дома Планета „Господар на прстените“ на руски начин: Филмот се појави по 30 години...

„Господар на прстените“ на руски начин: Филмот се појави по 30 години (ВИДЕО)

Советската адаптација на „Господарот на прстените“, за која се веруваше дека е изгубена засекогаш, беше пронајдена и објавена на YouTube.

Телевизискиот филм „Чувари“, базиран на „Дружината на прстенот“ – првиот дел од трилогијата на Толкин, е единствената адаптација на „Господарот на прстените“ направена во Советскиот Сојуз.

Емитуван 10 години пред објавувањето на првиот дел од мега-популарната трилогија на Питер Џексон, нискобуџетниот филм навистина изгледа како да е од друга ера. Костимите се многу едноставни, специјалните ефекти се „специјални“, а филмот повеќе потсетува на театарска претстава.

Главната музичка тема ја компонираше Андреј Романов од рок-групата „Аквариум“. Адаптацијата беше емитувана само еднаш на телевизија пред да исчезне во архивите на Ленинградската телевизија.

Многу малку луѓе знаеја дека тоа постои дури се додека 5ТВ, наследникот на ТВ Ленинград, не ја објави на YouTube минатата недела, и за само неколку дена, 400 000 луѓе ја гледаа.

  • Фановите го бараа ова во архивите со децении без успех, вели рускиот магазин „Светот на фантазијата“.

Адаптациите и преводите на делото на Толкин се скоро непостоечки. Некои тврдат дека делото е цензурирано затоа што зборува за унија на различни раси кои се борат против тоталитарната источна моќ.

Меѓутоа, некои наведуваат дека причините се од јазична природа и дека делото на британскиот писател, поради неговиот богат јазик, било тешко да се преведе на руски јазик и дека преводот останува верен на оригиналот.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Погледнете ја сликата и утврдете што прво го привлече вашето внимание – лисица, птица или женско лице?

Овој тест со оптичка илузија открива кој е вашиот агол на набљудување на одредени работи во животот, но исто така и дали сте склони...

БЕШЕ СТРАШНО СЛАДОК! Познатата актерка даде шокантно признание! Таа излегувала со маж осуден за брутално силување и убиство!

Одговарајќи на прашања на обожавателите на Twitter, актерката Патриша Аркет (53) откри како излегла на состанок со маж осуден за брутално силување и убиство...

ОПШТ ХАОС ВО АВИОН! ЖЕНИ СЕ СТЕПАА ПОРАДИ БАГАЖ: Се влечеа за коса, па потоа полетаа и БОКСОВИ, а пилотот СИ ГО ДОБИ НИ...

Неколку жени се степаа пред авионот да полета на релација Истанбул-Тунис. Причината за тепачката била тоа што патниците чекале тројца патнички и патници повеќе од...

Познатиот милијардер ѝ забранил на својата поранешна да се појавува во јавност со друг маж по разводот!

Италијанскиот мултимилионер Флавио Бриаторе (70), кој деновиве ќе го прослави својот 71 роденден, ја забавува светската јавност со својот приватен љубовен живот долги години...

Слични вести

Погледнете ја сликата и утврдете што прво го привлече вашето внимание – лисица, птица или женско лице?

Овој тест со оптичка илузија открива кој е вашиот агол на набљудување на одредени работи во животот, но исто така и дали сте склони...

БЕШЕ СТРАШНО СЛАДОК! Познатата актерка даде шокантно признание! Таа излегувала со маж осуден за брутално силување и убиство!

Одговарајќи на прашања на обожавателите на Twitter, актерката Патриша Аркет (53) откри како излегла на состанок со маж осуден за брутално силување и убиство...

ОПШТ ХАОС ВО АВИОН! ЖЕНИ СЕ СТЕПАА ПОРАДИ БАГАЖ: Се влечеа за коса, па потоа полетаа и БОКСОВИ, а пилотот СИ ГО ДОБИ НИ...

Неколку жени се степаа пред авионот да полета на релација Истанбул-Тунис. Причината за тепачката била тоа што патниците чекале тројца патнички и патници повеќе од...

Познатиот милијардер ѝ забранил на својата поранешна да се појавува во јавност со друг маж по разводот!

Италијанскиот мултимилионер Флавио Бриаторе (70), кој деновиве ќе го прослави својот 71 роденден, ја забавува светската јавност со својот приватен љубовен живот долги години...

РУСИЈА ОДГОВОРИ НА АМЕРИКАНСКИТЕ САНКЦИИ! Pротераат 10 дипломати … сепак, тоа не е сè!

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека официјална Москва, како одговор на протерувањето на руските дипломати од страна на американските и полските...