дома Планета Вака би звучеле Кобејн, Ејми, Морисон и Хендрикс кога би биле...

Вака би звучеле Кобејн, Ејми, Морисон и Хендрикс кога би биле живи

Благодарение на вештачката интелигенција, сега можете да слушнете нови песни од музичари од „Club 27“ – Nirvana, Ејми Вајнхаус, The Doors и Џими Хендрикс.

Имено, неодамна лансираниот проект „Lost Tapes of the 27 Club“ користи AI софтвер за создавање песни во стилот на музичари кои починале на 27-годишна возраст, пишува порталот Conceptionence of Sound.

Една од претставените песни се вика „Drowned in the Sun“ и по сè – рифови, прелази и текст, звучи како да е навистина напишана од покојниот Курт Кобејн.

Имено, програмата Magenta за вештачка интелигенција на Google беше искористена за да се анализира музиката на тој пионерски гранџ бенд и да се создаде инструментална песна. За создавање на текстовите беше искористена вештачка нервна мрежа, додека вокалите ги снимаше Ерик Хоган, фронтменот на Nirvana.

Во програмата Magenta беа вметнати до 30 песни на секој изведувач во форма на MIDI-датотеки.

Програмата потоа ги преведе „тонот и ритамот во дигитален код што може да се синтетизира за да се пресоздаде песната“. Новите нумери се создадени „со испитување на избор на музички ноти, ритмички премини и хармонија во датотеката MIDI“.

Заборавените песни на „Club 27“ е дело на „Over The Bridge“, организација од Торонто, која им помага на членовите на музичката индустрија кои се борат со ментални болести.

Шон О’Конор, еден од членовите на одборот, го опиша процесот на користење на Magenta:

  • Ние зедовме 20 до 30 песни од секој од уметниците како MIDI-датотеки и ги поделивме по рифови, соло, вокална мелодија или ритам гитара и ги вметнавме една по една. Ако ставите цели песни, програмата се збунува и не знајте како треба да звучи.
  • Но, ако имате само еден куп рифови, тоа ќе исфрли околу пет минути нови рифови напишани во AI, од кои 90 проценти се навистина лоши и не може да се слушаат. Значи, започнете да слушате и да истакнувате интересни моменти.

За да го направат текстот, О’Конор и неговиот тим користеле вештачка нервна мрежа на сличен начин.

Минатата година, дигиталната агенција Space 158 ја искористи истата технологија за да создаде текст за „Jack Park Canny Dope Man“, песна создадена од вештачка интелигенција, направена според музиката на Тревис Скот.

Други починати уметници чија музика била создадена од AI се: Ејми Вајнхаус, Цим Морисон – The Doors и Џими Хендрикс.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

СЕ ОГЛАСИ „УБИЕЦОТ“ НА ФУДБАЛОТ! Тој тврди дека Суперлигата е спас, ги налути сите со една реченица!

Првиот човек на Реал, Флорентино Перез е еден од главните луѓе за основање на Суперлигата. Реал Мадрид и другите клубови од Суперлигата нема да...

Toyota преминува на целосна електрификација – првиот електричен џип ќе пристигне во 2022 година (ФОТО / ВИДЕО)

Откако доминираше на пазарот на хибридни модели, Toyota се свртува кон чисто електрични возила. Најголемиот светски производител на автомобили го претстави концептот bZ4X на саемот...

ПОЛОГОЛА И СО НОЖ ВО СТОМАКОТ: Тој ја уби љубовта на својот живот, па се предозира. Вистината никогаш не е утврдена!

Во раните утрински часови на 12 октомври 1978 година, гостите на хотелот Челси во Менхетен, Њујорк, беа сведоци на необични звуци кои доаѓаа од...

За 37 дена се оженил четири и се развел три пати за слободни денови

Досетлив тајванец генијално смислил како да добие што повеќе платено отсуство - се оженил четири пати и се развел три пати за само 37...

Слични вести

Новите фотографии на Пенелопе Круз ги скараа нејзините обожаватели ширум светот

Прекрасното лице на шпанската актерка Пенелопе Круз ја краси насловната страница на познато списание, а фотографиите привлекоа големо внимание. Познатата шпанска убавица се најде на...

Toyota преминува на целосна електрификација – првиот електричен џип ќе пристигне во 2022 година (ФОТО / ВИДЕО)

Откако доминираше на пазарот на хибридни модели, Toyota се свртува кон чисто електрични возила. Најголемиот светски производител на автомобили го претстави концептот bZ4X на саемот...

ПОЛОГОЛА И СО НОЖ ВО СТОМАКОТ: Тој ја уби љубовта на својот живот, па се предозира. Вистината никогаш не е утврдена!

Во раните утрински часови на 12 октомври 1978 година, гостите на хотелот Челси во Менхетен, Њујорк, беа сведоци на необични звуци кои доаѓаа од...

За 37 дена се оженил четири и се развел три пати за слободни денови

Досетлив тајванец генијално смислил како да добие што повеќе платено отсуство - се оженил четири пати и се развел три пати за само 37...

Изненадување: Саманта доби замена во серијата „Секс и градот“?

Сара Џесика Паркер, според насловите на британските медиуми, очајно бара голема sвезда, која би го ублажила отсуството на ликот на Саманта Џонс, која ја...