дома Планета ГЕРМАНСКИ НАУЧНИЦИ ОТКРИВААТ: Овој пијалок помага во борбата против короната

ГЕРМАНСКИ НАУЧНИЦИ ОТКРИВААТ: Овој пијалок помага во борбата против короната

Истражувањата покажаа дека овие растенија можат значително да спречат ширење на коронавирусот.

Група научници од Универзитетската болница во Есен откриле дека чаевите од жалфија и периле имаат силно влијание и можат да ја потиснат активноста на вирусот корона, пренесуваат светските медиуми. Студија на германски лекари чека детална ревизија.

Вирусолозите инкубираа клетки на коронавирус со билни чаеви направени од жалфија, перила и коријандер. Додека правеле чаеви, се погрижиле течностите да зовријат, а потоа ги додадоа и билките. Стоеја два часа во вода топла на 60 степени Целзиусови за да обезбедат максимална сатурација со компонентите на растението.

Истражувачите откриле дека дури и краткотрајната употреба на перила или жалфија е доволна за значително да се спречи репродукцијата на коронавирусот. Сепак, иако научниците веруваат дека овие чаеви може да се користат во борбата против овој вирус, тие сметаат дека овие информации мора подетално да ги испитаат други експерти.

Според последните податоци, повеќе од 58 милиони луѓе биле заразени со коронавирус, додека над 1,3 милиони починале како резултат на КОВИД-19 болест.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Еве како изгледаа последните денови на Меланија Трамп во Белата куќа: Додека беснееше Доналд, таа го правеше ова!

Нејзините соработници се убедени дека таа е позамислена подготвена за живот после Белата куќа, за разлика од нејзиниот сопруг. Меланија Трамп се чини дека едвај...

Ниту Навални не мирува зад решетки; документарец за палатата на Путин на Црното Море се појави на Интернет

Тимот на Алексеј Навални, руски опозициски лидер и жесток критичар на Кремlin, објави документарец за имотот на Владимир Путин, откако тој заврши зад решетки...

Еве како изгледаа последните денови на Меланија Трамп во Белата куќа: Додека беснееше Доналд, таа го правеше ова!

Нејзините соработници се убедени дека таа е позамислена подготвена за живот после Белата куќа, за разлика од нејзиниот сопруг. Меланија Трамп се чини дека едвај...

Ако ве привлекува идеата за свое приватно видео, следете ги упатствата.

Ако сакате да ја зачините врската и не знаете како, дали сте размислувале да направите свој секси филм? Снимањето за време на секс може да...

Слични вести

Она што го направија овие луѓе е неверојатно: 13 Гинисови рекорди што веројатно никој повеќе нема да може да ги собори!

Нема да им верувате на вашите очи. Гинисовата книга на рекорди бележи неколку поставени најневеројатни рекорди, но има неколку луѓе кои успеаја да ја преминат...

Ниту Навални не мирува зад решетки; документарец за палатата на Путин на Црното Море се појави на Интернет

Тимот на Алексеј Навални, руски опозициски лидер и жесток критичар на Кремlin, објави документарец за имотот на Владимир Путин, откако тој заврши зад решетки...

Еве како изгледаа последните денови на Меланија Трамп во Белата куќа: Додека беснееше Доналд, таа го правеше ова!

Нејзините соработници се убедени дека таа е позамислена подготвена за живот после Белата куќа, за разлика од нејзиниот сопруг. Меланија Трамп се чини дека едвај...

Ако ве привлекува идеата за свое приватно видео, следете ги упатствата.

Ако сакате да ја зачините врската и не знаете како, дали сте размислувале да направите свој секси филм? Снимањето за време на секс може да...

Бајден држи говор, а Клинтон спие?

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон изгледа заспал за време на инаугуративниот говор на Џо Бајден, барем според „Њујорк пост“. Видеото објавено по церемонијата на социјалните...