дома Планета Да ти се смачи од толку незнаење: Младите Американци не слушнале за...

Да ти се смачи од толку незнаење: Младите Американци не слушнале за ХИТЛЕР, сметаат дека Денот Д е рапер, а Перл Харбор е мост

Учител по историја во едно американско училиште се шокирал кога открил дека неговите ученици воопшто не знаат кој е Адолф Хитлер, пишуваат порталите.

Историчарот сподели видео на „ТикТок“ на кое се гледа како им поставува прашања на своите студенти за важни личности од светската историја, но одговорите изненадија и навредија многу корисници на Интернет.

– Бев загрижен – пишуваше во описот на видеото, кое подоцна беше отстрането. Пред тоа, тој имаше над 6.000.000 прегледи.

Helen Keler

Видеото започнува со прашањето која е Хелен Келер, а таа доби одговор на една студентка дека сигурно бил нацистички водач. Потоа праша дали ја збуниле со Хитлер, а потоа сфатил дека студентите немаат поим кој е тој.

– Хелен Келер беше слепа и глува личност која беше лажна, всушност таа не постоеше – изјави самоуверено друга студентка.

Dan D iz vazduha

Денот Д од воздух

Денот Д се случи на 6 јуни 1944 година, а потоа сојузниците слетаа во Нормандија, но кога професорот ги праша што е тоа, одговорите беа брутални. Студентите одговорија дека станува збор за рапер.

– Дали си сериозен? – ги праша наставникот со тотално неверување.

Коментарите беа бројни и воопшто не беа позитивни за генерацијата Z, некои дури и ја нарекоа целата ситуација застрашувачка, а не мал број луѓе беа доста лути.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Тој обожава хорор филмови, а потрошил повеќе од 120.000 динари за да изгледа како вампир

Во иднина планира да ги прави ушите да изгледаат како џуџиња, но и да продолжи да го тетовира своето тело. Многумина во својата младост биле...

ДЕКОРАЦИЈА НА ДОМОТ според ФЕНГ ШУИ: Важно е ова да биде првиот чекор

Штом започнете да го користите Фенг Шуи и ја разберете неговата предвидливост, ќе ви биде полесно да ги реализирате вашите желби поврзани со украсувањето...

Тој обожава хорор филмови, а потрошил повеќе од 120.000 динари за да изгледа како вампир

Во иднина планира да ги прави ушите да изгледаат како џуџиња, но и да продолжи да го тетовира своето тело. Многумина во својата младост биле...

ЏОРЏИНА СТРАГО МУ ГО ЗАБРАНИ ОВА НА РОНАЛДО: Нејзиниот збор се почитува, Кристијано не смее ни да помисли на тоа!

Можеби темпераментот е токму тој што го држеше Роналдо покрај убавата Џорџина. Знаевме дека е привлечна и дека сака да се слика провокативно, но на...

Слични вести

„Бебе што спие“ е туристичка атракција среде пустина, а оваа статуа крие необична приказна

Огромна скулптура на бебе што спие се наоѓа во пустината во Гуангжу, провинцијата Гансу во северозападна Кина. Необичната туристичка атракција на статуата „Заспано бебе“...

ДЕКОРАЦИЈА НА ДОМОТ според ФЕНГ ШУИ: Важно е ова да биде првиот чекор

Штом започнете да го користите Фенг Шуи и ја разберете неговата предвидливост, ќе ви биде полесно да ги реализирате вашите желби поврзани со украсувањето...

Тој обожава хорор филмови, а потрошил повеќе од 120.000 динари за да изгледа како вампир

Во иднина планира да ги прави ушите да изгледаат како џуџиња, но и да продолжи да го тетовира своето тело. Многумина во својата младост биле...

ЏОРЏИНА СТРАГО МУ ГО ЗАБРАНИ ОВА НА РОНАЛДО: Нејзиниот збор се почитува, Кристијано не смее ни да помисли на тоа!

Можеби темпераментот е токму тој што го држеше Роналдо покрај убавата Џорџина. Знаевме дека е привлечна и дека сака да се слика провокативно, но на...

ДНЕВЕН ХОРОСКОП: Близнаците не треба да ја пропуштаат можноста, Лавот спремен да освои, Шкорпијата ќе се радува, а вие?

Прочитајте го дневниот хороскоп за 3 март! Овен Вие сте одлично расположени. Лесно добивате резултати, но сепак треба малку повеќе да се фокусирате на приоритетите. На...