дома Планета Безос, Маск и другите американски милијардери ПРИТАЈУВАЛЕ ДАНОК: Откриени како го правеле...

Безос, Маск и другите американски милијардери ПРИТАЈУВАЛЕ ДАНОК: Откриени како го правеле тоа со години

Според анализата на организација со седиште во Њујорк, која на својата веб-страница тврди дека сака „да ја осуди злоупотребата на моќ и да ја предаде довербата на јавноста“, шефот на „Amazon“, Џеф Безос, не платил федерални даноци во 2007 и 2011 година, и Елон Маск , шефот на компанијата „Тesla, избегна данок во 2018 година.

Безос и Маск, патем, се најбогатите луѓе во светот.

ЛИСТАTA Е ДОЛГA
Поранешниот градоначалник на Њујорк и сопственик и извршен директор на „Bloomeberg“ Мајкл Блумберг, ветеран на Волстрит, сопственикот на брокерска куќа Карл Ајкан, како и борецот“ за демократија и отворено општество и филантроп Џорџ Сорос исто така успеаа да не плати федерални даноци за неколку години.

За да излезе со овие откритија, организацијата тврди дека имала пристап до илјадници даночни пријави на богатите Американци д повеќе од петнаесет години.

  • Накратко, тие ги уништуваат темелите на американскиот даночен мит – дека секој го плаќа својот удел и дека најбогатите плаќаат најмногу“ пишуваат авторите на текстот.

СТРАШНИ ХИПОКРИТИ
Propublic“ тврди, на пример, дека Безос барал и успеал да добие даночен кредит од 4.000 долари за своите деца во 2011 година, а потоа во даночната пријава навел загуби поголеми од годишниот приход. Сепак, во април годинава Безос го поддржа зголемувањето на данокот што го сака американскиот претседател Џозеф Бајден со цел да го финансира неговиот план за инвестирање во застарена инфраструктура во Соединетите држави.

  • Најбогатите луѓе во Соединетите Држави, кои остварија огромни профити за време на пандемијата, не го платија својот удел, рече Рон Вајден, претседател на Комитетот за финансии на американскиот Конгрес во Сенатот, најавувајќи „предлог“ за таа цел.

ПРИКАЖУВАЛЕ ЗАГУБИ
Одговарајќи на написот „Propublic“, портпаролот на Сорос ги наведе загубите при инвестирање во 2016-2018 година. години за да се оправда неплаќањето на федералниот данок. Блумбер и Ајкан рекоа дека „плаќале даноци што требало да ги платат“, а останатите споменати не одговориле на прашањата.

Propublic“ ја пресмета „вистинската даночна стапка“, која ја плаќа секој милијардер. Резултатот од таа пресметка е дека, на пример, Ворен Бафет, додека неговото богатство растеше експлозивно благодарение на растот на цените на акциите помеѓу 2014 и 2018 година, даде само 0,10 проценти од вкупната добивка на даноци.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

АМЕРИКАНЕЦ ВЛЕГОЛ ВО УСТАТА НА КИТ! Овој човек преживеал НЕВЕРОЈАТЕН ИНЦИДЕНТ!

Американецот Мајкл Пакард, кој собирал јастози веќе 40 години, скоро го проголтал грбав кит. Пакард рече дека нуркал во морето во државата Масачусетс, кога заврши...

ПО ВЕРИДБАТА СО ЧАРЛС, ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА НАПРАВИ НЕШТО ВО ТАЈНОСТ: Има причина за тоа!

Пред да замине на официјална турнеја низ Австралија со нејзиниот сопруг Чарлс, трагично починатата британска принцеза Дајана ја посети таа земја во февруари 1981...

АЛИСА НЕМА ЗАБИ, ИМА РЕТКА КОСА, И ОВА НИКОЈ НЕ ГО ОЧЕКУВАШЕ: Погледнете како изгледа кога ќе извади еден куп шминка (ВИДЕО)

Алис е жена која ги скрши сите предрасуди, покажувајќи на видео на TikTok како изгледа без шминка, вештачки трепки, но и без вештачките заби,...

ОВА Е СМРТ НА ЅВЕЗДА И ФОРМИРАЊЕ НА ЦРНА ДУПКА: Забележана е најголемата експлозија во вселената! (ВИДЕО)

Масивниот излив на гама зраци се состоеше од комбинација на светли Х-зраци и гама-зраци снимени на небото, емитирани од далечни вонгалактички извори. На повеќе од...

Слични вести

АМЕРИКАНЕЦ ВЛЕГОЛ ВО УСТАТА НА КИТ! Овој човек преживеал НЕВЕРОЈАТЕН ИНЦИДЕНТ!

Американецот Мајкл Пакард, кој собирал јастози веќе 40 години, скоро го проголтал грбав кит. Пакард рече дека нуркал во морето во државата Масачусетс, кога заврши...

ПО ВЕРИДБАТА СО ЧАРЛС, ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА НАПРАВИ НЕШТО ВО ТАЈНОСТ: Има причина за тоа!

Пред да замине на официјална турнеја низ Австралија со нејзиниот сопруг Чарлс, трагично починатата британска принцеза Дајана ја посети таа земја во февруари 1981...

АЛИСА НЕМА ЗАБИ, ИМА РЕТКА КОСА, И ОВА НИКОЈ НЕ ГО ОЧЕКУВАШЕ: Погледнете како изгледа кога ќе извади еден куп шминка (ВИДЕО)

Алис е жена која ги скрши сите предрасуди, покажувајќи на видео на TikTok како изгледа без шминка, вештачки трепки, но и без вештачките заби,...

ОВА Е СМРТ НА ЅВЕЗДА И ФОРМИРАЊЕ НА ЦРНА ДУПКА: Забележана е најголемата експлозија во вселената! (ВИДЕО)

Масивниот излив на гама зраци се состоеше од комбинација на светли Х-зраци и гама-зраци снимени на небото, емитирани од далечни вонгалактички извори. На повеќе од...

ПРЕСТРЕЛКА ВО АМЕРИКА, 12 ЛУЃЕ РАНЕТИ! Страшни слики од Остин (ВИДЕО)

Официјалните лица во градот Остин во Тексас соопштија дека најмалку девет лица се повредени во пукањето утрово во центарот на градот, а службата за...