дома Планета ГЛЕТКА КОЈА ГО ЗАПИРА ЗДИВОТ! НЕВЕРОЈАТНА ФОТОГРАФИЈА! Дали е ова виножито на...

ГЛЕТКА КОЈА ГО ЗАПИРА ЗДИВОТ! НЕВЕРОЈАТНА ФОТОГРАФИЈА! Дали е ова виножито на Марс? (ФОТО)

Роверот „Perseverance“ на НАСА влезе во аналите на човечката историја откако слета на Марс и испрати неверојатни фотографии од површината на оваа планета.

НАСА неодамна објави и нови фотографии кои ги шокираа корисниците на социјалните мрежи на прв поглед. Имено, на една од фотографиите од Марс може да се види нешто што неодоливо потсетува на виножито.

Сепак, во описот на фотографијата на официјалниот Twitter профилот на НАСА, научниците објасниле дека не станува збор за виножито.

  • Многумина се прашуваа: Дали е ова виножито на Марс? Не, тука не се можни виножита. Тие се јавуваат кога сончевата светлина се прекршува од капки дожд, но нема доволно вода за кондензација и е премногу ладно за водата да биде во течна состојба. Станува збор за лак кој е создаден со трепкање на леќата – се наведува во објаснувањето на НАСА.

За потсетување, роверот вчера го постави хеликоптерот „Ingenuity“ на тлото на Марс, кој треба да полета на 11 април. Тоа треба да биде првиот лет со хеликоптер на Марс во историјата на човештвото.

Хеликоптерот се напојува со литиумски батерии и може да направи неколку летови за време од еден месец, пркосејќи им се на екстремните услови на Марс: температурите од минус 90 степени Целзиусови, малата гравитација и тенката атмосфера.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Страшна престрелка во Индијанаполис: Полицијата го блокира целиот град, СЕ ПРЕБРОЈУВААТ мртвите во компанијата (ВИДЕО)

Во американскиот град Индијанаполис, се случи пукање доцна во четвртокот навечер по локално време во просториите на компанијата FedEx, а според првите извештаи, неколку...

Џафери бара карантин за парламентот: Денес одлука

На иницијатива на претседателот Талат Џафери, денеска ќе заседава парламентарното претседателство кое треба одлучи како ќе продолжи со работа Законодавниот дом, откако синоќа беше...

Кои се шансите да се заразите по вакцинирањето?

  Вакцината ковид-19 е една од главните алатки за помош во борбата против пандемијата на коронавирусот, но ниту една вакцина не е 100% ефикасна. Ова...

Страшна престрелка во Индијанаполис: Полицијата го блокира целиот град, СЕ ПРЕБРОЈУВААТ мртвите во компанијата (ВИДЕО)

Во американскиот град Индијанаполис, се случи пукање доцна во четвртокот навечер по локално време во просториите на компанијата FedEx, а според првите извештаи, неколку...

Слични вести

Индијка го тужи принцот Хари: „Тој ми вети дека ќе се ожени со мене“

Индијката Палвиндер Каур го тужеше принцот Хари затоа што, како што тврди, ветил дека ќе се ожени со неа, но тој не го стори...

Џафери бара карантин за парламентот: Денес одлука

На иницијатива на претседателот Талат Џафери, денеска ќе заседава парламентарното претседателство кое треба одлучи како ќе продолжи со работа Законодавниот дом, откако синоќа беше...

Кои се шансите да се заразите по вакцинирањето?

  Вакцината ковид-19 е една од главните алатки за помош во борбата против пандемијата на коронавирусот, но ниту една вакцина не е 100% ефикасна. Ова...

Страшна престрелка во Индијанаполис: Полицијата го блокира целиот град, СЕ ПРЕБРОЈУВААТ мртвите во компанијата (ВИДЕО)

Во американскиот град Индијанаполис, се случи пукање доцна во четвртокот навечер по локално време во просториите на компанијата FedEx, а според првите извештаи, неколку...

Принц Филип: ВВС прими 109.741 жалби поради извештаите за смртта на војводата од Единбург

Илјадници гледачи контактираа со ВВС велејќи дека сметаат дека количината на медиумско покривање е преголема. ВВС дека добил 109.741 поплака од гледачите за известување за...