дома Планета Вака ќе изгледа станицата на Марс: Ракетата на Илон Маск е веќе...

Вака ќе изгледа станицата на Марс: Ракетата на Илон Маск е веќе „паркирана“ (ФОТО)

Технолошки стартап од Њујорк, Air Company, објави дека развива систем за производство на ракетно гориво со помош на вода, јаглерод диоксид и соларна енергија.

Тие отидоа чекор подалеку, објавувајќи интересни илустрации – концептот на станица за снабдување на Црвената планета! На нив, исто така, се гледа ракетата Falcon Heavy од SpaceX.

Маск има план

Веста пристигнува во пресрет на првиот тест лет на моќната ракета „Starship“ Илон Маск, која треба да ги однесе луѓето на Марс во иднина, пренесува „Inverse“.

Ексцентричниот милијардер опиша уште во 2016 година, како би функционирала една станица за снабдување со гориво. Јаглерод диоксидот би се земал од атмосферата, а водата ќе се прави од мразот од северната хемисфера.

Астронаутите би можеле да се вратат на Земјата или да продолжат со истражување на длабокиот простор. Со текот на времето, ќе биде можно да се изгради инфраструктура низ целиот Сончев систем.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Им здодеа! Хари и Меган бегаат со Арчи од САД

И додека Британците со нетрпение го чекаат принцот Хари, неговата сопруга Меган и нивниот едно и пол годишен син Арчи, кои пристигнуваат во Велика...

Бил Гејтс зборува за чипови и вакцини: Лесно е да се каже дека зад пандемијата се крие некое зло

Еден од основачите на компанијата „Мајкрософт“, Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда вложија стотици милиони долари во истражување на вирусот корона, а неодамна беше...

ГЕРМАНЦИТЕ ПРАВАТ СПЕЦИЈАЛНИ ФРИЖИДЕРИ ЗА СМЕСТУВАЊЕ НА К0РОНА ВАКЦИНИ НА -80: Тие имаат посебна изолација и работат дури и ако нема струја

Бидејќи светот чека за развој на првите вакцини за коронавирус, мора да се разгледа соодветно складирање на милиони дози. Германската компанија Биндер започна со производство...

Принцот Вилијам ја поздрави истрагата за интервјуто на Дајана

Британскиот принц Вилијам ја поздрави независната истрага за околностите околу интервјуто дадено за Би-Би-Си во 1995 година од неговата мајка принцезата Дајана. Вилијам во изјавата...

Слични вести

Короната ја опустоши Европа долго ПРЕД да започне пандемијата!? Тврдењата на д-р Габриела го тресат светот

Колку точно е новиот вирус корона меѓу нас? 17 ноември е официјална информација за првата регистрирана инфекција, но докторката од Италија, Габриела Сози, со...

Бил Гејтс зборува за чипови и вакцини: Лесно е да се каже дека зад пандемијата се крие некое зло

Еден од основачите на компанијата „Мајкрософт“, Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда вложија стотици милиони долари во истражување на вирусот корона, а неодамна беше...

ГЕРМАНЦИТЕ ПРАВАТ СПЕЦИЈАЛНИ ФРИЖИДЕРИ ЗА СМЕСТУВАЊЕ НА К0РОНА ВАКЦИНИ НА -80: Тие имаат посебна изолација и работат дури и ако нема струја

Бидејќи светот чека за развој на првите вакцини за коронавирус, мора да се разгледа соодветно складирање на милиони дози. Германската компанија Биндер започна со производство...

Принцот Вилијам ја поздрави истрагата за интервјуто на Дајана

Британскиот принц Вилијам ја поздрави независната истрага за околностите околу интервјуто дадено за Би-Би-Си во 1995 година од неговата мајка принцезата Дајана. Вилијам во изјавата...

Фото временска машина: Како некогаш славните се забавуваа

Познатите личности водат гламурозен живот, па затоа ја ценат добрата забава. Елегантна гардероба, чаша во едната рака и цигара во другата, обично беа задолжителни...