дома Планета Гејтс има 65 години и има 4 важни совети за вас

Гејтс има 65 години и има 4 важни совети за вас

Основачот на „Мајкрософт“ започнал да работи со компјутери и програмирање на 13-годишна возраст, а пет децении подоцна е еден од најбогатите луѓе во светот. Можеби ви се допаѓа или не, но не можете да негирате дека е успешен и стои зад една од најголемите компании во светот. Сепак, како што изјави самиот Бил Гејтс, тој успех не дојде спонтано. Покрај умот, му требаше и нешто друго. Тој го градеше тоа „нешто“ со текот на годините, преку навики, ритуали, дисциплина и познанства, со цел да се стреми да стане најдобрата верзија за себе. Денес, тој е меѓу најбогатите во светот, има милијарди долари на својата сметка и се занимава со филантропска работа, иако многумина со неговото име асоцираат на разни теории на заговор. Ако, пак, го гледаме строго како успешен претприемач, ќе сфатиме дека можеме многу да научиме од Бил Гејтс. Тој го напушти Харвард за да ги развива своите идеи, над конвенционалните принципи, а потоа го основа Мајкрософт. Овој визионер вчера го прослави својот 65-ти роденден. Ова се неговите совети за продуктивен ден и успешна кариера.

Кој рано рано, го прати среќа
Имаше само 13 години кога започна да работи на компјутери, а во тие години ја напиша својата прва програма на компјутерот „Џенерал електрик“. Училиштето во кое присуствуваше го препозна неговиот потенцијал и го ангажираше да креира програма за закажување часови во училиштето. Суштината е во тоа што тој уште од рана возраст беше креативен и свој, но и вреден, вреден.

Водете сметка со кого го поминувате времето
Гејтс е истовремено успешен бизнисмен, филантроп, но и семеен човек, верен пријател. Во едно од интервјуата што ги даде за да ги советува младите, тој рече дека „важно е да се опкружуваме со вистинските луѓе кои не инспирираат и нè охрабруваат да дадеме се од себе“. Говорејќи со Гејтс на Универзитетот Колумбија 2017, Ворен Бафет се согласи со него и додаде: „Ќе се движите во насока на луѓето со кои се дружите“. Нивното пријателство трае со години, а Бил Гејтс дури направи специјална торта за Бафет, во неговата кујна, за неговиот 90-ти роденден во август оваа година. Тоа го сподели на Твитер.

Не ја потценувајте моќта на делегирање
Кога првпат го основаше Мајкрософт со Пол Ален, Гејтс направи многу работи самостојно, бидејќи не беше сигурен за работата на другите луѓе. Повеќето кодови ги напишал самиот, и „се мешал“ во работата на другите. Сепак, на време сфати дека компанијата не може да напредува ако тимот нема шанса да достигне одредени височини во знаењето и програмирањето. Тој одлучи да им верува на вештините на своите вработени и започна да делегира работа. Како што компанијата се ширеше, потребата за поделба на трудот растеше, а Гејтс мораше да ги усоврши и своите менаџерски способности. Така, вели тој, го донесе талентираниот Стив Балмер, кој „навистина ги сакаше луѓето и управувањето“.

Не ги потценувајте ниту вашите работници
Додека работел во „Мајкрософт“, чиј одбор на директори го напушти оваа година, иако остана мнозински сопственик на акциите, Гејтс внимателно ги следеше своите вработени. „Ја знаев регистарската табличка на сите, така што кога ќе погледнам на паркингот – ќе видам кога некој ќе дојде на работа или ќе си оди дома“, истакна во една прилика Гејтс. Иако не сакаше да страда работата, тој се погрижи неговите работници да бидат задоволни. Затоа, како што вели, тој ќе го даде својот максимум на работа.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Трамп крие податоци за вакцините: Демократите ја напаѓаат администрацијата на претседателот во заминување

Портпаролот на Белата куќа, Брајан Моргенштерн не можеше да каже дали тимот на Бајден ќе биде информиран Членовите на тимот на претседателот Доналд Трамп за...

Адвокатот на Трамп толку многу се испоти што бојата на косата почна да му се слева по лицето

Руди Џулијани, адвокат на Трамп и поранешен градоначалник на Њујорк, зборуваше за претседателските избори во САД, кои ги нарече голема измама. За време на...

Им здодеа! Хари и Меган бегаат со Арчи од САД

И додека Британците со нетрпение го чекаат принцот Хари, неговата сопруга Меган и нивниот едно и пол годишен син Арчи, кои пристигнуваат во Велика...

Хари и Вилијам се сретнаа за прв пат по 298 дена

Средба од која се плаши кралското семејство. Принцот Хари не стапна на британско тло од март кога неговите кралски должности официјално престанаа. Неговиот двегодишен постар...

Слични вести

Колку помало, толку подобро! Научниците тврдат дека големината на гениталиите може да влијае на висината на платата

Истражувањата дадоа неочекувани резултати. За сите оние кои тврдат дека големината е важна, имаме добри вести, но само ако имаат помала „гордост“. Имено, најновото истражување...

Адвокатот на Трамп толку многу се испоти што бојата на косата почна да му се слева по лицето

Руди Џулијани, адвокат на Трамп и поранешен градоначалник на Њујорк, зборуваше за претседателските избори во САД, кои ги нарече голема измама. За време на...

Им здодеа! Хари и Меган бегаат со Арчи од САД

И додека Британците со нетрпение го чекаат принцот Хари, неговата сопруга Меган и нивниот едно и пол годишен син Арчи, кои пристигнуваат во Велика...

Хари и Вилијам се сретнаа за прв пат по 298 дена

Средба од која се плаши кралското семејство. Принцот Хари не стапна на британско тло од март кога неговите кралски должности официјално престанаа. Неговиот двегодишен постар...

Трамп крие податоци за вакцините: Демократите ја напаѓаат администрацијата на претседателот во заминување

Портпаролот на Белата куќа, Брајан Моргенштерн не можеше да каже дали тимот на Бајден ќе биде информиран Членовите на тимот на претседателот Доналд Трамп за...