дома Планета ВАЖНО ОТКРИТИЕ: Сега знаеме кога заразените од коронат се најинфективни - ова...

ВАЖНО ОТКРИТИЕ: Сега знаеме кога заразените од коронат се најинфективни – ова е загрижувачко

Истражувањата покажуваат дека пациентите имаат највисоко ниво на вирус во раната фаза на болеста, а вирусот способен за репродукција е пронајден дури девет дена по појавата на симптомите, пренесува ВВС. Колку луѓето се заразни, зависи од многу фактори, вклучително и од колку одржливи вируси или вируси што можат да се реплицираат, носат во себе и вкупната количина на вирус што ја имаат во своите тела. Некои извештаи покажуваат дека луѓето се најмногу заразни непосредно пред појавата на симптомите и во првата недела од инфекцијата со вирусот.

Истражувачите прегледале 79 глобални студии за COVID-19, во кои биле вклучени луѓе кои биле позитивни на коронавирусот и кои имале симптоми на болеста. Истражувачите беа во можност да го идентификуваат и реплицираат одржливиот вирус од примероците од грлото земени до девет дена по настанувањето на инфекцијата. Откриле дека количината на вирусна RNK честички (фрагменти од генетски материјал од вирусот) во примероците достигнала врв во времето на појавата на симптомите или во рок од пет дена. Покрај тоа, во примероците биле пронајдени неактивни фрагменти од вирусна RNK до 17 дена по појавата на симптомите.

Но, бидејќи по девет дена не беше пронајден одржлив вирус што може да се реплицира, истражувачите заклучија дека е малку веројатно дека лицето е заразно после тоа. Д-р МугСевик од Универзитетот Св. Ендрјус за ВВС изјави дека откритијата покажале дека луѓето се најзаразни во раната фаза на болеста и посочува колку е важна раната изолација на заразените.

  • На луѓето навистина им е потребна поддршка за да бидат сигурни дека ќе се изолираат веднаш штом ќе добијат симптоми, без оглед колку се благи. Додека некои луѓе добиваат резултати од брис, тие можеби веќе ја поминале нивната најзаразна фаза, рече таа. Студијата не испитувала асимптоматски луѓе, но авторите предупредуваат дека други истражувања покажале дека луѓето можат да бидат заразни пред да добијат симптоми и дека можат да го пренесат вирусот на други луѓе иако немале никакви симптоми.

Во Велика Британија, властите велат дека луѓето мора да бидат изолирани најмалку 10 дена ако имаат какви било симптоми на коронавирус.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

(Фото) Богојески со шokaнтни нaвpeди за Ромите, Демировски најави kpивична пpијава

Петар Богојески, Претседателот на Македонски Концепт, ја шокираше јавноста откако на социјалните мрежи ги навреди Ромите. Богојески, во одговор на коментар на фејсбук кој...

СКАНДАЛ ЗА КОЈ СВЕТОТ ЗБОРИ: Остана бремена по афера со оженет фудбалер од Премиер лигата, во приказната вмешан е и РОНАЛДО!

Водителката Жаклин Соуза беше во долгогодишна врска со оженет и засега непознат фудбалер од Премиер лигата. Кога дознала дека е бремена, врската „пукнала“, па Соуза...

Вошка ти го изеде јазикот? Шокиран студент пронашол паразит што им го откинува јазикот на домаќините (ВИДЕО)

Звучи страшно и морничаво: Паразит што го гризе јазикот на домаќинот за да влезе на негово место и да остане таму до крајот на...

Најскапите разводи: Разделбата ги чинеше

Без разлика дали поминале децении или само неколку години со своите избрани, овие исклучително успешни луѓе во нивните индустрии морале добро да ги платат...

Слични вести

Кога ќе им се препуштите на страстите: Сосед ги снимал за време на секс и им оставил УСБ на вратата

Кога ќе се препуштите на страстите, лесно е да заборавите дека соседите честопати можат да слушнат погласни звуци што доаѓаат од вашиот дом, а...

СКАНДАЛ ЗА КОЈ СВЕТОТ ЗБОРИ: Остана бремена по афера со оженет фудбалер од Премиер лигата, во приказната вмешан е и РОНАЛДО!

Водителката Жаклин Соуза беше во долгогодишна врска со оженет и засега непознат фудбалер од Премиер лигата. Кога дознала дека е бремена, врската „пукнала“, па Соуза...

Вошка ти го изеде јазикот? Шокиран студент пронашол паразит што им го откинува јазикот на домаќините (ВИДЕО)

Звучи страшно и морничаво: Паразит што го гризе јазикот на домаќинот за да влезе на негово место и да остане таму до крајот на...

Најскапите разводи: Разделбата ги чинеше

Без разлика дали поминале децении или само неколку години со своите избрани, овие исклучително успешни луѓе во нивните индустрии морале добро да ги платат...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД МАСАКРОТ ВО УЧИЛИШТЕ ВО РУСИЈА: Деца скокаа низ прозорецот бегајќи од тинејџер убиецот! Осум ученици и наставници убиени (ВИДЕО)

Најмалку 10 ученици и наставници беа убиени во пукање во училиште во Казан, Русија, по што беше уапсен еден од двајцата напаѓачи, 19-годишен тинејџер. Локалните...