дома Планета БЕЗ ЛАБАВО: Олимпиското село без алкохол, надвор од него под контрола на...

БЕЗ ЛАБАВО: Олимпиското село без алкохол, надвор од него под контрола на GPS

Олимпиското село е традиционално место за сместување и забава на илјадници млади спортисти и вработени, но тоа нема да биде случај на Олимписките игри во Токио, кои треба да се отворат за нешто повеќе од шест недели во околности на пандемијата COVID19.
Ова ќе бидат Олимписки игри без навивачи, со тестирање и вакцинација, кои ќе имаат приоритет пред забавата и натпреварите, а се уште не е познато дали ќе се дозволи консумација на алкохол во селото каде ќе бидат сместени 11.000 олимписки спортисти и 4.400 параолимпијци, пренесува АП.
Извршниот директор на Организациониот комитет на Олимписките игри во Токио, Тошихиро Муто, денес изјави дека е тешко да се спроведе забраната за алкохол во просториите на спортистите, но дека е можно таквите правила да важат на и јавните простори на село.
Токио и поголемиот дел од останатата земја во моментов се наоѓаат во вонредна состојба поради COVID19, а баровите и рестораните се затвораат порано и забрануваат продажба на алкохол.

Оваа мерка е на сила до 20 јуни и не е познато дали ќе биде продолжена, но многу јапонски жители не би биле задоволни да видат спортисти како се забавуваат во селото, додека стои забраната за локалното население.

  • Сè уште немаме донесено јасна одлука за политиката на алкохол и таа одлука се очекува до крајот на овој месец, рече Муто.

Јапонскиот официјален претставник исто така истакна дека спортистите, вработените, како и новинарите и другите поврзани со Игрите ќе мора да потпишат договор што ќе им овозможи на организаторите да користат GPS за следење на движењето на Олимписките игри преку паметни телефони.

  • Целта не е постојано да се следи нечие однесување, туку доколку има проблеми, ние лесно ќе ги следиме сите нивни активности преку функцијата GPS, рече Муто.

Спортистите ќе бидат изолирани во селото и се очекува да останат таму цело време, или ќе бидат во слични услови на местата каде што ќе одат или ќе тренираат.

Сите други кои доаѓаат во Јапонија на Олимписките игри ќе бидат тестирани двапати пред да заминат дома и по пристигнувањето во Јапонија, и ќе треба да дадат согласност за ограничување на движењето во текот на првите 14 дена и да го достават својот план за активност за време на нивниот престој.

Анкетите за јавното мислење покажуваат дека, во зависност од тоа како се формулира прашањето, 50 до 80 проценти од Јапонците се против одржување на Олимписките игри во Токио.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ХОРОР, ПРОНАЈДЕНО ТЕЛОТО НА ДЕВОЈЧЕ (6): Нејзиниот татко ја врзал за сидро и ја удавил, но тука не завршува драмата

Телото на шестгодишно девојче, кое нејзиниот татко го киднапираше од нејзината помлада сестра, беше откриено во водите околу островот Тенерифе по неколку недели потрага,...

Ширењето на делта сојот е причина за сериозна загриженост

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, денес оцени дека ширењето на делта сојот на вирусот корона е причина за сериозна загриженост. Се очекува британскиот премиер...

ПРОПАДНАА 1.800 PFIZER – BIONTECH ВАКЦИНИ! Неверојатна човечка грешка

Во време кога во Австрија сè уште немаат вакцини против коронавирус, поради човечка грешка, околу 1.800 дози вакцина Pfizer - BioNTech беа изгубени во...

ВИДЕО ОД ИЗВЛЕКУВАЊЕ НА ДЕЦА ОД ПОЖАР ВО СТАН НА ТРЕТ КАТ! Тројца мажи ХЕРОЈСКИ извлекоа две деца (ВИДЕО)

Ужасен пожар се случил во стан во рускиот град Кострома кога тројца успеале да спасат две деца од запален дом на третиот кат пред...

Слични вести

ПРЕСТРЕЛКА ВО АМЕРИКА, 12 ЛУЃЕ РАНЕТИ! Страшни слики од Остин (ВИДЕО)

Официјалните лица во градот Остин во Тексас соопштија дека најмалку девет лица се повредени во пукањето утрово во центарот на градот, а службата за...

Ширењето на делта сојот е причина за сериозна загриженост

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, денес оцени дека ширењето на делта сојот на вирусот корона е причина за сериозна загриженост. Се очекува британскиот премиер...

ПРОПАДНАА 1.800 PFIZER – BIONTECH ВАКЦИНИ! Неверојатна човечка грешка

Во време кога во Австрија сè уште немаат вакцини против коронавирус, поради човечка грешка, околу 1.800 дози вакцина Pfizer - BioNTech беа изгубени во...

ВИДЕО ОД ИЗВЛЕКУВАЊЕ НА ДЕЦА ОД ПОЖАР ВО СТАН НА ТРЕТ КАТ! Тројца мажи ХЕРОЈСКИ извлекоа две деца (ВИДЕО)

Ужасен пожар се случил во стан во рускиот град Кострома кога тројца успеале да спасат две деца од запален дом на третиот кат пред...

КАМЕРИТЕ СНИМИЈА СТРАШЕН МОМЕНТ НА ХИМАЛАИТЕ: Планинарите застанаа да се одморат, а потоа започна огромна лавина (ВИДЕО)

Камерите забележаа застрашувачки момент кога лавина падна од врвот на Хималаите и се упати кон логорот каде што беше сместена група планинари, во Непал. За...