дома Планета Во јавноста излезе ривал на Tesla! Маск: Ракавицата е фрлена!

Во јавноста излезе ривал на Tesla! Маск: Ракавицата е фрлена!

Производителот на луксузни електрични возила Lucid Motors се согласи да излезе во јавноста преку спојување со Churchill Capital IV (CHIV).

Вредноста на комбинираната компанија се проценува на 11,75 милијарди долари.

Lucid, чиј шеф е поранешен инженер на Tesla, е уште еден во низата што ќе го користи приливот на инвеститори во секторот електрични возила преку првична јавна понуда (IPO), инициран од неодамнешниот скок на вредноста на акциите на Тесла и Tesla регулативи за емисиите на гасови во Европа и на други места.

Акциите на CHIV со кои се тргуваше на берзата паднаа за речиси една третина во понеделникот вечерта на 40,35 УСД во нестабилно продолжено тргување, со што пазарната капитализација на споената компанија се искачи на околу 64 милијарди УСД. За споредба, пазарната вредност на General Motors е околу 76 милијарди долари.

Lucid изјави дека се на пат да започнат со производство и испорака на нивниот прв луксузен седан Lucid Air во Северна Америка во втората половина на оваа година. Тие првично планираа да започнат со испораки во пролетта 2021 година.

Lucid, која ќе произведува возила во својата фабрика во Аризона, најавува испорака на 20 000 возила следната година, по што ќе ја зголеми количината на 251 000 возила до 2026 година со додавање на други модели како што е електричниот спортски џип.

Со почетна цена од 77.400 долари, седанот Lucid Air ќе биде првиот со домет од 805 километри со едно полнење на батеријата.

Откако Lucid ја утврди цената на својот лимузина, шефот на Tesla, Елон Маск, објави намалување на цената на неговиот предводник седан Model S.

  • Ракавицата е фрлена!, напиша Маск на својот профил на Twitter.

Договорот на Lucid со CHIV вклучува приватна инвестиција од 2,5 милијарди американски долари од Саудискиот фонд за јавни инвестиции и средства управувани од Black Rock и други.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

И Joвановски ce оглacи зa бeгcтвoто нa Mиjaлков: Дo кoгa глaгoлoт зaмина ќe ce ocловyва кaкo „избeгa“

Добро е што Стево Пендаровски е се’ уште претседател на “Северна” Македонија, во спротивно и тој се’ уште незаминатиот (од функцијата спречен), ќе мораше...

Во јавноста излезе ривал на Tesla! Маск: Ракавицата е фрлена!

Производителот на луксузни електрични возила Lucid Motors се согласи да излезе во јавноста преку спојување со Churchill Capital IV (CHIV). Вредноста на комбинираната компанија се...

Алтернатива и Алијанса поднесоа интерпелација за Спасовски, ВМРО-ДПМНЕ ќе бара гласање на доверба на владата

Пратениците да се изјаснат дали се за апсење на Мијалков или го поддржуваат неговото бегство, бараат од Алтернатива и Алијанса за Албанците, кои поднесоа...

Дежурен винoвник: Мијалков избeгa, Јанакиески доби нови 30 дена притвop

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески доби нови 30 дена домашен притвор за случајот „ТНТ“. Случајот „ТНТ” се однесува за уривањето на комплексот...

Слични вести

Џенифер Гарнер за првпат објави видео без облека (ВИДЕО)

Холивудската актерка Џенифер Гарнер ретко објавува фотографии на социјалните мрежи каде е гола или е во бикини, а неодамна на Instagram објави кратко видео...

Во јавноста излезе ривал на Tesla! Маск: Ракавицата е фрлена!

Производителот на луксузни електрични возила Lucid Motors се согласи да излезе во јавноста преку спојување со Churchill Capital IV (CHIV). Вредноста на комбинираната компанија се...

Алтернатива и Алијанса поднесоа интерпелација за Спасовски, ВМРО-ДПМНЕ ќе бара гласање на доверба на владата

Пратениците да се изјаснат дали се за апсење на Мијалков или го поддржуваат неговото бегство, бараат од Алтернатива и Алијанса за Албанците, кои поднесоа...

Дежурен винoвник: Мијалков избeгa, Јанакиески доби нови 30 дена притвop

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески доби нови 30 дена домашен притвор за случајот „ТНТ“. Случајот „ТНТ” се однесува за уривањето на комплексот...

Авиокомпанијата нуди забава на лет без допир

Патниците што летаат со авионите „Airbus 350“ на „Qatar Airways“ наскоро ќе можат да имаат пристапа до наградуваниот систем за забава во лет „Oryx...