеат и свират на хармоника

Медиумите во Хрватска објавија видео од забава во медицинската установа Дубрава, инаку најголемата болница за деца во земјата. Според РТЛ, тие снимката ја добиле од...

Сите знаеме дека сода бикарбоната е универзален лек: Но, во овие 6 ситуации не треба да ја користите

Веројатно знаете за многуте феноменални употреби на сода бикарбона, кои ги надминуваат нејзините потреби за готвење. Оваа храна, меѓу другото, може да ви помогне...

СПОНЗОРУША НАШЛА ВИСТИНСКА ЉУБОВ: Таа има 22, а тој 56 години и лудо се сакаат! Таа дури му покажала трикови во кревет! (ФОТО)

Алиса Гутиерез (22), која бараше спонзор, сега се скраси со човек кој е постар од нејзините родители. Питер (56) е професионален коцкар во спортот....

Слични вести

ПОРНО АКТЕРКАТА ДОСТИГНА МИЛИОН! Интернетот гори поради оваа експлицитна фотографија! (ФОТО)

Иако видеото во кое таа го собра изметот на кучето со заштитна маска и ги згрози сите кога потоа пак ја врати на лицето,...

Голема афера ја тресе Хрватска: Скандалозно видео од КОВИД БОЛНИЦА, лекарите пеат и свират на хармоника

Медиумите во Хрватска објавија видео од забава во медицинската установа Дубрава, инаку најголемата болница за деца во земјата. Според РТЛ, тие снимката ја добиле од...

Сите знаеме дека сода бикарбоната е универзален лек: Но, во овие 6 ситуации не треба да ја користите

Веројатно знаете за многуте феноменални употреби на сода бикарбона, кои ги надминуваат нејзините потреби за готвење. Оваа храна, меѓу другото, може да ви помогне...

СПОНЗОРУША НАШЛА ВИСТИНСКА ЉУБОВ: Таа има 22, а тој 56 години и лудо се сакаат! Таа дури му покажала трикови во кревет! (ФОТО)

Алиса Гутиерез (22), која бараше спонзор, сега се скраси со човек кој е постар од нејзините родители. Питер (56) е професионален коцкар во спортот....

ЕУ НЕМА СРЕЌА СО ВАКЦИНИТЕ: Големиот производител ги намалува испораките за 60 проценти

„AstraZeneca“ денес ги информираше официјалните претставници на ЕУ дека ќе ги намали пратките со својата коронавирусна вакцина за 60 проценти до 31 милион дози...