дома Планета БИЛО ПОГОЛЕМО ОД СРЕДОЗЕМНОТО МОРЕ И СЕ ПРОТЕГАЛО ОД АЛПИТЕ ДО КАЗАХСТАН!...

БИЛО ПОГОЛЕМО ОД СРЕДОЗЕМНОТО МОРЕ И СЕ ПРОТЕГАЛО ОД АЛПИТЕ ДО КАЗАХСТАН! Езерото кое стана водена верзија на пустините од Лудиот Макс

Пред околу 10 милиони години, Паратетис – најголемото езеро во историјата на Земјата, ја опфаќало областа што се протегала од денешните Алпи над Италија до Казахстан во Централна Азија.

До неодамна не се знаеше многу за езерото, кое било многу поголемо од денешното Средоземно море, но новата студија сега идентификуваше четири катаклизмични циклуси водени од климатските промени кои предизвикале намалување на езерото и исчезнување на голем број видови.

Водениот свет на Паратетис бил уникатен. Од полжави и членконоги до мали китови и делфини кои еволуирале за да се вклопат во релативно „тесната“ средина. Како што се спуштило нивото на водата и се зголемило нивото на сол, малкумина преживеале, велат научниците.

  • Сигурно бил пост-апокалиптичен свет, водна верзија на пустината на Лудиот Макс, рече геологот Вут Кригсман од Универзитетот во Утрехт во Холандија.

Кригсман и неговите колеги ги проучувале остатоците од фосили, седименти и геологијата на областа околу Црното Море (лоцирана во центарот на поранешното Мега-езеро) и откриле докази за четири големи падови на водостојот во период од неколку милиони години.

Најголемиот и најсериозен пад на нивото на езерото се случи пред 7,65 и 7,9 милиони години и е познат како „Големата суша на Херсонесос“. Во тој момент, нивото на Паратетис падна за дури 250 метри, буквално распарчувајќи го езерото на мали езера кои беа токсични за поголемиот дел од водниот свет во тоа време.

Според пресметките на научниците, мега-езерото изгубил дури 70 проценти од својата површина и една третина од волуменот во овие суви периоди.

На својот врв, езерото зафаќало површина од 2,8 милиони квадратни километри и имало 10 пати повеќе вода од сите езера денес.

Промените во температурата низ Евроазија исто така влијаеа на промените на земјата, каде што отворените низини ги заменуваа шумите, а дрвјата се менуваа. Како овие еволуции влијаеа едни на други и на околината сè уште не е истражено.

  • Поделбата на мега-езерата се совпаѓа со промените во климата, снабдувањето со храна и пределот во Евроазија во тоа време, иако точните активирачи и механизми сè уште не се утврдени, велат истражувачите во нивниот труд.

Создаден со тектонски поместувања и издигнување на планините во Централна Европа, Паратетие постоел околу 5 милиони години, пред да „протече“ во Средоземното Море.

Друга студија покажува како падот на нивото на езерото го претворил брегот во тревна низина и плодна почва за еволуција на копнени животни. Всушност, разновидноста на животот во африканските савани веројатно се должи на миграциите предизвикани од големи и долги периоди на суша во тоа време.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

АЛИСА НЕМА ЗАБИ, ИМА РЕТКА КОСА, И ОВА НИКОЈ НЕ ГО ОЧЕКУВАШЕ: Погледнете како изгледа кога ќе извади еден куп шминка (ВИДЕО)

Алис е жена која ги скрши сите предрасуди, покажувајќи на видео на TikTok како изгледа без шминка, вештачки трепки, но и без вештачките заби,...

ПО ВЕРИДБАТА СО ЧАРЛС, ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА НАПРАВИ НЕШТО ВО ТАЈНОСТ: Има причина за тоа!

Пред да замине на официјална турнеја низ Австралија со нејзиниот сопруг Чарлс, трагично починатата британска принцеза Дајана ја посети таа земја во февруари 1981...

АЛИСА НЕМА ЗАБИ, ИМА РЕТКА КОСА, И ОВА НИКОЈ НЕ ГО ОЧЕКУВАШЕ: Погледнете како изгледа кога ќе извади еден куп шминка (ВИДЕО)

Алис е жена која ги скрши сите предрасуди, покажувајќи на видео на TikTok како изгледа без шминка, вештачки трепки, но и без вештачките заби,...

ОВА Е СМРТ НА ЅВЕЗДА И ФОРМИРАЊЕ НА ЦРНА ДУПКА: Забележана е најголемата експлозија во вселената! (ВИДЕО)

Масивниот излив на гама зраци се состоеше од комбинација на светли Х-зраци и гама-зраци снимени на небото, емитирани од далечни вонгалактички извори. На повеќе од...

Слични вести

АМЕРИКАНЕЦ ВЛЕГОЛ ВО УСТАТА НА КИТ! Овој човек преживеал НЕВЕРОЈАТЕН ИНЦИДЕНТ!

Американецот Мајкл Пакард, кој собирал јастози веќе 40 години, скоро го проголтал грбав кит. Пакард рече дека нуркал во морето во државата Масачусетс, кога заврши...

ПО ВЕРИДБАТА СО ЧАРЛС, ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА НАПРАВИ НЕШТО ВО ТАЈНОСТ: Има причина за тоа!

Пред да замине на официјална турнеја низ Австралија со нејзиниот сопруг Чарлс, трагично починатата британска принцеза Дајана ја посети таа земја во февруари 1981...

АЛИСА НЕМА ЗАБИ, ИМА РЕТКА КОСА, И ОВА НИКОЈ НЕ ГО ОЧЕКУВАШЕ: Погледнете како изгледа кога ќе извади еден куп шминка (ВИДЕО)

Алис е жена која ги скрши сите предрасуди, покажувајќи на видео на TikTok како изгледа без шминка, вештачки трепки, но и без вештачките заби,...

ОВА Е СМРТ НА ЅВЕЗДА И ФОРМИРАЊЕ НА ЦРНА ДУПКА: Забележана е најголемата експлозија во вселената! (ВИДЕО)

Масивниот излив на гама зраци се состоеше од комбинација на светли Х-зраци и гама-зраци снимени на небото, емитирани од далечни вонгалактички извори. На повеќе од...

ПРЕСТРЕЛКА ВО АМЕРИКА, 12 ЛУЃЕ РАНЕТИ! Страшни слики од Остин (ВИДЕО)

Официјалните лица во градот Остин во Тексас соопштија дека најмалку девет лица се повредени во пукањето утрово во центарот на градот, а службата за...