дома Планета Бил Гејтс купи земјоделско земјиште, протекоа информации за причините

Бил Гејтс купи земјоделско земјиште, протекоа информации за причините

Еден од најбогатите луѓе во светот Бил Гејтс поседува најмногу земјоделско земјиште во САД,кое неодамна достигна неверојатна бројка од скоро 100.000 хектари обработливо земјиште во дури 18 држави, а пресметано во квадратни километри, тоа е илјада квадратни километри. Со неодамнешната најнова аквизиција, тој број го направи новиот најголем приватен сопственик на земјоделско земјиште во Америка.

Најголемите копнени области се наоѓаат во Луизијана, проследени со Арканзас и Небраска. Земјиштето е директно во сопственост или во сопственост на компании поврзани со инвестициска фирма на основачкиот основач на Мајкрософт.

Бил Гејтс за прв пат откри зошто купува земја
На многумина им изгледа чудно што човекот кој стои зад една од најголемите технолошки компании во светот е и најголемиот сопственик на земјиштето. Но, веќе во 2008 година, Бил и Мелинда Гејтс објавија дека ќе дадат над 300 милиони УСД за промовирање на мали земјоделци во Африка и Азија, секако оние кои се занимаваат со одржливо земјоделство и со високи приноси.

Нивната добротворна инвестициска компанија инвестираше и во развој и проширување на „суперс“ отпорен на климатски промени и во млечни крави кои произведуваат големи количини млеко.

Сè уште не е познато дали тој ќе го искористи целото „новокупено“ земјиште или за што ќе го користи. Но, многумина се надеваат дека ќе се користи во согласност со вредностите на нивната основа за одржливо и органско производство и слични цели.

 

 

 

 

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Антиваксерите се луѓе со кои не вреди да се расправате – Мик Џегер (ВИДЕО)

Во својата нова песна „Easy Sleazy“, фронтменот на The Rolling Ѕtonеs, Мик егер, ги „закачи“ антиваксери и теоретичари на заговор, а во интервју за...

Оценка за Стојанче Ангелов: “Самонаречен кукавички генерал”

Невообичаено остра реакција од новинарката Сашка Цветковска од ИРЛ.мк која директорот на државниот Центар за управување со кризи го нарекува екс генералот Стојанче кукавица...

Полицајци немо набљудуваа: Запалени полначи за батерии на Филипче и Заев (ВИДЕО)

Во герила акција на опозицијата премиерот Заев и министерот за здравство Венко Филипче беа запалени моторите односно макети од моторите на двајцата функционери. На протестот...

АА&Алтернатива: Води ли скандалот од пола милион евра до Али Ахмети

Коалиција Алијанса за Албанците и АлтернАтивА денеска бараат да запре корупцијата која цути во владините институции. Оваа влада произведува повеќе корупциски скандали отколку што...

Слични вести

СОВЕТ ЗА БРЕМЕНИТЕ ЖЕНИ: Се препорачуваат вакцините на овие ДВА ПРОИЗВОДИТЕЛИ

Бремените жени во Велика Британија треба да бидат вакцинирани со вакцината „Pfizer“ или „Moderna“ затоа што има пореални податоци за нивната безбедност, објави Британската...

Оценка за Стојанче Ангелов: “Самонаречен кукавички генерал”

Невообичаено остра реакција од новинарката Сашка Цветковска од ИРЛ.мк која директорот на државниот Центар за управување со кризи го нарекува екс генералот Стојанче кукавица...

Полицајци немо набљудуваа: Запалени полначи за батерии на Филипче и Заев (ВИДЕО)

Во герила акција на опозицијата премиерот Заев и министерот за здравство Венко Филипче беа запалени моторите односно макети од моторите на двајцата функционери. На протестот...

АА&Алтернатива: Води ли скандалот од пола милион евра до Али Ахмети

Коалиција Алијанса за Албанците и АлтернАтивА денеска бараат да запре корупцијата која цути во владините институции. Оваа влада произведува повеќе корупциски скандали отколку што...

ПРВ СМРТЕН СЛУЧАЈ ОД „ASTRAZENECA“ ВО АВСТРАЛИЈА: Повторно згрутчување на крвта

Првиот смртен случај на примател на вакцината „AstraZeneca“ поради згрутчување на крвта е пријавен во Австралија во петокот, трет случај на згрутчување на крвта...