дома Планета Бил Гејтс, ДОСЕГА СЕКОЕ „ПРОРОШТВО“ МУ СЕ ИСПОЛНИ: Светот веќе многу се...

Бил Гејтс, ДОСЕГА СЕКОЕ „ПРОРОШТВО“ МУ СЕ ИСПОЛНИ: Светот веќе многу се менува, по пандемијата многумина нема да можат да се снајдат

Многу работи ќе се променат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи.

За некои, тој е како „пророк“ кој предвидуваше пандемија и со години предупредуваше на неподготвеноста на светот да се бори против потенцијален нов вирус, додека за теоретичарите на заговор тој е виновник за короната чија цел е обезличување и чипување на светската популација … тие не можат да објаснат како, но за нив е – така … Како и да е, сигурно е интересно да ги слушаат и читаат неговите мисли за иднината.

Еве ги неговите предвидувања за промените што можеме да ги очекуваме во иднина:

Средбите на далечина ќе станат дел од многу споменатата нова нормала – пандемијата покажа дека во многу случаи нема потреба да летате во други градови или да губите време во сообраќајот на состаноци во градот каде што живеете / работите затоа што состанокот е подеднакво квалитетен направете го тоа преку Интернет преку платформи како ZOOM. Исто така, истото важи и за учење, консултации со лекари итн.

Софтверот ќе се подобри драматично – со зголемената популарност на состаноците на Интернет, и софтверот и алатките што ги користиме за комуникација ќе се подобрат. Веќе оваа година е постигнат голем напредок во софтверот во споредба со почетокот на пандемијата кога сите нагло се префрлија во режим на Интернет, а во иднина можеме да очекуваме понатамошен напредок и подобро корисничко искуство.

Компаниите ќе делат канцеларии каде вработените ќе ротираат – бидејќи луѓето поретко доаѓаат во канцелариите, компаниите дури можат да споделуваат работни простори со други компании. Вработените во една компанија би дошле еден ден, а другите компании друг ден, односно би можеле да се договорат за некој сличен начин на споделување простор во зависност од потребите.

Луѓето ќе имаат поголема можност да ги изберат местата каде што ќе живеат – ако луѓето работат од дома, јасно е дека нема да им е грижа каде живеат, ќе им треба само брза и стабилна интернет-врска. Гејтс вели дека во големите американски градови цените на закупнината се доста високи, па вработените трошат добар дел од платата само за изнајмување станови и куќи. Наместо тоа, луѓето ќе изберат помали и поевтини места за живеење, додека сè уште работат за истите работодавци, само од друго место.

Ќе се дружиме помалку на работа, а повеќе во нашите заедници – на многу вработени кои ги замениле класичните канцеларии со домашни канцеларии им недостасуваат колеги и дружења. Тоа треба да продолжи и во иднина, но Гејтс очекува да се дружиме повеќе со пријателите и да поминуваме повеќе време со семејството.

Работите нема да се вратат во нормала подолго време – зборувајќи во ситуацијата во САД, Гејтс верува дека кога вакцината најмногу го неутрализира COVID-19 во таа земја, работите сè уште нема да се вратат во нормала во целост. Тоа ќе биде само кога целиот свет ќе ја надмине болеста, а дотогаш многумина би можеле да бидат конзервативни во однесувањето, што е особено точно за постарите лица. Значи, ќе се вратиме во нормала само кога целиот свет целосно ќе ја победи пандемијата.

Ќе бидеме многу поподготвени за седечка пандемија – додека светот не беше подготвен за круната, кога повторно ќе се појави вирус за кој нема да имаме вакцина или лек, светот ќе биде многу поподготвен за тоа. Тој верува дека ваквиот вирус ќе има помалку разорно дејство затоа што ќе имаме подобри алатки за тестирање, како и ова одлично и поучно искуство.

  • Нема да бидеме толку глупави следниот пат, рече Гејтс. И покрај овој оптимизам, можеме само да се надеваме дека со пандемиите, откако коронавирусот ќе стане минато, повеќе нема да се соочуваме со него и дека никогаш повеќе нема да мора да одиме во карантин и да заклучуваме држави и целиот свет.

 

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО ВО СТРАВ! Кралицата на Лондон ја нема! Ќе се случат ужасни работи!

Исчезна „Кралицата“ меѓу гавраните-чувари на лондонската кула по име Мерлин, а се претпоставува дека починала, објавија чуварите, пишува Би-Би-Си. Забележано е дека Мерлин, кој...

ГРУПА ВООРУЖЕНИ ЛУЃЕ ПРОТЕСТИРААТ ПРЕД КОНГРЕСОТ НА ТЕКСАС: Дојдоа да си ги бараат своите права! (ВИДЕО)

Околу сто демонстранти се собраа пред зградата на парламентот во Тексас, залагајќи се за правото на носење и поседување оружје, пренесува локалниот „американски државник...

ЖИВЕЕЛЕ НА АЕРОДРОМ ПОРАДИ СТРАВ ОД КОРОНА: Чуварите во Чикаго се шокирани од тоа колку Американецот останал неоткриен! (ВИДЕО)

Во времето на пандемијата, на аеродромот во Чикаго престојувал патник, кој одлучил дека еден од терминалите ќе биде неговиот нов дом. Адитија Синг (36)...

КОНОР СТИГНА ВО АБУ ДАБИ СО ЈАХТА ОД 3,5 МИЛИОНИ ЕВРА: Погледнете за каков луксуз станува збор! (ВИДЕО)

Остануваат само уште пет дена до долгоочекуваниот натпревар на УФЦ помеѓу Конор Мек Грегор и Џастин Пориер. Конор не би бил Конор доколку не приреди...

Слични вести

Албанците ги обединуваат своите територии! Последниот чин на создавање на голема Албанија?

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово (АБК), Рамуш Харадинај, најави денеска референдум за обединување со Албанија. За време на презентацијата на изборната програма, тој...

ГРУПА ВООРУЖЕНИ ЛУЃЕ ПРОТЕСТИРААТ ПРЕД КОНГРЕСОТ НА ТЕКСАС: Дојдоа да си ги бараат своите права! (ВИДЕО)

Околу сто демонстранти се собраа пред зградата на парламентот во Тексас, залагајќи се за правото на носење и поседување оружје, пренесува локалниот „американски државник...

ЖИВЕЕЛЕ НА АЕРОДРОМ ПОРАДИ СТРАВ ОД КОРОНА: Чуварите во Чикаго се шокирани од тоа колку Американецот останал неоткриен! (ВИДЕО)

Во времето на пандемијата, на аеродромот во Чикаго престојувал патник, кој одлучил дека еден од терминалите ќе биде неговиот нов дом. Адитија Синг (36)...

КОНОР СТИГНА ВО АБУ ДАБИ СО ЈАХТА ОД 3,5 МИЛИОНИ ЕВРА: Погледнете за каков луксуз станува збор! (ВИДЕО)

Остануваат само уште пет дена до долгоочекуваниот натпревар на УФЦ помеѓу Конор Мек Грегор и Џастин Пориер. Конор не би бил Конор доколку не приреди...

РУСКОТО ГЕНЕРАЛНО ОБВИНИТЕЛСТВО: Германија ги крие вистинските факти за труењето на Навални (ВИДЕО)

Германија не понуди ништо што би ја расветлило ситуацијата со наводното труење на рускиот опозициски блогер Алексеј Навални, изјави денеска за „ТАЅ Ѕ“ портпарол...