дома Планета ВО ЖИВО Пристигна првата снимка од Марс - но и првото ВИДЕО...

ВО ЖИВО Пристигна првата снимка од Марс – но и првото ВИДЕО звук

Првото видео од Марс, благодарение на Rover Perseverance на НАСА, беше испратено од Црвената планета.

Ова е прв пат да се покаже перспективата на слетувањето на вселенскиот брод на Марс.Аудио материјалот од Марс се емитуваше дури 10 секунди, на кој се слушаат роверот и звукот на ветрот на Марс. Додека претходните авиони враќаа „филмови“, кои всушност се само слики споени во GIF формат, „Упорноста“ има камери со видео можности. Rover има вкупно 23 камери, кои вклучуваат опции за зумирање и боја.

Па, дали има Марсовци на Марс? Ровер ги испрати првите фотографии

Можно е видеото да содржи звук снимен од еден од двата микрофона на роверот, кој бил вклучен за да се слушнат звуците на влегување, спуштање и слетување. Роверот и неговиот придружен хеликоптер, наречен генијалност, слетаа на Марс во четвртокот, на 18 февруари. При слетувањето, роверот пренесуваше податоци и слики користејќи го орбитерот „НАУКА„ Марс Reconnaissance “, кој кружи околу планетата од 2006 година.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ВО ЖИВО Пристигна првата снимка од Марс – но и првото ВИДЕО звук

Првото видео од Марс, благодарение на Rover Perseverance на НАСА, беше испратено од Црвената планета. Ова е прв пат да се покаже перспективата на слетувањето...

ВО ЖИВО Пристигна првата снимка од Марс – но и првото ВИДЕО звук

Првото видео од Марс, благодарение на Rover Perseverance на НАСА, беше испратено од Црвената планета. Ова е прв пат да се покаже перспективата на слетувањето...

Одвојте минута за да дознаете КОЈ СТЕ: Психолошки тест што беспрекорно открива ШТО Е ВАЖНО ВО ВАШИОТ ЖИВОТ!

Постои еден интересен психолошки тест кој се состои од само едно прашање и открива многу за тоа каква личност стеМоже да ви помогне подобро...

Кралицата ПОВТОРНО ЧЕКОР НАПРЕД: Елизабета им украде на Хари и Меган ПЕТ МИНУТИ СЛАВА- залудно Опра, мора да се знае КОЈ Е ГЛАВЕН!

Кралицата исто така ќе ги украде овие „пет минути слава“ од нејзиниот внук и снаа. Кралицата Елизабета Втора и овој пат ќе ги украде рефлекторите....

Слични вести

Сексуален терапевт откри супер трик за подобро поврзување во кревет

Овој вид на сексуални игри стапува на сцена само ако имате целосна доверба во вашиот партнер. Му дозволувате да одлучи за сè што е...

ВО ЖИВО Пристигна првата снимка од Марс – но и првото ВИДЕО звук

Првото видео од Марс, благодарение на Rover Perseverance на НАСА, беше испратено од Црвената планета. Ова е прв пат да се покаже перспективата на слетувањето...

Одвојте минута за да дознаете КОЈ СТЕ: Психолошки тест што беспрекорно открива ШТО Е ВАЖНО ВО ВАШИОТ ЖИВОТ!

Постои еден интересен психолошки тест кој се состои од само едно прашање и открива многу за тоа каква личност стеМоже да ви помогне подобро...

Кралицата ПОВТОРНО ЧЕКОР НАПРЕД: Елизабета им украде на Хари и Меган ПЕТ МИНУТИ СЛАВА- залудно Опра, мора да се знае КОЈ Е ГЛАВЕН!

Кралицата исто така ќе ги украде овие „пет минути слава“ од нејзиниот внук и снаа. Кралицата Елизабета Втора и овој пат ќе ги украде рефлекторите....

Што се случи со вистинските ликови од филмот ДАРА ИЗ ЈАСЕНОВАЦ: ВАКА ИЗГЛЕДА НИВНИОТ ЖИВОТ ПОСЛЕ ВОЈНАТА!

Филмот „Подарок од Јасеновац“ не потсети на историјата. Еве што се случи со луѓето кои го водеа неславниот камп во Јасеновац Филмот „Дара из Јасеновац“...