дома Планета Дали знаете кои холивудски sвезди потекнуваат од богати и влијателни семејства

Дали знаете кои холивудски sвезди потекнуваат од богати и влијателни семејства

Руни Мара, Брук Шилдс, Мишел Вилијамс, Адам Левин
И покрај тоа што можеа да го финансираат животот на висока нога со парите на нивните родители, многу славни личности заработија богатство сами.

Anderson Cooper

Андерсон Купер
Мајката на Купер, Глорија, е наследничка на милионерското семејство Вандербилт, кое направи цело богатство во бродската и железничката индустрија и во еден момент од својата историја се искачи на седмото место меѓу најбогатите семејства во Америка. Но, мајката на Глорија му соопштила на својот син дека нема да му остави денар по неговата смрт. Додека другите ја кршат главата размислувајќи каде ќе завршат парите, Андерсон не се замара премногу со намерите на неговата мајка затоа што тој веќе заработи 100 милиони долари преку својата новинарска кариера.

Adam Levin

Адам Левин
Фронтменот на групата Maroon 5 можеби не го дели уметничкиот израз со другите членови на оваа листа, но тие имаат заедничко сценарио според кое не морале да продаваат се што имаат и да се обложуваат на обложувалници за нивниот успех. Татко Фред заработи за живот како адвокат, но правото не беше баш неговата страст, па тој создаде линија облека со неговата сестра Мади М. Фредерик. Компанијата започна како малку познат стартап, денес вреди милиони долари, а родителите на Адам и тетка Мади и денес се активно вклучени во работата.

Brooke Shields

Брук Шилдс
Таткото на актерката и модел Франсис Александар Шилдс беше еден од врвните директори на Revlon Cosmetics, а неговиот дедо врвен тенисер. Нејзината баба Дона Марина Торлонија беше италијанска принцеза, а ние сè уште не сме ја спомнале ниту страната на нејзината мајка. Тоа семејство заработило со инвестиции и управување со финансиите на Ватикан, а самата Брук едвај ја нема со богатство од над 25 милиони долари.

Chevy Chase

Чеви Чејс
Богатството на семејството Чејс се пренесувало од генерација на генерација од 1600-тите, а актерот Чеви пораснал во Долен Менхетен со неговиот татко Едвард, истакнат уредник на книги и новинар и неговата мајка Каталена, концертна пијанистка и либретистка. Тие направија цело богатство во канадската водоводна империја, а нивната компанија Крејн водовод вреди милијарди долари. Иако потекнува од импресивна лоза на богати луѓе, Чеви е прилично скромен, па во една прилика во разговор со неговиот брат, тој ги спореди луѓето кои се дефинираат според нивните предци со компирите, тврдејќи дека најдобриот дел од нив е под земја.

Glenn Close

Глен Клоуз
Актерката, чија кариера беше зацврстена на големото платно со филмот „Фатална привлечност“, во кој глумеше заедно со Мајкл Даглас, не мора да се грижи за новите улоги што ќе и ги плаќаат сметките во 1970-тите. Глен е внука на Едвард Бенет Клоус, берзански брокер кој беше и директор на Американското здружение на болници. Израснала во многу богатиот и ексклузивен град Гринич, со татко, успешен лекар и мајка, член на високото општество, кој се занимавал со добротворна организација.

Kristen Stewart

Кристен Стјуарт
И без улогата на Бела Марија Свон во актерката на „Самрак“ Кристен Стјуарт не би морала да се грижи премногу за тоа како да ги подмири сметките. Израснала во Холивуд Хилс, во семејството на менаџер на сцена и продуцент на Фокс Johnон Стјуарт и режисер и надзорник на сценариото Juил Ман-Стјуарт. Таа посетуваше неколку локални училишта се додека не ја сфати актерството посериозно, па со поддршка од нејзините родители се фокусираше целосно на нејзината кариера, а своето образование го заврши преку програма за преписка.

Lady Gaga

Лејди Гага
Стефани anоа Анџелина Германота со својот деби албум ‘The Fame’, издаден во 2008 година со уметничко име Лејди Гага, го обиколи светот и заработи 230 милиони долари, но дури и пред нејзиниот голем успех во музичката индустрија не можеше да се жали дека тешко живеење. Таа порасна на Горниот западен дел и посетуваше приватно училиште за девојчиња со Парис Хилтон. Нејзините родители беа во можност да си дозволат школарина од 44 000 УСД годишно благодарение на нејзиниот претприемачки дух, а богатството го стекна компанија која обезбедува WiFi пристап до хотелските ланци.

Michelle Williams

Мишел Вилијамс
Таткото Лери Ричард Вилијамс беше многу успешен трговец со акции и стока и двапати републикански кандидат за Сенатот. Растејќи, Мишел сонуваше за холивудска кариера и кога се заглави во Сан Диего со семејството, таа ја изрази својата желба за независност и се пресели во Тинсел. Недостасуваше независност, како и потребен талент за да успее на големото платно, па успеа да заработи осум милиони долари.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Македонските граѓани на вакцинација и во Бугарија

Бугарската клиника „Комак Медикал“ од денеска започнува со вакцинација и на македонски граѓани со вакцините „Фајзер“ и „Модерна“. Најавуваат дека никој нема да биде...

ЛОЦИРАНА ИСЧЕЗНАТАТА ПОДМОРНИЦА: Авиони откриле дамка од нафтата на местото каде ѝ се губи трагата (ВИДЕО)

Авиони кои трагаат по исчезната подморница во Индонезија открија дамка од нафта на местото каде се верува дека исчезна. Армијата испрати два брода со сонар...

ЛУЃЕТО ШОКИРАНИ ОД ТОА ШТО ГО ВИДЕЛЕ: Гол маж во Берлин бркал дива свиња на плажа затоа што му ја украла торбата со скапоцености!

Во Берлин, се случил помал инцидент во место за излети на нудисти, кога дива свиња со две младенчиња украла најлонска кеса во која имало...

Најдобрите свекрви се родени во овие три знаци

  Семејниот мир е камен-темелник на добриот брак, па затоа е важно добро да се согласувате со родителите на вашиот партнер. Лошите односи меѓу снаата...

Слични вести

Кејт Мидлтон во шопинг со децата! Продавачи во шок: Принцот Џорџ и принцезата Шарлот, како возрасни, сами бираа и си платија од своите џебови

По погребот на принцот Филип, кралското семејство се свртува кон нивните секојдневни обврски. Па сега, децата на принцот Вилијам и војвотката од Кембриџ се враќаат...

ЛОЦИРАНА ИСЧЕЗНАТАТА ПОДМОРНИЦА: Авиони откриле дамка од нафтата на местото каде ѝ се губи трагата (ВИДЕО)

Авиони кои трагаат по исчезната подморница во Индонезија открија дамка од нафта на местото каде се верува дека исчезна. Армијата испрати два брода со сонар...

ЛУЃЕТО ШОКИРАНИ ОД ТОА ШТО ГО ВИДЕЛЕ: Гол маж во Берлин бркал дива свиња на плажа затоа што му ја украла торбата со скапоцености!

Во Берлин, се случил помал инцидент во место за излети на нудисти, кога дива свиња со две младенчиња украла најлонска кеса во која имало...

Најдобрите свекрви се родени во овие три знаци

  Семејниот мир е камен-темелник на добриот брак, па затоа е важно добро да се согласувате со родителите на вашиот партнер. Лошите односи меѓу снаата...

Од паметни телефони до четири тркала – Huawei го претстави својот прв автомобил (ФОТО)

Кинескиот технолошки гигант ги проширува своите деловни активности во автомобилската индустрија. Првиот модел на Huawei беше претставен на салонот во Шангај под називот SF5. Станува збор...