дома Планета Во Африка, градат парк во кој ќе живеат сите загрозени видови

Во Африка, градат парк во кој ќе живеат сите загрозени видови

Англискиот бизнисмен Ричард Принсло Карсон се обидува да собере пет милијарди фунти со кои сака да изгради природен парк во кој ќе бидат зачувани сите видови животни од планетата Земја.

Овој парк би се простирал на 100 квадратни километри и би се наоѓал во провинцијата Квазулу Натал во Јужна Африка. Досега, Курсон успеа да собере само 55 фунти, па се поставува прашањето – дали е нешто вакво воопшто реално?

Презентациите на оваа идеја, која беше претставена како „најголемиот конзерваторски проект во историјата“, ќе бидат прикажани во 12 епизоди од телевизиската серија „Ноевата арка“ во јануари 2021 година.

  • Животинското кралство е во период на криза. Климатските промени, прекумерниот развој, земјоделството, пластиката во океаните, ловот и ловокрадството бришат илјадници видови од лицето на земјата. Ние им должиме на идните генерации да го зачуваат природниот свет, во спротивно нашите деца ќе мора да се борат со ужасните последици од климатските промени за да преживеат, рече Карсон.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Интернет погреб: Миса во црква се емитуваше преку YouTube

Во малото гратче Лузара, во близина на градот Реџо Емилија, погребана е 21-годишната Мартина Бонарети, која почина пред неколку дена од COVID-19 Другите италијански медиуми...

Во Африка, градат парк во кој ќе живеат сите загрозени видови

Англискиот бизнисмен Ричард Принсло Карсон се обидува да собере пет милијарди фунти со кои сака да изгради природен парк во кој ќе бидат зачувани...

Започна најстрогиот карантин во земјата која денес нема забележано ниту еден случај

Еден од најсилните „lock-down“ во Австралија започна денес, каде владата ги забрани сите собири на отворено, вклучително и свадби, погреби, испораки на храна. Целта, според...

ЈА ЗАПАЛИЛА КУЌАТА И ГИ УБИЛА СОПСТВЕНИЦИТЕ … Паранормален истражувач тврди дека оваа кукла е ПРОКОЛНАТА! (ВИДЕО)

Професионален истражувач на паранормални појави (да, тоа е неговата професија), Англичанецот Мет Тилет, тврди дека е сопственик на најопседната кукла во светот. Куклата Ени е...

Слични вести

Невкусната шега на родителите го пресплаши девојчето

Сите познавачи на цртани филмови секако се запознаени со злобниот зелен Дедо Мраз. За жал, тој уништи новогодишна фотографија на девојчево. Ако не сте...

Во Африка, градат парк во кој ќе живеат сите загрозени видови

Англискиот бизнисмен Ричард Принсло Карсон се обидува да собере пет милијарди фунти со кои сака да изгради природен парк во кој ќе бидат зачувани...

Започна најстрогиот карантин во земјата која денес нема забележано ниту еден случај

Еден од најсилните „lock-down“ во Австралија започна денес, каде владата ги забрани сите собири на отворено, вклучително и свадби, погреби, испораки на храна. Целта, според...

ЈА ЗАПАЛИЛА КУЌАТА И ГИ УБИЛА СОПСТВЕНИЦИТЕ … Паранормален истражувач тврди дека оваа кукла е ПРОКОЛНАТА! (ВИДЕО)

Професионален истражувач на паранормални појави (да, тоа е неговата професија), Англичанецот Мет Тилет, тврди дека е сопственик на најопседната кукла во светот. Куклата Ени е...

ЈАПОНСКАТА СТУДИЈА ПОКАЖА: Корона не ги „јаде“ бели дробови, туку црвените крвни зрнца, еве кој е под најголем ризик

Оштетувањето на црвените крвни клетки поврзано со COVID-19 може да биде одговорно за оштетување на повеќе органи кај пациенти со коронавирус, според студијата на...