дома Планета Вошка ти го изеде јазикот? Шокиран студент пронашол паразит што им го...

Вошка ти го изеде јазикот? Шокиран студент пронашол паразит што им го откинува јазикот на домаќините (ВИДЕО)

Звучи страшно и морничаво: Паразит што го гризе јазикот на домаќинот за да влезе на негово место и да остане таму до крајот на животот.

Колку и да изгледа неверојатно, оваа приказна се покажа како вистинита, која ја откри шокиран студент од Јужна Африка кога наместо со јазик фати риба со ларва.
Дон Маркс од Кејп Таун ловел риба во близина на Кејп Агулас кога фатил ципула и во устата нашол гаден слеп патник.

Маркс го фотографирал паразитот и му го испратил на својот професор Ник Смит, зоолог од универзитетот Northwest, кој бил воодушевен кога открил дека станува збор за вид на вошки што никогаш порано не бил фотографиран.

  • Јас сум морски биолог и рибарам од мал и навикнав на паразити во риби и ајкули. Но, ништо не можеше да ме подготви за овој вонземјанин со мустаќи со сини очи, кој ме гледаше од устата на рибата, рече за „Daily Mail“ Маркс и објасни дека овој посебен вид на паразит живее само во ципула.

Паразитите што го јадат јазикот на домаќинот за да останат на негово место не се непознати за научниците, но експертите неодамна се интересираат за нив.

Се верува дека сите видови на овие морски животни циклуси започнуваат како машки и дека бараат риби во океаните за да се закачат. Се проценува дека има 280 видови на овие парзаити во светот и секој избира само еден вид риба за својот домаќин.

Кога ќе стигне до устата на домаќинот и ќе се залепи на јазикот, мажјакот се претвора во женка, расте и почнува да ја цица крвта на рибата. Со текот на времето, јазикот умира и паѓа, а паразитот останува прицврстен на трупецот и се појавува како нов јазик.

Колку што е познато, ова е единствениот паразит што може целосно да ја замени функција на орган кај домаќинот.

Паразитот така живее во устата на домаќинот до крајот на својот живот, хранејќи се со крв од риба.

Ако се случи мажот да наиде на паразити во устата на рибата, тој ќе се смести во жабрите на домаќинот и повремено ќе се пари со женскиот јазик, испраќајќи „бебиња“ паразити низ светот.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ТОМАС МАРКЛ ЈА МОЛИ МЕГАН ЗА ПРОШКА: Ќе се разочарам многу ако не ја сретнам мојата внука Лилибет, не сум направил ништо толку страшно!

Томас Маркл повторно се огласи по раѓањето на неговата внука Лилибет и рече дека би сакал да разговара со неговата ќерка Меган, со која...

РАСТЕ БРОЈОТ НА COVID ПАЦИЕНТИ: За 7 дена 34% повеќе!

Бројот на случаи на COVID-19 во Велика Британија се зголеми за една третина во споредба со минатата недела, така што денес се регистрирани 7.738...

БЕЗУСЛОВНА ЉУБОВ: Кучето не сакаше да го напушти сопственикот, трчаше по брзата помош се до болницата (ВИДЕО)

Луѓето на Интернет се согласуваат - овој гест на љубов и лојалност уште еднаш покажа зошто кучето е најдобриот пријател на мажот. Верно куче од...

МРАЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ВРВНИТЕ ГЕРМАНСКИ ЕКОНОМИСТИ: Планетата е ТЕМПИРАНА ФИНАНСИСКА БОМБА, во 2023 година ѝ претстои ХАОС!

Понатамошното игнорирање на инфлацијата ќе ја втурне светската економија во голема криза, според последниот извештај издаден од „Deutsche Bank“, односно нејзините економисти, кои покажуваат...

Слични вести

ПОРАДИ ГРДИТЕ КОМЕНТАРИ ЗА НЕЈЗИНИОТ ИЗГЛЕД, САКАЛА ДА СЕ УБИЕ: Денес таа е најплатениот модел на светот!

Манекенката Вини Харлоу (26) беше фотографирана како пристигнува на роденденска забава во Лос Анџелес во заносно издание. Имено, папараците ја следат убавата манекенка каде и...

РАСТЕ БРОЈОТ НА COVID ПАЦИЕНТИ: За 7 дена 34% повеќе!

Бројот на случаи на COVID-19 во Велика Британија се зголеми за една третина во споредба со минатата недела, така што денес се регистрирани 7.738...

БЕЗУСЛОВНА ЉУБОВ: Кучето не сакаше да го напушти сопственикот, трчаше по брзата помош се до болницата (ВИДЕО)

Луѓето на Интернет се согласуваат - овој гест на љубов и лојалност уште еднаш покажа зошто кучето е најдобриот пријател на мажот. Верно куче од...

МРАЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ВРВНИТЕ ГЕРМАНСКИ ЕКОНОМИСТИ: Планетата е ТЕМПИРАНА ФИНАНСИСКА БОМБА, во 2023 година ѝ претстои ХАОС!

Понатамошното игнорирање на инфлацијата ќе ја втурне светската економија во голема криза, според последниот извештај издаден од „Deutsche Bank“, односно нејзините економисти, кои покажуваат...

По Макрон, уште еден француски политичар беше нападнат од лутите граѓани (ВИДЕО)

Жан-Лук Меленшон, левичарски француски политичар и, очекувано, кандидат на претстојните претседателски избори, доби брашно во лицето за време на протестот во Париз. Додека одговараше на...