дома Планета Во Европа се шири нова врста на коронавирус: Научниците открија од каде...

Во Европа се шири нова врста на коронавирус: Научниците открија од каде потекнува и зошто се шири толку брзо

Верзијата на коронавирусот, која се шири од шпанските земјоделски работници ширум Европа од летото, сега претставува најголем дел од новите случаи на ковид-19 во неколку земји, што претставува 80 проценти од новите случаи во Велика Британија, според Фајненшл тајмс.

Во четврток ќе биде објавен нов научен труд, кој се занимава со следење на вирусот преку неговите генски мутации, кои го опишаа необичнотото ширење на верзијата на коронавирусот наречена 20А.ЕУ1, која има свој генетски потпис. Научниците тврдат дека луѓето кои се враќаат од годишните одмори во Шпанија одиграа клучна улога во пренесувањето на вирусот низ цела Европа и се прашуваат дали сегашниот втор бран може да се намали со подетални истражувања на туристи на аеродромите и другите сообраќајни центри.

„Од ширењето на 20А.ЕУ1, се чини јасно дека мерките за спречување на ширењето на вирусот честопати не беа доволни за да се запре понатамошното пренесување на нови видови на вирусот ова лето“, рече Ема Хоџрофт, генетичар на Универзитетот во Базел.

 

Специфичност на верзијата

Ходкрофт нагласува дека „нема докази дека брзото ширење на овој вид се должи на мутација која го зголемува пренесувањето или влијае на клиничкиот исход по инфекцијата“. Сепак, тој додава дека 20A.EU1 е различна од која било верзија на вирусот Сарс-Ков-2 на кој наиде порано. „Не видов никаква верзија со таква динамика сè додека не ги погледнав геномските низи на коронавирусот во Европа“, рече таа.

Особено, тимовите работат со лаборатории за вирусологија за да утврдат дали 20A.EU1 носи специфична мутација на „шилестиот“ протеин што вирусот го користи за да влезе во човечките клетки, што може да го промени неговото однесување.

Идентификувана е друга мутација на Сарс-Ков-2, наречена Д614Г, за која се верува дека го прави вирусот позаразен. Новата верзија на вирусот, која има шест препознатливи генски мутации, се појави меѓу земјоделските работници во североисточна Шпанија во јуни и брзо се шири меѓу локалното население, се вели во студијата.

Тања Стадлер, професор по компјутерска еволуција на ЕТХ Цирих, која е дел од проектот, рече дека анализата на примероците од вируси земени од цела Европа во последните неколку недели покажала дека тие потекнуваат од истата варијанта. „Можеме да видиме дека вирусот е увезен неколку пати во неколку земји и многу од тие увози се шират низ населението“, вели Стадлер.

Истражувачите заклучија дека „ризичното однесување“ на туристите во Шпанија, како што се игнорирањето на упатствата за социјално дистанцирање, што „продолжува да се случува“ помогна во ширењето на новиот вид на вирус. Новата верзија на вирусот претставува повеќе од осум од десет случаи во Велика Британија, скоро исто толку во Шпанија, 60 проценти во Ирска и до 40 проценти во Швајцарија и Франција, пишува Фајненшл тајмс.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

ТОЈ Е НАЈАТРАКТИВНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ ВО 2020 ГОДИНА: Не е во врска, а еве кој му е најголемата поддршка во животот!

Мајкл Џордан беше прогласен за најзгоден и најатрактивен маж на светот во 2020 година. Тоа го објави познатото списание „People“, а Џордан за „People“...

Ѓоковиќ и Џеј Зи започнуваат заедничка деловна активност

Според „Дејли меил“, музичарот од милијарди долари и првиот тенисер во светот, чие богатство изнесува 220 милиони долари, планираат да вложат пари во фитнес...

По 400 години, влегуваме во големото доба на Водолија и ништо повеќе нема да биде исто! Еве како тоа ќе влијае на вашиот знак

„Ерата на Водолија“ е пред почеток. Овој феномен се јавува скоро по 400 години, и се јавува поради порамнувањето на Сатурн и Јупитер. Сатурн влегува...

СОВЕТ ОД ИНФЕКТОЛОЗИТЕ кои НЕ СМЕЕТЕ да ги заборавите: Заштитните маски треба да се чуваат на овој начин кога не ги користиме!

Во пандемијата на коронавирус, маските станаа предмет што ќе го проверите за да видите кога ќе излезете од дома. Со клучевите, мобилниот и паричникот...

Слични вести

Овие хороскопски знаци се вистински миленици на среќата

Проверете во кои хороскопски знаци се раѓаат најголемите среќници и усвојте некои од нивните доблести. Стрелец Луѓето родени во овој знак се вистински доказ дека доброто...

Ѓоковиќ и Џеј Зи започнуваат заедничка деловна активност

Според „Дејли меил“, музичарот од милијарди долари и првиот тенисер во светот, чие богатство изнесува 220 милиони долари, планираат да вложат пари во фитнес...

По 400 години, влегуваме во големото доба на Водолија и ништо повеќе нема да биде исто! Еве како тоа ќе влијае на вашиот знак

„Ерата на Водолија“ е пред почеток. Овој феномен се јавува скоро по 400 години, и се јавува поради порамнувањето на Сатурн и Јупитер. Сатурн влегува...

СОВЕТ ОД ИНФЕКТОЛОЗИТЕ кои НЕ СМЕЕТЕ да ги заборавите: Заштитните маски треба да се чуваат на овој начин кога не ги користиме!

Во пандемијата на коронавирус, маските станаа предмет што ќе го проверите за да видите кога ќе излезете од дома. Со клучевите, мобилниот и паричникот...

Сурова одмазда на Кремљ! Русија ја пресекува главата на хидрата, удар врз најболната точка на западниот свет!

Санкциите ги загрозуваат ресурсите на Интернет кои ги цензурираат руските граѓани и руските медиуми врз основа на националност, професија и религија или што го...