дома Планета Гинисов рекорд во дрифтање со електрични автомобили

Гинисов рекорд во дрифтање со електрични автомобили

Денис Ретера непрекинато дрифташе со електричен Порше Тајкан 55 минути и помина маратонско растојание од 42.195 км на влажна кружна стаза. Инструкторот за возење порше Денис Ретера го собори Гинисовиот рекорд во дрифтање на електрични автомобили. Тој постави рекорд на патеката Хокенхајминг во должина од 200 метри, каде возеше 211 круг за 55 минути во континуиран дрифт, што значи дека возеше во постојан баланс помеѓу контролирано лизгање и несреќа. Секој што ќе го проба да вози цело време под рачна ќе каже дека е ненормално тешко, како што можете да видите на ова видео.

Ретера го сруши рекордот со електричен Porsche Taycan со погон на задните тркала и батерија од 93,4 kWh, возејќи со просечна брзина од 46 км на час. Со цел трошењето на гумите да се сведе на минимум, патеката се навлажнува цело време.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ОВА Е КИНЕСКИОТ СУПЕР БРЗ ВОЗ: Прототип на најбрзото копнено возило во светот

Прототипот на супербрзиот воз, наречен „супер куршум воз маглев“, кој развива максимална брзина од 620 километри на час, се спушти од производствената линија во...

РУСКОТО ГЕНЕРАЛНО ОБВИНИТЕЛСТВО: Германија ги крие вистинските факти за труењето на Навални (ВИДЕО)

Германија не понуди ништо што би ја расветлило ситуацијата со наводното труење на рускиот опозициски блогер Алексеј Навални, изјави денеска за „ТАЅ Ѕ“ портпарол...

„КОКАИНСКИ НИЛСКИ КОЊИ“ ЈА ТЕРОРИЗИРААТ КОЛОМБИЈА: Нив ги донесе Пабло Ескобар, локалните власти речиси немоќни

Колумбиските екологисти подигаа аларм за зголемената популација на „кокаински нилски коњи“, предупредувајќи дека забрзаното размножување на животните мора да се запре пред тие да...

НЕЗАВИСНАТА КОМИСИЈА ЗА COVID ПАНДЕМИЈАТА: Делумно вината е на Кина, а делумно во Светската здравствена организација

Независниот одбор денес соопшти дека кинеските власти во јануари 2020 година можеле поригорозно да ги применат јавните здравствени мерки за спречување на почетната епидемија...

Слични вести

КОНОР СТИГНА ВО АБУ ДАБИ СО ЈАХТА ОД 3,5 МИЛИОНИ ЕВРА: Погледнете за каков луксуз станува збор! (ВИДЕО)

Остануваат само уште пет дена до долгоочекуваниот натпревар на УФЦ помеѓу Конор Мек Грегор и Џастин Пориер. Конор не би бил Конор доколку не приреди...

РУСКОТО ГЕНЕРАЛНО ОБВИНИТЕЛСТВО: Германија ги крие вистинските факти за труењето на Навални (ВИДЕО)

Германија не понуди ништо што би ја расветлило ситуацијата со наводното труење на рускиот опозициски блогер Алексеј Навални, изјави денеска за „ТАЅ Ѕ“ портпарол...

„КОКАИНСКИ НИЛСКИ КОЊИ“ ЈА ТЕРОРИЗИРААТ КОЛОМБИЈА: Нив ги донесе Пабло Ескобар, локалните власти речиси немоќни

Колумбиските екологисти подигаа аларм за зголемената популација на „кокаински нилски коњи“, предупредувајќи дека забрзаното размножување на животните мора да се запре пред тие да...

НЕЗАВИСНАТА КОМИСИЈА ЗА COVID ПАНДЕМИЈАТА: Делумно вината е на Кина, а делумно во Светската здравствена организација

Независниот одбор денес соопшти дека кинеските власти во јануари 2020 година можеле поригорозно да ги применат јавните здравствени мерки за спречување на почетната епидемија...

БРКАЛЕ КРИУМЧАРИ НАШЛЕ МУЗЕЈ НА ТРЕТИОТ РАЈХ: Шпанската полиција се шокираше кога упадна во станот на германски државјанин!

Шпанската жандармерија беше изненадена од неочекувано откритие откако упадна во илегален магацин за оружје на црниот пазар. Иако очекуваа стотици огнено оружје и муниција,...