дома Планета Борба против короната: Сакал да ја заштити својата ќерка, па измислил уред...

Борба против короната: Сакал да ја заштити својата ќерка, па измислил уред за целиот свет (ВИДЕО)

Падот на девојче на ескалаторот во 2014 година предизвика низа настани што можат да спречат ширење на инфекција со корона во светот.

Чаи Ни е ќерка на иноватор од Јужна Кореја, Ким Кјонг Јеон, и тој, охрабрен од непријатниот настан, измисли посебен уред за дезинфекција на парапетот на ескалаторите, користејќи УВ-светлина.

Имено, детето паднало затоа што не сакало да се држи за валканиот парапет, како штп многу луѓе одбиваат, особено во времето на глобалната пандемија.

Пристигнување на пандемија

За една година, беше воведен Clear Win, кој е поставен од двете страни на скалите (така што парапет поминува низ него).

Кјонг Јеон забележа скромен успех и кога сакаше да се откаже од својата работа, пристигна злобниот COVID-19.

Пандемијата донесе куп нарачки, така што во 2020 година беа продадени 43.000 единици во 51 земја, вклучувајќи ги Велика Британија, САД, Кина, Јапонија и Саудиска Арабија.

Иноваторот и неговиот братучед со кого работи технолошка компанија заработија 14 милиони долари, пренесува ВВС.

УВ-светлината го убива вирусот

Стерилизаторот е инсталиран на аеродромите и фудбалските стадиони (вклучително и на стадионот на лондонски Арсенал), потоа во трговски центри, болници, кина, па дури и џамии.

Градските власти во Лондон неодамна објавија дека Clear Win ќе биде ставен на 110 ескалатори во подземните станици.

На почетокот на годината беше поставено прашањето дали УВ-светлината навистина може да го убие вирусот на корона, САРС-CoV-2, а неколку медицински студии потврдија дека може.

https://www.youtube.com/watch?v=waSrQEcNibs&feature=emb_title

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Бајден денеска полни 78 години, шпекулации во Вашингтон дали ќе биде претседател во само еден мандат

Џо Бајден денеска ќе наполни 78 години и иако неговиот прв мандат се уште не е официјално потврден, многумина веќе се прашуваат дали тој...

Оваа апликација ја РАЗБИРА вашата мачка: Знае кога е лута или гладна (ВИДЕО)

Поранешниот инженер на Amazon, Хавиер Санчез разви интересна апликација MeowTalk, понудена бесплатно на Google Play и App Store. Апликацијата во реално време го „преведува“ мјаукањето...

Фала ти Бојко но ако си сериозен запри ја блокадата за Македонија

Шефот на Комисијата за надворешна политика во албанскиот парламент Ралф Ѓони му се заблагодари за поддршката што вчера бугарскиот премиер Борисов му ја дал...

Домаќинките ја обожаваат алуминиумската фолија, но чувањето храна во неа му штети на вашето здравје

Остатокот храна задолжително ја ставете во фрижидер. Пред тоа, се разбира, треба да ја заштитите храната со нешто. Ако не користат пластични кутии, повеќето домаќинки посегнуваат...

Слични вести

Јачева – Улчар за Бучковски: Немаш поим, си ја промашил поентата

Професорката од Институтот за македонски јазик Елка Јачева Улчар реагира на настапот на екс премиерот Бучковски на Сител каде тој изјави дека е патетика...

Оваа апликација ја РАЗБИРА вашата мачка: Знае кога е лута или гладна (ВИДЕО)

Поранешниот инженер на Amazon, Хавиер Санчез разви интересна апликација MeowTalk, понудена бесплатно на Google Play и App Store. Апликацијата во реално време го „преведува“ мјаукањето...

Фала ти Бојко но ако си сериозен запри ја блокадата за Македонија

Шефот на Комисијата за надворешна политика во албанскиот парламент Ралф Ѓони му се заблагодари за поддршката што вчера бугарскиот премиер Борисов му ја дал...

Домаќинките ја обожаваат алуминиумската фолија, но чувањето храна во неа му штети на вашето здравје

Остатокот храна задолжително ја ставете во фрижидер. Пред тоа, се разбира, треба да ја заштитите храната со нешто. Ако не користат пластични кутии, повеќето домаќинки посегнуваат...

Кирацовски: Да знаевме… немаше да го ратификуваме Договорот со Бугарија

„Како пратеник кој со гордост го гласаше Договорот за пријателство и добрососедство со Р. Бугарија во 2017 год. никаде во истиот не сретнав условеност...