дома Планета ГЛЕДАЈТЕ ВО ОВИЕ КРУГОВИ 20 СЕКУНДИ И ОТКРИЈТЕ ДАЛИ СТЕ ПОД СТРЕС:...

ГЛЕДАЈТЕ ВО ОВИЕ КРУГОВИ 20 СЕКУНДИ И ОТКРИЈТЕ ДАЛИ СТЕ ПОД СТРЕС: Проверете дали ви треба одмор!

Научниците велат дека човечкиот мозок е чудо, неверојатно силен и моќен, а во исто време и невообичаено крут, поради што понекогаш не правилно регистрира оптички илузии како овие.

Автор на оптичката илузија со кругови е јапонскиот психолог и професор по експериментална психологија Кјото Акијоши Китаока, кој ја истражува визуелната перцепција.

Тој често измислува оптички илузии, некои од нив ги објавува на својот Twitter профил, а тоа може да ви помогне да откриете дали сте под стрес и колку.

Сè што е потребно е да ги погледнете овие кругови 20 секунди и да обрнете внимание дали тие се вртат. Потоа погледнете во нешто бело, по можност кон ѕид.

Ако сликите останат мирни, тоа е добар знак затоа што покажува дека не сте под голем стрес. Ако круговите се вртат, но не премногу брзо, би сакале пократок прекин, а ако круговите се движат со голема брзина, психологот вели дека ви треба подолг одмор.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

УЕФА ГИ МЕНУВА ПРАВИЛАТА! Промена во вредноста на ГОЛ ВО ГОСТИ!

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе размисли за промена на правилата за голови во гости, објавија денес италијанските медиуми. Како што се наведува, веќе имало официјални...

СИГУРНО НЕ го знаевте ОВА! Ова е причината зошто хаските имаат сини очи

Кај повеќето кучиња, бојата на очите е поврзана со бојата на косата. Но, тоа не е случај со сибирските Хаски. Истражувачите од Бостон, Одделот за...

РОЗЕВАТА СУПЕРМЕСЕЧИНА НОСИ ПРЕСВРТ ВО ЉУБОВТА! Моќен астро период пристигнува НА КРАЈОТ НА АПРИЛ – еве што треба да направите

Супермесечината не чека на 27 април и ќе не осветли и со својата брилијантност и со неверојатната енергија. Супермесечината е поим што значи полна...

СЕ ОГЛАСИ КРЕМЉ! Русија подготви низа мерки што ќе ја разнишаат Америка од нејзините темели

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков на средбата со американскиот амбасадор во Москва Џон Саливан, кој беше поканет во руското Министерство за...

Слични вести

УЕФА ГИ МЕНУВА ПРАВИЛАТА! Промена во вредноста на ГОЛ ВО ГОСТИ!

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе размисли за промена на правилата за голови во гости, објавија денес италијанските медиуми. Како што се наведува, веќе имало официјални...

СИГУРНО НЕ го знаевте ОВА! Ова е причината зошто хаските имаат сини очи

Кај повеќето кучиња, бојата на очите е поврзана со бојата на косата. Но, тоа не е случај со сибирските Хаски. Истражувачите од Бостон, Одделот за...

РОЗЕВАТА СУПЕРМЕСЕЧИНА НОСИ ПРЕСВРТ ВО ЉУБОВТА! Моќен астро период пристигнува НА КРАЈОТ НА АПРИЛ – еве што треба да направите

Супермесечината не чека на 27 април и ќе не осветли и со својата брилијантност и со неверојатната енергија. Супермесечината е поим што значи полна...

СЕ ОГЛАСИ КРЕМЉ! Русија подготви низа мерки што ќе ја разнишаат Америка од нејзините темели

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков на средбата со американскиот амбасадор во Москва Џон Саливан, кој беше поканет во руското Министерство за...

СЕВЕРИНА ПО 17 ГОДИНИ ПРОГОВОРИ ЗА ИНТИМЕНО ВИДЕО КОЕ ГО ЗАПАЛИ РЕГИОНОТ: Не излегував од дома 6 месеци, тоа беше ШОК! МЕ ОСУДИЈА!

Пејачката Северина Којиќ се најде среде медиумско внимание во 2004 година, кога се појави нејзиното интимно видео. Никогаш не барав да се појави мојата...