дома Планета Блумберг: Доларот повеќе не е водечка валута во светот

Блумберг: Доларот повеќе не е водечка валута во светот

Њујорк – Доларот повеќе не е водечка валута во светот, бидејќи еврото го надмина како валута за плаќање на меѓународниот пазар, првпат од февруари 2013 година.

Дури 37,82 проценти од меѓународните трансакции со пари се извршени во европска валута, објави Блумберг, повикувајќи се на податоците на Светската асоцијација на меѓубанкарски финансиски телекомуникации (SWIFT). Здружението вклучува 200 држави и 11.000 финансиски институции. Еврото е проследено со американскиот долар, британската фунта, јапонскиот јен и канадскиот долар, што го истурка кинескиот јуан од петтата позиција, пишува Спутник. Користењето на доларот е намалено за 4,6 проценти од декември минатата година до октомври годинава, па сега тој изнесува 37,64 проценти од уделот. Во исто време, еврото порасна за шест проценти. Американскиот долар остана на прво место кога станува збор за пласирање заеми и кредити. Експертите сметаат дека економската криза се должи на коронарната вирусна пандемија, американските претседателски избори и трговската војна со Кина како причини за овој пад на доларот на списокот на најважни валути. Од својот врв во март, доларот во меѓувреме ослабна за 11 проценти, а експертите велат дека е проследен со натамошно опаѓање.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ОБЕДИНЕТОТО КРАЛСТВО ВО СТРАВ! Кралицата на Лондон ја нема! Ќе се случат ужасни работи!

Исчезна „Кралицата“ меѓу гавраните-чувари на лондонската кула по име Мерлин, а се претпоставува дека починала, објавија чуварите, пишува Би-Би-Си. Забележано е дека Мерлин, кој...

КОНОР СТИГНА ВО АБУ ДАБИ СО ЈАХТА ОД 3,5 МИЛИОНИ ЕВРА: Погледнете за каков луксуз станува збор! (ВИДЕО)

Остануваат само уште пет дена до долгоочекуваниот натпревар на УФЦ помеѓу Конор Мек Грегор и Џастин Пориер. Конор не би бил Конор доколку не приреди...

РУСКОТО ГЕНЕРАЛНО ОБВИНИТЕЛСТВО: Германија ги крие вистинските факти за труењето на Навални (ВИДЕО)

Германија не понуди ништо што би ја расветлило ситуацијата со наводното труење на рускиот опозициски блогер Алексеј Навални, изјави денеска за „ТАЅ Ѕ“ портпарол...

„КОКАИНСКИ НИЛСКИ КОЊИ“ ЈА ТЕРОРИЗИРААТ КОЛОМБИЈА: Нив ги донесе Пабло Ескобар, локалните власти речиси немоќни

Колумбиските екологисти подигаа аларм за зголемената популација на „кокаински нилски коњи“, предупредувајќи дека забрзаното размножување на животните мора да се запре пред тие да...

Слични вести

ЖИВЕЕЛЕ НА АЕРОДРОМ ПОРАДИ СТРАВ ОД КОРОНА: Чуварите во Чикаго се шокирани од тоа колку Американецот останал неоткриен! (ВИДЕО)

Во времето на пандемијата, на аеродромот во Чикаго престојувал патник, кој одлучил дека еден од терминалите ќе биде неговиот нов дом. Адитија Синг (36)...

КОНОР СТИГНА ВО АБУ ДАБИ СО ЈАХТА ОД 3,5 МИЛИОНИ ЕВРА: Погледнете за каков луксуз станува збор! (ВИДЕО)

Остануваат само уште пет дена до долгоочекуваниот натпревар на УФЦ помеѓу Конор Мек Грегор и Џастин Пориер. Конор не би бил Конор доколку не приреди...

РУСКОТО ГЕНЕРАЛНО ОБВИНИТЕЛСТВО: Германија ги крие вистинските факти за труењето на Навални (ВИДЕО)

Германија не понуди ништо што би ја расветлило ситуацијата со наводното труење на рускиот опозициски блогер Алексеј Навални, изјави денеска за „ТАЅ Ѕ“ портпарол...

„КОКАИНСКИ НИЛСКИ КОЊИ“ ЈА ТЕРОРИЗИРААТ КОЛОМБИЈА: Нив ги донесе Пабло Ескобар, локалните власти речиси немоќни

Колумбиските екологисти подигаа аларм за зголемената популација на „кокаински нилски коњи“, предупредувајќи дека забрзаното размножување на животните мора да се запре пред тие да...

НЕЗАВИСНАТА КОМИСИЈА ЗА COVID ПАНДЕМИЈАТА: Делумно вината е на Кина, а делумно во Светската здравствена организација

Независниот одбор денес соопшти дека кинеските власти во јануари 2020 година можеле поригорозно да ги применат јавните здравствени мерки за спречување на почетната епидемија...