дома Планета БРИТАНСКИ ТИНЕЈЏЕР СОЗДАДЕ ДОМ ОД НУЛА: Томас не сакаше да плаќа кирија,...

БРИТАНСКИ ТИНЕЈЏЕР СОЗДАДЕ ДОМ ОД НУЛА: Томас не сакаше да плаќа кирија, еве како стигна до брнара! (ВИДЕО)

Тинејџер кој бил решен да го добие својот дом заштедил цело богатство затоа што изградил кабина брнара во дворот на куќата на неговите родители.

Томас Лир, кој работи како столар, започна да работи на проектот на само 17 години и за две години го заврши својот рустикален дом, за кој не плаќа кирија.

Сега, 21-годишникот користел рециклирана дрва за да изгради куќа на земјиштето на неговото семејство во Бристол, во која има кујна со отворен простор и дневна соба, со кревет на влечење за четворица.

Куќата е изолирана, но бара греење на дрва, бидејќи нема централно греење, тушот ја испушта дождовната вода и има хемиски тоалет – сето тоа е вклучено во вкупната цена од само 6.000 фунти.

 • Сето тоа го изградив без средства. Само сакав да живеам едноставен, живот без стрес.
 • Прекрасно е да се има 21 година и да не мора да ги трошам сите пари на кирија. Јас поседувам сè и ми е олеснување”.
 • Единствено што ми недостасува во нормална куќа е просторот затоа што имам многу работи што едноставно не можеа да се вклопат во мојот нов дом.
 • Не можев да ставам ниту врата од бањата, па затоа користам завеса за туширање. Мојот туш излегува од системот за собирање дождовница што складира 50 литри вода.
 • Јас сум во можност да се истурам во топла вода пет минути пред да стане ладна. Потребни се 30 минути повторно да се загрее.

Ја искористи секоја педа од просторот во малечкиот дом, а Томас мораше да спушти дрвена скала од таванот за да може да се искачи до неговиот кревет.

Поголемиот дел од работата ја завршил сам, користејќи видеа на YouTube или барајќи совет од своето семејство.

 • Имам многу мало искуство со водовод, поради што мојата бања е основна, но е направена со рустикална и рурална тема, додаде тој.
 • Мојот дедо, кој има 82 години, работеше на моја електрична инсталација, а еден пријател помагаше тука и таму.
 • Татко ми Тим помогна во поставувањето на водоводот.
 • Но, сè друго правев сам – секој викенд го посветував на градбата.
 • Додека бев практикант, немав друг избор освен да користам стар материјал.
 • Најпредизвикувачкиот дел беше покривот, затоа што морав да се осигурам дека е исправен да избегнам протекување.

Конструкцијата му даде можност на Томас да заштеди пари и во иднина се надева дека ќе започне сопствен бизнис заснован на искуството.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Сексуален терапевт откри супер трик за подобро поврзување во кревет

Овој вид на сексуални игри стапува на сцена само ако имате целосна доверба во вашиот партнер. Му дозволувате да одлучи за сè што е...

БРИТАНСКИ ТИНЕЈЏЕР СОЗДАДЕ ДОМ ОД НУЛА: Томас не сакаше да плаќа кирија, еве како стигна до брнара! (ВИДЕО)

Тинејџер кој бил решен да го добие својот дом заштедил цело богатство затоа што изградил кабина брнара во дворот на куќата на неговите родители. Томас...

Германските пиварници бараат помош од државата: Поради короната го фрлаат непродаденото пиво вредно милиони евра

Германските пиварници беа принудени да го фрлат непродаденото пиво, поради што побараа финансиска помош од државата во време кога се продолжува полицискиот час, соопшти...

ПОРАНЕШЕН ИГРАЧ НА РЕАЛ ОБВИНЕТ ЗА ДЕТСКА ПОРНОГРАФИЈА: Германецот на суд за поседување и дистрибуција на фотографии со БОЛНА СОДРЖИНА!

Поранешниот германски репрезентативец и поранешен играч на Реал, Кристоф Мецелдер (39) е во големи проблеми. Имено, тој беше обвинет минатата година за поседување и споделување...

Слични вести

ВАТИКАН НЕ ЗНАЕ КОЛКУ ИМОТИ ИМА: Пописот на недвижнини ќе биде готов напролет, папата Франциско брза да избегне скандали! (ВИДЕО)

Престижни адреси во Париз, Лондон и Женева и 3.000 имоти низ Рим: Ватикан откри повеќе детали за својата империја во недвижнини, изворот на приход...

БРИТАНСКИ ТИНЕЈЏЕР СОЗДАДЕ ДОМ ОД НУЛА: Томас не сакаше да плаќа кирија, еве како стигна до брнара! (ВИДЕО)

Тинејџер кој бил решен да го добие својот дом заштедил цело богатство затоа што изградил кабина брнара во дворот на куќата на неговите родители. Томас...

Германските пиварници бараат помош од државата: Поради короната го фрлаат непродаденото пиво вредно милиони евра

Германските пиварници беа принудени да го фрлат непродаденото пиво, поради што побараа финансиска помош од државата во време кога се продолжува полицискиот час, соопшти...

ПОРАНЕШЕН ИГРАЧ НА РЕАЛ ОБВИНЕТ ЗА ДЕТСКА ПОРНОГРАФИЈА: Германецот на суд за поседување и дистрибуција на фотографии со БОЛНА СОДРЖИНА!

Поранешниот германски репрезентативец и поранешен играч на Реал, Кристоф Мецелдер (39) е во големи проблеми. Имено, тој беше обвинет минатата година за поседување и споделување...

ИМА ВЕРЗИЈА ЗА МАЖИ Појас на невиност за ЛОШИ ПАРТНЕРИ

Поврзаноста со појасот на невиност е претежно поврзана со историјата затоа што тој предмет се користел за да се спречи силување, однос или мастурбација. Но,...